MUZA je mobilna kuća iz Hrvatske s minimalnim uticajem na okolinu
Objekat gotovo nulte energije ima noseću konstrukciju od čeličnih vertikalnih i horizontalnih profila, kao i ventilisanu fasadu od trouglastih HPL ploča.
Profesor na Građevinskom fakultetu u Zagrebu Bojan Milovanović i njegovi saradnici Marina Bagarić i Mergim Gaši stoje iz projekta mobilne kuće koja nosi ime MUZA – Mobilna, Učinkovita, Zdrava, Arhitektura.
A osim što služi kao izložbeno-edukativni prostor Klastera za energetsku efikasnost i održivost u građevinarstvu nZEB.hr, ovaj objekat ujedno predstavlja i primer gradnje prema „nearly zero-energy buildings“ standardima.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Foster predstavio plan za najviši „potpuno električni soliter“ u Njujorku
- Ovako izgleda energetski samostalan dom jednog arhitekte
Kuća na čeličnim teleskopskim stubovima
Mobilna kuća MUZA centralna je tačka projekta The nZEB Roadshow koji je finansiran putem programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizon 2020, a radi se o jednom od važnijih projekata po pitanju promocije održive gradnje, odnosno zgrada gotovo nulte energije u Hrvatskoj.
Kako za Jutarnji.hr navodi profesor Bojan Milovanović, MUZA je mobilna kuća u formi pravilnog kvadra, spoljašnjih dimenzija 9 x 2,9 x 3,15 metara, koja stoji na čeličnim teleskopskim stubovima i ima nosivu konstrukciju od čeličnih vertikalnih i horizontalnih profila.
U kući su korišćeni najnoviji inovativni materijali, proizvodi i tehnologija, te je postignuta vrlo niska potreba za energijom.
„Građevina je odevena u plašt od izolacionih slojeva prema nZEB zahtevima, a osim toga, kuća poseduje ventilisanu fasadu od trouglastih HPL ploča s limenim završnim slojem krova“ – opisuje profesor Milovanović.
Kako dodaje, u kući su korišteni najnoviji inovativni materijali, proizvodi i tehnologija, te je postignuta vrlo niska potreba za energijom.
Mehanička ventilacija s rekuperacijom topline
„Na krovu su tri fotonaponska panela te kuća poseduje toplotnu pumpu voda – vazduh. Unutar kuće postavljena je mehanička ventilacija s rekuperacijom topline, adekvatna osvetljenost, te zvučna i toplotna izolacija, što osigurava zdravu unutrašnju klimu i prijatnost prostora“ – objasnio je on.
Sve ovo i još niz drugih faktora – kao što su vazdušna nepropusnost zgrade i minimalizovanje toplotnih mostova – čine kuću MUZA idealnim primerom građevine gotovo nulte energije, koja ima za cilj da pokaže da je moguće stvoriti kvalitetan prostor za život, a da se pritom minimalno utiče na okolinu i koriste se prirodni izvori.