Izgrađena po projektu arhitekte Plenkovića, ova kuća će prva u Hrvatskoj dobiti sertifikat pasivne gradnje; Render: Aprion
Promo

Ovako izgleda prva potpuno pasivna kuća u Hrvatskoj

Smeštena u Istri, kuća Barban, prvi objekat niskoenergetske potrošnje u procesu sertifikacije prema energetskom standardu Pasivne Kuće, postavlja nove standarde u građevinskoj industriji.

Po završetku gradnje, ova kuća u Hrvatskoj će prva imati sertifikat koji potvrđuje da je zaista projektovana i izgrađena u skladu sa standardima pasivne gradnje i da zadovoljava sve zahteve termičkog komfora, kvaliteta vazduha, kao i minimalnu potrošnju energije.

Kao dodatna potvrda ispunjavanja jednog od najzahtevnijih energetskih standarda, navodi se upisivanje kuće u svetsku bazu podataka o izvedenim pasivnim kućama.

Na ovoj kući ugrađeni su GEALAN PVC prozori; Foto: Bojan Širola

Još o GEALAN PVC prozorima:

Projekat sa vizijom

Pri projektovanju se posebno vodilo računa o odabiru što kvalitetnijih prozora s pažljivo odabranim delovima (od okvira do stakla i rubnih letvica). To je jako važno s obzirom na to da su prozori jedna od kritičnih tačaka toplotnog omotača kuće, te se kroz njih može izgubiti i do 40% toplotne energije.

Kuća s bazenom u Istri, sa natkrivenom terasom i sopstvenim parkingom, biće naročito prijatna zbog pasivnih standarda gradnje, o čemu govori arhitekta Antun Plenković, ovlašćeni projektant pasivnih kuća iz zadarskog biroa Aprion.

„Kuća je stvarno lepa, kao i okruženje u kojem se nalazi. Trebala je izgledati još modernije, ali su konzervatori postavili određene zahteve: mora imati klasičan krov, nema skrivenih gurli, suzite sve prozore i napravite ih dvokrilnima, što je meni značilo da gubimo ono malo dobitaka koje smo mogli dobiti jer je kuća orijentisana na sever i većina velikih staklenih stena smeštena je na toj strani” – navodi Plenković.

Prva pasivna kuća u Hrvatskoj; Render: Aprion

Ukupna predviđena potrošnja svih sistema za život u kući iznosi oko od 5 evra po kvadratu.

Osiguravanje optimalne unutrašnje klime postiže se kroz kombinaciju visokokvalitetne termičke izolacije i kvalitetne stolarije. Pomenuti pristup rezultira ujednačenom temperaturom na celom spoljašnjem omotaču, uključujući zidove, podove i prozore. Zahvaljujući tome, svaka prostorija ima osjećaj prijatne topline, čak i bez stalno aktivnog grejanja ili hlađenja.

Takođe, takva tehnologija omogućuje zadržavanje stalne temperature u kući i nakon gašenja sistema za klimatizaciju. Ova integracija termički efikasnih elemenata stvara prostor u kojem se udobnost oseća prirodno, čak i tokom najtoplijih letnjih dana.

„Ova kuća je zapravo pravi primer kako svaka zgrada može zadovoljiti standard koliko god da su neki početni parametri bili otežavajući. Pri projektovanju su bili zamišljeni klasični GEALAN S 9000 prozorski profili. No, kada smo zaključili da se estetski neće uklopiti u dvokrilne prozore, promenili smo ih u GEALAN S 9000 seriju LUMAXX. Iako ta serija ima termodinamički manje povoljan okvir, zbog uskih, jako tankih profila. Ali, na kraju smo s njim dobili povoljnije performanse jer s više stakla imamo bolji ukupni koeficijent prozora i više je solarnih dobitaka zimi“ – ističe arhitekta.

Kuća ima bazen i brojne prateće sadržaje; Render: Aprion

Minimalna potrošnja

Još jedan zahtev standarda pasivne kuće je postavljanje mehaničke ventilacije s rekuperacijom koja neprekidno ubacuje svež vazduh i istovremeno izvlači onaj ustajali, pri tome štedeći energiju povratom topline.

Kako arhitekta navodi, potrebe za energijom ove kuće u Istri gotovo su zanemarive. Energija potrebna za grejanje je oko 15 kWh/m², za hlađenje 4 kWh/m². Poređenja radi, vrednosti potrošnje za prosečnu novoizgrađenu kuću su trostruko veće.

Ukupna predviđena potrošnja svih sistema za život u kući iznosi oko 35 kWh/m² električne energije, što je trošak od 5 evra po kvadratu tokom godišnjeg neprestanog grejanja/hlađenja, rada ventilacije, korištenja tople vode i drugih aktivnosti.

Kadar izgradnje pasivne kuće; Foto: Bojan Širola

Potrebe za energijom ove pasivne kuće u Istri su gotovo zanemarive.

Klizni sistemi

Integracija kliznih sistema HST u projekat dodatno naglašava funkcionalnost i estetiku prostora. Za njihovu izradu korišćeni su posebno dizajnirani PVC profili, pružajući harmoniju između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora.

„Morao sam poslati izjavu o podudarnosti, podatke za svaku komponentu prozora: koji je okvir korišćen, koje staklo, koji spacer. Mi smo koristili SwissSpacer, sertifikovani spacer za pasivne kuće, među najboljim modelima na svetu. Morali smo poslati i dokaze o ugradnji prozora. Prozori su ugrađeni u spoljašnji izolacijski sloj od 20 cm stiropora. Ugradnja je izvedena odlično, ali u startu su propuštali jer nisu bili podešeni na odgovarajući režim otvaranja, a nakon što smo ih zategli, maksimalno zabrtvili, više nije bilo problema“ – navodi autor projekta.

Izgradnja prve pasivne kuće u Hrvatskoj se privodi kraju; Foto: Bojan Širola

Prvi sertifikat pasivne kuće u Hrvatskoj

Hermetinčna zgrada izgrađena po standardu pasivne kuće je minimalno pet puta bolja od minimuma propisanog za nZEB – zgrade gotovo nulte potrošnje. Ove je se može proveriti „Blower Door Testom“.

Kao takav, ovaj projekat nije samo objekat izuzetno niskih energetskih zahteva, već pozitivan primer beskompromisnog komfora i ekonomske isplativosti. Svaki projekat iskustvo je za sebe, prilika da se nauči nešto novo, suoči s novim izazovima. Tako je u slučaju projekta Pasivne kuće Barban trebalo doskočiti brojnim aspektima, nedostacima arhitektonskog projekta, rešavanju toplotnih mostova, testiranjima propusnosti, pronalasku izvođača, aspektima komfora i standarda pasivne gradnje.

Pasivna kuća Barban ne predstavlja samo arhitektonski projekat, već i životni prostor u kojem se udobnost i elegancija spajaju s energetskom efikasnošću. Svaki detalj, od prozora do ventilacije, temelji se na viziji prostora koji nadilazi očekivanja – navodi arhitekta Plenković i dodaje da je u ovom projektu svaka odluka, svaki korak imao za cilj da osigura da kuća Barban bude ne samo simbol modernosti, već i primer održive budućnosti.

Povezani članci:

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *