Od drveta i OSB ploča – Montažna vikendica za izdavanje na Fruškoj gori
Sačinenja od drvene građe, OSB tabli i krovne rešetke ova vikendica u Rakovcu kraj Novog Sada na jednom mestu pokazuje sve potencijale montažne gradnje.
U poslednjih nekoliko godina, montažna gradnja doživela je svoj potpuni procvat. Od tipskih A-Frame primera do Box House varijanti montažne kuće i vikendice prepravile su Srbiju.
Dok broj domaćih proizvođača montažnih kuća ubrzano raste, eksponencijalno raste i njihova potražnja. Brze za izgranju i ekonomski dostupne, montažne kuće postale su apsolutni hit.
I dok borba za najboljim odnosom cene i kvaliteta ne prestaje, montažna vikendica na Fruškoj gori čini se da daje mogući odgovor kako da se od raspoloživih sredstava ostvari najbolji mogući rezultat.
Još projekata istih arhitekata:
Vikendica na dan
Od samog početka, klijent je želeo da sagradi objekat za kratkoročno izdavanje. Kreativni dvojac iz novosadskog biroa N.E.F. Architects osmislio je kompaktno rešenje koje zadovoljava tražene zahteve.
U svojih 86 bruto kvadrata vikendica ima ulazni hol, dve spavaće sobe, kupatilo, ostavu i otvorenu dnevnu zonu sa dnevnim boravkom, kuhinjom i trpezarijom.
Pored toga, u dvorištu se nalaze prostrana terasa, dečije igralište i natkriveni bar, kao i dovoljno prostora za parking na otvorenom. Dakle, sve što je potrebno jednoj porodici za kvalitetan odmor.
Nestandardna gradnja
Ono što izdvaja ovu montažnu vikendicu od drugih jeste nestandardna gradnja koja maksimalno koristi potencijale montažne gradnje drvetom.
Kako arhitekte navode, izvođači iz firme Rudak montažna gradnja imali su razumevanja za njihovu ideju o izgradnji vikendice modernog izgleda i kubične forme.
Atika sakriva jednovodni krov i objektu daje jednostavan, sveden izgled. Krovna konstrukcija je jednovodna drvena rešetka, a možda najveća specifičnost je to što objekat nema ni crep, ni lim kao krovni pokrivač, već PVC membranu.
Najveća specifičnost ovog objekta je to što nema ni crep, ni lim kao krovni pokrivač već PVC membranu.
Pored toga, arhitekte su izašle izvan standardnih dimenzija montažnih zidova i time dobile veću svetlu visinu etaže. Unutrašnji i spoljašnji zidovi su od sendvič-panela koji čini ispuna i OSB ploče kao obloga.
Međutim, unutrašnji zidovi kuće su svega 10 cm debljine i kao takvi mogu stvoriti probleme u pogledu akustičkog komfora prostora, naročito kada u vikendici boravi veći broj ljudi.
Fasada i oblikovanje svode se na omotač u vidu bele demit fasade i ugaonog akcenta obloženog Carma listelama. Na fasadi dominiraju tri klizna staklena portala od 260 cm visine koji otvaraju enterijer ka Dunavu i panorami Novog Sada.
Više novih prototipova
Montažna vikendica za izdavanje na Fruškoj gori predstavlja pozitivan primer montažne gradnje kod nas. Generalno gledano, reč je o jednom usamljenom primeru.
Naime, dok graznica kupovine montažnih kuća širom Srbije ne prestaje, njihova izgradnja se najčešće svodi na brzo dostupne generičke i tipske modela koji proizvođači imaju u svojim katalozima.
S druge strane, arhitekte i arhitektonski biroi projektuju tehnički i estetski izuzetno dobre montažne kuće i vikendice koje nikada ne završe u serijskoj proizvodnji i kataloškoj prodaji. Reč je o objektima o kojima smo pisali, a koje su projektovali Fo4a Architecture, Taktika, Cabin Koncept, Studio Qubicul i mnogi drugi.
Najbolji mogući scenario jeste direktna saradnja arhitekata i proizvođača montažnih kuća koja će rezultirati projektima kao što je ovaj na Fruškoj gori, ali i njihovom serijskom proizvodnjom i kataloškom prodajom.
Grafički prilozi
Fotografije sa gradilišta
Fotogalerija
Faktografija:
Vikendica Trenutak
Rakovac, Fruška gora
Svetluče studio
2024.
86 m2
Rudak montažna gradnja
Koja je cena po kvadratu?
Pa, oko 600-700 evra po kvadratu za arhitekturu.
To je oko 50.000 evra + opremanje enterijera + plac i tehnikalije.
Sve zajedno, oko 1.000 evra po kvadratu.
Da je sagrađena od boljih materijala, u ovoj kući bi se moglo i živeti.
Brvnara ali ne od kvalitetnog drveta vec od drvnog otpada! Zapadni stil gladac i jadac! Investitor ce se nainvestirati u odrzavanju ako bude duze zadrzao objekat i bude zeleo da i posle vise godina izgleda kao sada.
Da. Često te vikendice za izdavanje izgledaju zanimljivo na slikama. Ali, kad dođeš ništa specijalno. Ako vreme nije lepo i ne možeš da budeš napolje – bukvalno si bacio i novac i vreme. Bolje da si ostao kući.
Kakve su cene, mislim da će investitor brzo da okrene profit. Nadam se da će graditi još ovakvih vikendica.
Ko je ikada nesto napravio od osb ploče i došlo u dodir sa vlagom zna da je to najveće smece sto se može kupiti na trzistu.
Jeste. Ako se OSB tabla nakvasi, može da dođe do trunjenja i pojave vlage. Nadam se da izvođači to sve dobro izolovali, naročito kontakt objekta i betonske podloge.
Previste dosadna i monotona po izgledu , a dvoriste bez hladovine je uzas.
Možda bi bilo korisno da se u budućim projektima osigura da arhitektonska rešenja budu usklađena sa specifičnostima i estetskim normama okruženja, kako bi se postigla bolja harmonija i usklađenost sa lokalnim kontekstom.
Savrseni komentari na mestu. Imam plac u Ritopeku sa pogledom sa visine na Dunav u izolaciji i videh da bez drveca okolo je neugodno pa sam prestao da krcim bagrem. More komaraca predvece. Lopovi u susednu zablindiranu montaznu kucu su usli odvaljujuci zid sa zadnje strane. Otprilike dodje coveku da kaze dajte dve dugacke kamp prikolice koje bi drzao u dvoristu kod komsije i po potrebi ih instalirao. Kaze komsija koji je tamo a ne ja sam sve sredio ali nocu idem u Beograd. Ipak je Beograd vece selo. Smesno mi je sto mi svi potvrdise da posle deset godina dosadi sve pa i komsijama koji kupise kucu za 3500e i prelepo uredise pa stavise solarne panele.
Po meni mnogo bolje je raditi itong blok ili cak alu paneli, sve je bolje od ovih osb ploca…
Objavili smo mi krajem 22. članak o izgradnji Ytong kuće. Tada je cena za svu fazu bila 350 eura/m2.
https://www.gradnja.rs/izgradnja-kuce-siva-faza-xella-srbija-ytong/
Sigurno je bolje, naročito u pogledu termoizolacije.
Oni još imaju i one Bele ploče idealne za ravan krov.
Sika blokovi su neuporedivo bolji za zvučnu izolaciju zidova od 10 cm sendvič panela od iverice.
E, cenovna razlika je tu bitna.
Ko zna koliko bi koštalo više da je sve rađeno od Ytonga.
Arhitektura objekta nije primerena lokaciji. Kad ogreje sunce, ili ako pada kiša, zatvorićete se unutar objekta, spustićete roletne i uključićete klimu, kao da ste na NBG, umesto da u senci krova na tremu ili u enterijeru uživate u vizurama od ranog proleća do kasne jeseni. I po suncu i po kiši. Jednostavno, arhitekta koji je odrastao i živi u stanu, ne ume da osmislu kuću.
Nema veze gde je arhitekta odrstao, već kako je naučio da promišlja, tj kako je sebe razvijao kroz studije i praksu. Da, slažem se da ova kuća ima mane, prvestveno u nepostojanju nadstrešnice što je obavezno za vikendicu, ali je unutrašnja funkcija fino rešena.