Novo betonsko ruho budističkog hrama u centru Tokija
Poštujući prvobitan izgled, biro Satoru Hirota Architects uradio je obnove i proširenje budističkog hrama koji datira iz japanskog epohe Edo.
Tačna godina izgradnje hrama Tsunyuji nije poznata, ali prema istorijskim podacima zna se da je izgrađen između 1603. i 1868 godine. Tokom napada u Drugom svetskom ratu, hram je gotovo u potpunosti sravljen sa zemljom. Iako je 1949. godine delimično obnovljen, hram je tek sada dobio zasluženu rekonstrukciju, jer su u periodu obnove nakon rata za njegov oporavak korišćeni samo ograničeni resursi koji su tada bili na raspolaganju.
Nakon više od 60 godina, tim arhitekte Satoru Hirota izvršio je renoviranje stare zgrade, dodao niz novih objekata i dao novi duh oronulom hramu.
Južni deo kompleksa hrama pažljivo je obnovljen i njemu su dodate dve nove zgrade.
Novi objekat manje površine, postavljen na severozapadu, služi kao svečana sala, dok trospratna zgrada na severoistoku u prizemlju sadrži kancelarije a na spratovima su smeštajne jedinice.
Nova svečana sala trougaone osnove funkcioniše i kao trpezarija, ali se može koristiti i kao prostor za predavanje, radioice i ostale slične potrebe. Kao arhitekta ističe, ovaj prostor mogao bi da posluži i kao sklonište u slučaju prirodnih nepogoda, piše Dezeen.
Prilikom određivanja materijalizacije za nove objekte, izbor je pao na beton i naizgled ugljenisanu kedrovinu, dok su obnovljene zgrade u braon drvetu, uklopljenom s belim površinama i rustičnim crepom. Materijalizacijom je naznačena razlika između starih i novih objekata. Novi objekti svedene su forme kako bi se što bolje uklopili sa hramom Tsunyuji.
Beton je igrao značajnu ulogu i pri uređenju dvorišta hrama. U betonu je izveden ulaz u kompleks hrama, ali i za partnerno uređenje.
Foto: Satoru Hirota Architects
Pogledajte kako izgleda pravoslavna kapela oblikovana u duhu savremene arhitekture.