Modularni zeleni zid stvara energiju zahvaljujući mahovini
Spoj arhitekture i biohemije izrodio je izum koji objekte maksimalno prilagođuju prirodi.
Studentkinja arhitekture iz Barselone Elena Mitrofanova i biohemičar Paolo Bombelli dizajnirali su modularne zelene zidove koji prave energiju. Zid se sastoji od sistema glinenih posudica koje u sebi nose mahovinu. Ovaj sistem je u stanju da generiše energiju putem bakterija koje živi u simbiozi sa mahovinom.
Pogledajte video o zelenim zidovima s mahovinom:
Kada mahovina vrši fotosintezu, određena organska jedinjenja oslobađaju se u zemlju kroz korenski sistem. Bakterije se hrane ovim jedinjenjima razbijajući ih i oslobađajući sporedne komponente od kojih su neke slobodni elektroni. Zemlja u kojoj je mahovina zasađena sadrži karbonska vlakna, koja privlače slobodne elektrone, poput anoda, i na ovaj način nastaje električna energija.
Glinena posuda, u kojima je postavljena mahovina, nema nikakav završni premaz kako bi apsorbovale malu količinu kišnice i tako održavale vazduh oko mahovine vlažnim. Njihova unutrašnjosti premazana je zaštitnim slojem, kako eventualna veća količina vode ne bi procurela i pravila problem na fasadi. Osim ovoga, oblik posuda je takav da štiti mahovinu od direktnog sunčevog zračenja.
Autori ovog projekta istakli su da bi ovaj sistem bio posebno efikasan u severnim zemljama gde bi zbog manje količine sunčevog zračenja bio delotvorniji od standardnih sistema fotonaponskih ćelija, a s druge strane u severnim predelima mahovina efikasno raste, piše Archdaily.
Mahovina nije jedina vrsta biljke koja bi se mogla koristiti u ovom sistemu. Međutim, odabrana je zbog smanjene potrebe za količinom sunčevog zračenja, kao iz bog velike tolerancije na sušu i nezahtevnog održavanja.
Pogledajte i kako izgledaju zeleni zidovi s mahovinom za enterijere: