Postignut dogovor o minimalnoj ceni arhitektonskih projekata
PRVOAPRILSKA ŠALA 🙂
Minimalna cena kompletnog projekta iznosi 10% od investicione vrednosti objekta, a odluka stupa na snagu sledeće godine.
Među strukom se odavno priča o minimalnoj ceni rada u arhitekturi kao i o tome koliko se obaranjem cene, radi dobijanja posla, zapravo degradira cela profesija. Međutim, izgleda da su se stvari konačno pomerile sa mrtve tačke.
Na sednici Saveza arhitekata i arhitektkinja Srbije održanoj 1. aprila u Beogradu postignut je dogovor o minimalnoj ceni rada za arhitektonske usluge, koje će početi da se primenjuju od 2023. godine.
Prema usvojenim odlukama velike većine članova SAAS, minimalna cena kompletnog projekta, u šta ulazi IDR, IDP, PGD, PZI kao i PIO, iznosi 10% od investicione vrednosti objekta.
Za objekat od 5.000 m2 čija je investiciona vrednost oko 5 miliona evra, projekat bi minimalno trebalo da košta 500.000 evra.
Dakle, za objekat bruto površine 5.000 metara kvadratnih čija je investiciona vrednost orijentaciono 5.000.000 evra, projekat bi minimalno trebalo da košta oko 500.000 evra.
Kako se dalje navodi u odlukama SAAS, teži se tome da cena projekta za arhitektonske usluge dostigne nivo od 15% investicione vrednosti što je svetska praksa ustaljena u razvijenom delu sveta.
Tablica za delove projekta
Ukoliko se ne radi kompletan projekat već samo pojedini delovi, radi se redukcija cene a detaljna tablica za formiranje cene projektovanja prikazana je ovde.
Isključenje iz saveza
Kao što je već napomenuto, cenovnik će početi da važi od 1. januara 2023. godine, a kolege koje se ne budu pridržavale ovog cenovnika neće moći da produže članstvo u Savezu arhitekata i arhitektkinja Srbije.
Pročitajte celu odluku o minimalnoj ceni rada.
Haha..,
Kamo sreće da je 3posto
Ma idite u persun
Tako se obradovah
A trebalo bi biti
Dobra prvoaprilska šala!
Ova utopijska prica bi imala obligacioni karakter iskljucivo da je referisana i ustanovljena spram IKS-a, dok je ikebanama u SAS-u sasvim dovoljno da pogledaju zavrsne racune biroa sopstvenih “rukovodilaca”. Ozbiljni biroi imaju ozbiljne cene i po tom osnovu i sasvim ozbiljne prihode pa s tim u vezi i sasvim solidne zarade zaposlenih kolega. APR sve govori, pod uslovom da je rad legalan.
Da li ce ta kolicina novca da pokriva i projektantsku odgovornost, greske u projektu, koje su do sada isle na trosak izvodjaca i investitora, brzi odgovor na potrebne izmene, opismenjavanje projektanata, ucenje da crtez mora da bude olaksica za gradiliste a ne lavirint, logicko razmisljanje, sagledavanje mogucih problema, nalazenje isplativih i jednostavnih tesenja,…? Ako je sve to biti pokriveno, onda ok. Ako ce se nastaviti praksa polupismenih skica, zbog kojih su na gubitku i izvodjaci i investitori, zbog kojih se gubi vreme i novac, onda nema potreba za podizanjem cene.
If you pay in peanuts you get monkeys.
Inzenjeri treba da shvate da ne treba da rade za kikiriki, pogotovo danas sa ovim cenama nekretnina.
Odavno vec praktikujem taj princip, radim dosta manje projekata (od nekih mojih kolega) verovatno manje i zaradjujem, ali na mom projektu ni nadzor nije potreban.
Koji sam ja konj da sam naivno poverovao..
Stambeni objekat sa podzemnim garažama periferija:
Index 3, z: 60%, p+4
Dva nivoa Garaza
Brgp: 3000m2
Neto m2 pridajno: 1500m2
Cena izgradnje : 1500.000
Bruto zarada : 450.000
Cena projektovanja danas: 50.000
Nova cena projektovanja : 150,000
Nova bruto zarada: 300.000
Važi na plaži
Ovo je nedopustivo. Kakvo je to onda tržište kada se dogovaraju cene? Slobodno nije sigurno
„Što je babi milo, to joj se i snilo“
Aprilili
Poverovala i kliknula na link za tablice za redukciju…:)