Olimpijske igre u Parizu odigravaju se od 26. jula do 11. avgusta 2024. godine; Vizuelizacija: Paris 2024
Aktuelno

Vodič u 15 slika kroz arhitekturu Olimpijade u Parizu

Od privremenog stadiona kraj Ajfelove kule, preko renoviranog atrijuma Velike palate, do retkih novoizgrađenih stalnih struktura poput monolitne Adidas Arene.

Spektakularnim karnevalom brodova na Seni u Parizu su u petak uveče svečano otvorene 33. po redu Olimpijske igre, na kojima učestvuje 10.714 sportista iz 206 zemalja, uključujući i 112 reprezentativaca Srbije koji će do 11. avgusta dati sve od sebe da poboljšaju skor naše zemlje sa Olimpijade u Tokiju i vrate se kući s dvocifrenim brojem medalja.

Francuska prestonica spremno je dočekala ovaj događaj, uz rekordan broj od 45.000 policajaca koji su vodili računa o bezbednosti učesnika tokom otvaranja, ali i uz velelepna sportska borilišta od kojih je najveći broj realizovan renoviranjem ili prenamenom kako bi se minimalizovao ugljenični otisak OI 2024 i Paraolimpijskih igara koje počinju 28. avgusta.

Dok je većina gradova domaćina poslednjih godina razvijala velike nove olimpijske komplekse na svojim rubovima, Pariz je zauzeo sasvim drugačiji pristup, te će skoro svih 35 lokacija biti ili objekti koji su već postojali ili privremene strukture podignute na nekim od najpoznatijih znamenitosti „grada svetlosti“, a mi vam predstavljamo 15 najznačajnijih među njima*.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

15. Stadion Ajfelova kula

Čuveni Ajfelov toranj, otvoren 1889. godine kao eksponat za Svetsku izložbu, obezbediće atraktivnu pozadinu za takmičenja u odbojci na pesku i fudbalu za slepe, zahvaljujući otvorenoj areni podignutoj u njegovoj neposrednoj blizini .

Jedan od nekoliko privremenih objekata koje su isporučile arhitekte koje rade za Organizacioni komitet igara u Parizu 2024, stadion Ajfelova kula će dominirati među stazama i travnjacima javne bašte Marsova polja (Champ de Mars)

Događaji: odbojka na pesku, fudbal za slepe

Stadion Ajfelova kula; Foto: Raphaël Lafargue

 

14. Velika palata Jelisejskih polja

Prvobitno izgrađena za Exposition Universelle 1900. godine u Parizu, Velika palata (Grand Palais) ponovo je otvorena nakon potpune restauracije od strane francuskog studija Chatillon Architectes.

Izgrađena od 6.000 tona čelika, sa raskošnim staklenim krovom i stepeništem u stilu secesije, izložbeni prostor na Jelisejskim poljima ugostiće u svom renoviranom atrijumu takmičenja u mačevanju i tekvondou.

Događaji: mačevanje, tekvondo

Velika palata; Foto: Laurent Kronental

 

13. Centar za vodene sportove

Jedan od samo dva novoizgrađena stalna sportska objekta na predstojećim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama jeste i ovaj bazenski kompleks, nastao prema projektu holandskog studija VenhoevenCS i francuske prakse Ateliers 2/3/4.

Centar za vodene sportove, koji je domaćin takmičenja u umetničkom plivanju, skokovima u vodu i vaterpolu, izgrađen je uglavnom od drveta – uključujući i 80 metara dug krov prekriven fotonaponskim panelima, kao i 5.000 mesta za sedenje.

Događaji: umetničko plivanje, skokovi u vodu, vaterpolo

Centar za vodene sportove; Foto: Salem Mostefaoui

 

12. Trg Konkord

Prvobitno korišćen kao mesto na kom su tokom Francuske revolucije vršena pogubljenja, Trg Konkord (Place de la Concorde) privremeno je pretvoren u sportski kompleks predviđen za basket 3×3, vožnju BMX-a slobodnim stilom, kao i takmičenja u brejkdensu i skejtbordingu.

Tribine za sedenje nalik skelama podignute su u urbanom parku kako bi se formirala četiri stadiona smeštena međusobno u neposrednoj blizini, a zajednička lokacija određena je sa ciljem da se omogući efikasnije korišćenje resursa, postavljanje i demontaža.

Događaji: basket 3×3, BMX, brejkdens, skejtbording

Staza za BMX i skejtbording na Trgu Konkord; Foto: Raphaël Lafargue

 

11. Champ de Mars Arena

Dizajnirana od strane francuskog arhitekte Žan-Mišela Vilmota, ova privremena izložbena sala otvorena je 2021. godine za održavanje događaja tokom renoviranja Velike palate na Jelisejskim poljima.

Takođe poznat kao Grand Palais Ephemere, objekat ima drvenu, modularnu strukturu i uvijen je u plastični omotač. Nakon održavanja događaja u džudou i rvanju tokom igara 2024, očekuje se da će biti demontiran.

Događaji: džudo, rvanje

Champ de Mars Arena; Foto: Patrick Tourneboeuf

 

10. Adidas Arena

Otvorena ove godine severnom Parizu, Adidas Arena druga je od dve novoizgrađene stalne strukture u gradu koje će se koristiti kao olimpijska borilišta. Takmičenja u badmintonu i ritmičkoj gimnastici odigravaće se u ovom monolitnom objektu koji su dizajnirali francuski studiji SCAU i NP2F Architectes.

Njenih 8.000 plastičnih sedišta i aluminijumske obloge mogu se reciklirati, dok je beton u strukturi arene navodno pomešan na licu mesta u pokušaju da se smanje emisije. Većina građevinskog otpada proizvedenog tokom izvođenja projekta takođe je reciklirana, piše Dezeen.

Događaji: badminton, ritmička gimnastika

Adidas Arena; Foto: Nicolas Grosmond

 

9. Stad de France

Stadion su dizajnirale arhitekte Mišel Makari, Aimerik Zublena, Klod Konstantini i Mišel Regembal za potrebe Svetskog prvenstva u fudbalu 1998. godine, a sa svojih 80.000 mesta važi za najveći stadion u zemlji.

Sa prepoznatljivim krovom koji podržava 18 čeličnih jarbola, Stad de France u Sen Deniju služiće kao glavni olimpijski stadion tokom igara u Parizu, a biće domaćin atletskih takmičenja, kao i ragbi mečeva.

Događaji: atletika, ragbi

Stade de France; Foto: F. Aguilhon

 

8. La Défense Arena

Smešten u gradskoj komuni Nanter, ovaj zatvoreni stadion od aluminijuma i stakla dizajnirao je arhitekta Kristijan de Portcampark, a objekat je  zvanično otvoren 2017. godine

Dom ragbi kluba Racing 92, La Défense Arena višenamenski je objekat opremljen privremenim bazenom za OI 2024, te će služiti kao glavna lokacija za plivačke i vaterpolo turnire.

Događaji: plivanje, vaterpolo

La Défense Arena; Foto: Nicolas Borel

 

7. Bazen Žorž Valere

Studio AIA Life Designers renovirao je ovaj pariski bazen, nazvan po preminulom francuskom plivačkom rekorderu, dodavanjem krova na uvlačenje, te redizajnom svlačionica i recepcije.

Uz unapređeni sistem za prečišćavanje vode i vazduha, Žorž Valere jedan je od 25 bazena koji su nadograđeni za potrebe igara, tokom kojih će se koristiti samo za treninge plivača.

Događaji: nisu predviđeni

Bazen Žorž Valere; Foto: Hugo Hébrard courtesy of AIA Life Designers

 

6. Stadion Iv di Manoar

Stadion Iv di Manoar bio je glavna lokacija Olimpijade održane u Parizu pre 100 godina. Dizajnirao ga je arhitekta Luj For-Dižarik, a prvobitno je imao kapacitet od 45.000 mesta.

Nakon renoviranja i preuređenja koje su predvodili Celnikier Grabli Architectes i OLGGA Architectes, kapacitet mu je smanjen za dve trećine, odnosno na 15.000 gledalaca.

Događaji: hokej na travi

Stadion Iv di Manoar; Foto: Courtesy of Populous

 

5. Olimpijsko selo

Planirano od strane arhitekte Dominika Peroa sa pojedinačnim lokacijama koje je dizajniralo više studija, Olimpijsko selo će ugostiti sportiste sa svih meridijana tokom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara.

Među brojnim rezidencijalnim jedinicama pastelnih boja su i stambeni blokovi sa rešetkastim drvenim i betonskim konstrukcijama obloženim reflektujućim terakota pločicama koje su dizajnirali Brenac & Gonzalez & Associes (na slici dole).

Nakon igara Olimpijsko selo će biti pretvoreno u novi pariski okrug sa oko 2.400 stambenih jedinica i 119.000 m² dodatnih objekata i kancelarija.

Smešteno severno od centra Pariza, nedaleko od nove stanice metroa koju je dizajnirao Kengo Kuma, selo je dizajnirano sa ciljem da nakon igara bude pretvoreno u novi pariski okrug sa oko 2.400 stambenih jedinica i 119.000 m² dodatnih objekata i kancelarija, uključujući poslovnu zgradu od masivnog drveta arhitektonskog studija Dream.

Događaji: nisu predviđeni

Olimpijsko selo; Foto: Stefan Tuchila

 

4. Le Bourget Sport Climbing Venue

Prema navodima iz Organizacionog komiteta OI u Parizu 2024, centar za sportsko penjanje Le Bourget jedini je sportski objekat izgrađen specijalno za Olimpijadu koji će, uz Centar za vodene sportove, ostati na svom mestu nakon igara.

Razvijen od strane proizvođača zidova za penjanje EP Climbing sa dizajnom koji potpisuju VOO Architects i modularnim građevinskim sistemom koji je kreirao ES Global, objekat ima četiri zida za penjanje na otvorenom i jedan zid za zagrevanje takmičara u zatvorenom.

Događaji: sportsko penjanje

Le Bourget Sport Climbing Venue; Foto: Jan Virt courtesy of the International Federation of Sport Climbing

 

3. Versajska palata

Zdanje u kome se nalazio dvor kralja Luja XIV 1632. godine i prva lokacija u Francuskoj kojoj je, 1979. godine, dodeljen status svetske baštine Uneska, ova istorijska znamenitost i nacionalni muzej na igrama će ugostiti takmičenja u konjičkom sportu i modernom petoboju.

Privremena otvorena arena okružena sa više tribina postavljena je na esplanadi Etoal Rojal zapadno od Velikog kanala, pored kojeg će prolaziti deonica u kros-kantriju, a na lokaciji je smešteni i teren za preponsko jahanje i dresuru konja.

Dešavanja: konjički sport, moderni petoboj

Versajska palata; Foto: Kyle Gardner

 

2. Bercy Arena

Danas poznata i kao Accor Arena, ova prepoznatljiva piramidalna struktura na jugoistoku Pariza dizajnerski je poduhvat koji potpisuju francuski arhitekti Mišel Andro i Pjer Para u saradnji sa Žanom Pruveom i Aidinom Guvenom.

Završena pre četiri decenije i renovirana 2015. godine, Bercy Arena i dalje je često korišćeno mesto za sportske događaje i koncerte u zatvorenom prostoru, a na OI 2024. biće domaćin takmičenja u košarci, olimpijskoj trambolini i umetničkoj gimnastici.

Događaji: košarka, trambolina, gimnastika

Bercy Arena; Foto: Jan Zubíček

 

1. Most Aleksandra III

Jedan od najpoznatijih pariskih spomenika, most Aleksandra III koji se proteže preko Sene, biće mesto na kome će biti smeštena ciljna linija za biciklističke utrke sa individualnim vremenom, plivački maraton, triatlon i paratriatlon.

Kao i Velika palata, most je takođe prvobitno otvoren za Exposition Universelle 1900. godine, a širok je 45 metara, dugačak 107 metara i omeđen je sa četiri velika stuba koji podržavaju zlatne bronzane statue. Privremene tribine, postavljene u blizini mosta, biće demontirane nakon igara.

Događaji: biciklizam, plivanje, triatlon, paratriatlon

Most Aleksandra III; Vizuelizacija: Paris 2024
* Svi objekti za koje u tekstu nisu navedeni autori delo su arhitektonskog tima Organizacionog komiteta Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Jelena

    Stvarno su to uradili sjajno. Artistički, kao što Bečlije rade za novogodišnji koncert, samo sa još više efekata, lasera, Xenonlight rasvetnih tela. Baš je bilo dobro! U suštini, od Pariza se manje i nije očekivalo jer ipak je, što se umetnosti tiče, centar sveta.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *