Beogradske realizacije Milana Zlokovića u fokusu izložbe u Parobrodu
Panoe s prikazima sedam Zlokovićevih spomenika kulture možete pogledati tokom aprila, a fotografski segment izložbe do septembra u Ustanovi kulture „Parobrod“.
Povodom obeležavanja 125 godina od rođenja našeg velikog arhitekte, u svečanoj sali Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda u četvrtak je svečano otvorena izložba pod nazivom – „Arhitekt Milan Zloković i fotografija: beogradske realizacije od 1924. do 1941. godine“, koju ova ustanova organizuje u saradnji sa Fondacijom Milan Zloković,
Izložba predstavlja segment šire prezentacije čiji je drugi deo takođe izložbenog karaktera, ali sa čvrstim fokusom na stvaralaštvo Milana Zlokovića u oblasti fotografije. Autorka izložbe je Ksenija Ćirić, istoričarka umetnosti i viša konzervatorka Zavoda, dok je autor druge postavke, koja je priređena u Ustanovi kulture „Parobrod“, dr Nebojša Antešević, arhitekta.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Velika retrospektiva – Otvorena izložba o velikanima srpskog graditeljstva
- Imaju li naše arhitekte strah od belog papira? Ova izložba to opovrgava
Istorijski crteži, fotografije i citati
Panoi sa prikazima sedam objekata iz Zlokovićevog opusa koji su proglašeni za spomenik kulture, biće postavljeni tokom aprila u svečanoj sali Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Izložba će na taj način predstavljati i segment tradicionalne manifestacije „Dani Beograda“ koja će se, kao i do sada, održati u periodu od 16. do 19. aprila.
Na panoima će se naći i Zlokovićevi citati koji se tiču, pre svega, njegovog razmišljanja na temu
moderne estetike.
Na panoima su predstavljeni istorijski crteži, kao i stare i nove fotografije jednog rentijerskog objekta, više privatnih stambenih vila, među kojima je i ona koju je autor projektovao kao svoju porodičnu kuću, zgrada Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj ulici i poslovna zgrada Fiata na Autokomandi.
Istovremeno, na panoima su se našli i citati arhitekte Zlokovića koji se tiču, pre svega, njegovog razmišljanja na temu moderne estetike i njenog mesta u savremenim arhitektonskim i društvenim tokovima.
O Milanu Zlokoviću…
Milan Zloković (Trst 1898. — Beograd 1965) bio je srpski arhitekta, naučnik, univerzitetski profesor i likovni umetnik, a smatra se za jednog od vodećih predstavnika modernog pokreta u regionu i Srbiji.
Pored akademske i slikarske karijere, aktivno se bavio praksom u sopstvenom arhitektonskom studiju do 1941. godine, a učestvovao je i na arhitektonskim konkursima na kojima je osvojio oko 20 nagrada i 16 otkupa.
U svojoj privatnoj praksi Zloković je realizovao oko 40 objekata – od privatnih kuća i vila do javnih zgrada, a ukupno je tokom karijere projektovao oko 170 objekata.
Na arhitektonski identitet Jugoslavije Zloković je značajno uticao kroz teorijske radove, profesuru i
realizovane objekte.
Zajedno sa arhitektama Branislavom Kojićem, Dušanom Babićem i Janom Dubovijem osniva 1928. godine Grupu arhitekata modernog pravca u Beogradu koja je značajno doprinela uspostavljanju diskursa moderne arhitekture u Srbiji.
Smatra se jednim od najznačajnijih arhitekata Jugoslavije, na čiji je arhitektonski identitet značajno uticao kroz teorijske radove, profesuru i realizovane objekte.
Dobitnik je Sedmojulske nagrade Republike Srbije za životno delo 1963. godine.