Ova pomična ograda na šinama rešava problem privatnosti u kući u prirodi
Izazov za projektante bio je da plac bude stalno otvoren, ali sa mogućnošću privremenog zatvaranja kada je potrebno odvojiti kuću od pogleda… i životinja.
Kako isprojektovati kuću u prirodi koja se po potrebi može ograditi od prirodnog okruženja (i pogleda), a ne podizati klasične ograde koje često znaju na naruše lokalitet? Rešenje nam daje naš stari znanac, arhitekta Robert Konieczny, osnivač i prvi čovek poljskog studija KWK Promes.
Ovog puta on i njegov tim su nam predstavili projekat pod nazivom Open House – „otvorenu“ porodičnu kuću dizajniranu za dve osobe, koja je trenutno u izgradnji u jednom selu u okolini Bremena u Nemačkoj.
Parcela se nalazi neposredno uz šumu, ali zbog sportskih događaja u blizini ova tiha oblast povremeno se pretvara u mesto puno slučajnih posetilaca, te su arhitekte htele da izbegnu ogradu kako bi ograničile mešanje u karakter lokacije, uz očuvanje prirodne migracije divljih životinja.
Dizajnerski izazov je bio da se lokacija održava svakodnevno otvorenom, ali sa mogućnošću privremenog zatvaranja kada je to potrebno.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Zatvaranje i otvaranje prema potrebama ukućana
Polazna tačka dizajnerskog tima KWK Promesa bilo je posmatranje okolnih zgrada sa karakterističnim šalukatrama, ali i iskustvo arhitekte na projektu kuće Barka (Arc, 2010–2015), oko koje nije napravio ogradu.
U Otvorenoj kući, umesto da direktno zaklanjaju velike prozore nagomilane na jednom zidu, šalukatre su pomerene od volumena, stvarajući neobičan atrijum koji kada se otvori postaje deo okolne livade.
„Pokretna, dvodelna konstrukcija na šinama kružnog plana ima mogućnost zatvaranja i otvaranja prema potrebama ukućana, nezavisno jedna od druge i u različitim konfiguracijama“, objašnjavaju iz studija.
Pokretni zidovi koji čine privremenu ogradu imaju za cilj da pomognu svim korisnicima prostora – i ljudima i životinjama – da im bude udobno.
Ovo rešenje se može koristiti u više namena: stvoriće intimnu i privatnu zonu tokom pojačanog saobraćaja u prostoru tokom sportskih događaja, a dodatno će omogućiti da prostor ispred kuće bude zaštićen od divljih stanovnika susedne šume koji posećuju obližnje farme.
„Pokretni zidovi koji čine privremenu ogradu imaju za cilj da pomognu svim korisnicima prostora – i ljudima i životinjama – da im bude udobno“, kažu iz studija sa sedištem u Katovicama.
Ograda kao element arhitekture koji proteže svoje granice
Objekat koji je već u izgradnji imaće oko 250 m² površine, uključujući i garažu.
Unutra će se nalaziti dve spavaće sobe, prostrani dnevni boravak sa međuspratom i kuhinja.
Unutrašnji prostor kuće može da obuhvati i njenu terasu, koja zahvaljujući pokretnim zidovima u svakom trenutku može da pređe iz otvorenosti za javnost u deo privatne zone.
„U ovom kontekstu, klizni zidovi nisu toliko ograda, već element arhitekture koji proteže svoje granice“, kažu poljske arhitekte.
Prozori koji se nalaze na južnoj strani zgrade postavljeni su ispod krovne linije kako bi se smanjilo vreme prekomernog nagomilavanja toplote.
Krov objekta izveden od trske i okrečeni zidovi „pozdrav“ su tradicionalnoj arhitekturi ovog područja.
„Prozori koji se nalaze na južnoj strani zgrade postavljeni su ispod krovne linije kako bi se smanjilo vreme prekomernog nagomilavanja toplote, što će značajno smanjiti energetske troškove ovog projekta“, navode autori.
Krovna konstrukcija, opremljena posebnim prorezima na vrhu, čini da cela kuća deluje kao dimnjak, podržavajući gravitacionu ventilaciju.
Krovna konstrukcija, sa prorezima na vrhu, čini da cela kuća deluje kao dimnjak, podržavajući gravitacionu ventilaciju, objašnjavaju autori i dodaju:
„Struja potrebna za napajanje kuće i mehanizma kliznog zida dolaziće od fotonaponskih panela, dodatno naglašavajući energetsku nezavisnost i ekološku prihvatljivost investicije“, zaključuju iz KWK Promes.
Dodajmo na kraju da su radovi na izgradnji počeli u junu, te da bi Otvorena kuća kraj Bremena trebalo da bude završena sledeće godine, kada ćemo, nadamo se, videti i fotografije završenog projekta.
Pogledajte video:
Grafički prilozi