Zadužbina Mome Kapora rekonstruiše objekat i plato u Karađorđevom parku na Vračaru
Planirani paviljon će na prizemlju imati galeriju i malu galerijsku prodavnicu, dok je u suterenu predviđena stalna postavka nazvana Legat Mome Kapora.
Grad Beograd oglasio je ovih dana javnu prezentaciju urbanističkog projekta za rekonstrukciju objekta i platoa u Karađorđevom parku na Vračaru, autentičnom istorijskom mestu iz vremena Prvog srpskog ustanka.
Nosilac izrade projekta je firma „PC Art” d.o.o. iz Beograda, koja je zahtev za potvrđivanje podnela u ime investitora – Zadužbina „Momčilo Momo Kapor” sa sedištem u Beogradu, uz saglasnost Grada Beograda.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Srušena pa podignuta nova: Ovako sada izgleda Centralna kula na Starom sajmištu (video)
- Arhitekte pokrenule inicijativu za rekonstrukciju šabačkog Doma JNA
Oživljavanje ambijenta Kaporovog stvaralaštva
Granica UP-a obuhvata javnu zelenu parkovsku površinu „Karađorđev park” na Vračaru i oivičena je bulevarom Oslobođenja i ulicama Nebojšinom i Pasterovom.
Planirani paviljon na prizemlju će imati galeriju i malu galerijsku prodavnicu, dok je u suterenu predviđena stalna postavka Legat Mome Kapora – dela i artefakta iz života Mome Kapora (skice, crteži, slike, knjige, kao i elementi enterijera, itd.) koji bi, navodi se, posetiocima omogućili da ožive ambijent njegovog stvaralaštva u oblasti slikarstva i književnosti.
U podzemnoj etaži predviđene su i pomoćne i tehničke prostorije: toaleti, tehnička prostorija, bazenska tehnika, magacin i kancelarija. Ulaz u objekat rešen je u nivou spoljašnjeg prostora i postojećeg platoa ispod kolonada.
Podzemna i nadzemna etaža su povezane reprezentativnim stepeništem i putničkim liftom. Parkiranje je planirano na obodima granice lokacije, odnosno na postojećim uličnim parking mestima.
Postojeći bazeni na platou ispred samog objekta redizajniraju se u linijsku plitku dekorativnu vodenu površinu.
Kako se navodi u projektnoj dokumentaciji, postojeći plato se rekonstruiše u postojećem gabaritu sa dodatkom urbanog mobilijara i rasvete.
Pejzažno uređenje neposredne okoline objekta – pripadajućeg platoa i vodene površine prostorno i estetski je uključeno u celokupnu sliku objekta kroz materijalizaciju popločanja i dizajna novog mobilijara i rasvete stvarajući reprezentativnu celinu u okviru parka.
Što se tiče postojeće vegetacije na predmetnoj lokaciji, ona se u potpunosti zadržava i osvežava novim sadnicama niskog i dekorativnog rastinja.
Postojeći bazeni na platou ispred samog objekta se rekonstruišu, odnosno redizajniraju u linijsku plitku dekorativnu vodenu površinu.
Primedbe i sugestije do 31. marta
Zainteresovani u tokom javne prezentacije da izvrše uvid u urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja dostave Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, najkasnije do 31. marta 2023. godine.