Vertikalno širenje Novog Sada: Bivši Jugoalat i Zelenilo zameniće kule i do 15 spratova
Novi neboderi sve se više planiraju u zapadnom delu grada, što je do sada bila prava retkost.
Urbanizacija, neprekidni proces transformacije ruralnih i suburbanih područja u urbane centre, predstavlja jedan od najvećih izazova struke ali i celog društva. U užurbanom tempu nastavlja se nova era urbanizacije Novog Sada, prema važećem Generalnom urbanističkom planu do 2030. godine.
To podrazumeva i formiranje novih gradskih vertikala koje će akcentovati gradske lokalitete sa visokim razvojnim potencijalom, mesta koja do sada nisu viđena iz takve perspektive.
Urbanistički planovi na najnovijem ranom javnom uvidu omogućiće realizaciju novih visokih objekata u gradu. Uz već prethodno usvojene planove, nove ideje potpuno će transformisati novosadske bulevare i panoramu grada.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Stambeno-poslovni kompleks na mestu Jugoalata
Jedan od planova se odnosi na transformaciju dela Radne zone zapad, zapravo trenutni prostor nekadašnje fabrike Jugoalat. Na površini od preko 3 hektara kompanija Rapid Invest planira da investira u poslovno-stambeni kompleks, čija spratnost varira od prizemlja do prizemlja sa 15 spratova.
Tumačenjem priloženog materijala, budući kompleks će posedovati više poslovni karakter iz različitih delatnosti, a manji udeo stambenog prostora. Visinski reper zamišljen je na uglu Futoškog puta i ulice Gavrila Principa, koji uz nove okolne solitere neće biti jedinstven slučaj.
Parkiranje motornih vozila se predviđa u podzemnoj garaži čiji broj etaža se ne ograničava, a ozelenjavanje će uključiti i formiranje vrta iznad krova garaže.
Spratnost se kreće od prizemlja sa šest spratova i potkrovljem do prizemlja sa dvanaest spratova i povučenim trinaestim i četrnaestim spratom.
Druga lokacija nalazi se na uglu Bulevara kneza Miloša i Bulevara Jovana Dučića, praznom prostoru na kojem je nekada bilo locirano javno preduzeće „Gradsko zelenilo“.
Na ovom prostoru biće formiran stambeno-poslovni kompleks sa delom koji poseduje čisto stambenu namenu i delom koji će posedovati udeo poslovnog prostora.
Spratnost se kreće od prizemlja sa šest spratova i potkrovljem do prizemlja sa dvanaest spratova i povučenim trinaestim i četrnaestim spratom.
Kolski pristup iz perifernih ulica
Iz priloženog grafičkog prikaza možemo da zaključimo da bi objekti mogli da budu formirani u vidu potkovice, sa prominentnijom formacijom u zaobljenom delu kompleksa.
Zauzetost parcele u ovom slučaju biće 40% za stambeni deo i 50% za opštegradski centar sa kulom, ali u realnosti ti procenti su veći, s obzirom da se u površinu parcele računaju i delovi opisanih bulevara.
Kolski pristup objektima neće biti omogućen sa bulevara, nego iz perifernih ulica koje se takođe planiraju, a parkiranje vozila biće obezbeđeno u podzemnoj garaži, kao i u prethodnom slučaju.
Trenutno nije poznato ko bi mogao da bude investitor ovako pozamašne investicije, iako postoje naznake da se radi o nekoj od velikih novosadskih građevinskih firmi.
Kombinacija smele arhitekture i savremenih materijala treba da ima glavnu ulogu u oblikovanju modernih urbanih pejzaža.
Kao što se da zaključiti, novi neboderi sve više se planiraju u zapadnom delu grada, što je do sada bila prava retkost. Prema šematskim naznakama iz aktuelnog Generalnog urbanističkog plana, prostor oko Futoškog puta trebalo bi da bude transformisan savremenim poslovnim objektima visoke spratnosti.
Visoki objekti omogućiće vertikalno širenje Novog Sada, a nadamo se da će investitori ponuditi autentičnu arhitekturu i održiva rešenja koja su u skladu s lokacijom.
“ praznom prostoru na kojem je nekada bilo locirano javno preduzeće „Gradsko zelenilo“.“
Ovo je greska, nije tu nikada bilo locirano nista. Gradsko zalenilo je levo na slici gde je Lidl pa onda od Lidla malo prema Veterniku.