Raspisan međunarodni konkurs za idejno rešenje šetališta u Budvi
Novi prostor svojim sadržajem i izgledom treba da doprinese kulturnom i turističkom razvoju opštine, a konkurs je otvoren do 20. januara 2023. godine.
Opština Budva u Crnoj Gori raspisala je međunarodni, opšti, jednostepeni i anonimni konkurs za za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rešenja šetališta u delu „budvanske školjke“, dela šetališta Budva – Bečići, prva faza.
Konkursnim zadatkom je obuhvaćen deo Opštine Budva koji predstavlja centar kulturnih, zabavnih i informativnih dešavanja. Konkursom se obrađuju četiri prirodne i nasleđene sredine – akvatorijum, plaža, zeleni pojas i šetalište.
Pročitajte još na Gradnja.rs
- Raspisan konkurs za urbanu revitalizaciju Studentskog grada u Beogradu
- Međunarodni konkurs za proširenje univerziteta u Podgorici
Cilj konkursa
Osnovni cilj Konkursa je izbor najboljeg idejnog urbanističko-arhitektonskog rešenja za šetalište u opštini Budva koje će poslužiti kao osnov za razradu kroz glavni projekat, što će uslediti nakon odabira prvonagrađenog konkursnog rada.
Opšti i krajnji cilj je stvaranje novog ekološki održivog prostora koji će svojim sadržajem i izgledom doprineti kulturnom i turističkom razvoju opštine Budva, koji će poštovati kulturno nasleđe opštine i radikalno izmeniti režim korišćenja obalne zone stvaranjem serija novih javnih prostora, povećanjem kapaciteta postojećeg šetališta i njegovim povezivanjem sa Bečićkim šetalištem.
Formiranje kolektivne svesti na dva nivoa
Kako se navodi u konkursnoj dokumentaciji, idejnim urbanističko-arhitektonskim rešenjem potrebno je pružiti osnovu za formiranje kolektivne svesti na dva nivoa.
Na primarnom nivou je to stvaranje kolektivne svesti među građanima Budve kao stalnim korisnicima prostora i njihovog ophođenja prema sredini u kojoj se nalaze.
Na sekundarnom nivou je to slika koju grad šalje svetu i turistima kao privremenim i povremenim korisnicima prostora.
Veoma je važno crpiti inspiraciju iz ogromnog kulturnog nasleđa u Starom gradu Budva i njegove 2.500 godina duge istorije
Veoma je važno crpiti inspiraciju iz ogromnog kulturnog nasleđa u Starom gradu Budva i njegove 2.500 godina duge istorije i urbane zone “budvanske školjke”.
Posebnu pažnju posvetiti disperziji sadržaja na obuhvatu sa akcentom na linearan tok kretanja korisnika i ukrštanje sa lateralnim pravcima iz zaleđa i kontakt zonama.
Neophodno je radikalno promeniti režim korišćenja priobalnog pojasa sa akcentom na uvođenje javnih površina za komunikaciju, rekreaciju i događaje na otvorenom.
Nagradni fond i članovi žirija
Ukupan nagradni fond iznosi 223.000 evra, a nagrade će biti dodeljene u sledećim neto iznosima: prva nagrada 120.000 evra, druga nagrada 60.000 evra, treća nagrada 30.000 evra, te dva otkupa po 6.500 evra.
Sastav žirija
- Vladan Stevović, m.arch, glavni gradski arhitekta – predsednik žirija
- Mirko Žižić, dipl.inž.arh, glavni državni arhitekta – stručni član
- prof. dr Vladan Đokić, dipl.inž. arh. – stručni član, Beograd, Srbija
- prof. dr Malina Čvoro, dipl.inž.arh. – stručni član, Banja Luka, Bosna i Hercegovina
- prof. dr Luka Skansi, dipl.inž.arh. – stručni član, Milano, Italija
- Milo Božović, predsednik opštine Budva
- Savo Pavlović, slikar
Konkursni rokovi
Konkurs je otvoren do 20. januara 2023. godine, a konkursni radovi i pitanja dostavljaju se putem i-mejla na adresu: [email protected].
Rok za postavljanje pitanja: Svi učesnici mogu postaviti pitanja u vezi sa konkursom do 10. 11. 2022. godine, nakon čega će sva pristigla pitanja i odgovori biti objavljeni na internet stranici Opštine Budva do 20. 11. 2022.
Rok za predaju radova: Rok za predaju radova je 20. 1. 2023. do 23.59 (UTC+1).
Rezultati konkursa: Svi učesnici konkursa biće obavešteni o odluci žirija do 20. 2. 2023.
Izložba konkursnih radova: Izložba konkursnih radova biće organizovana najkasnije u roku od 30 dana od dana objave rezultata konkursa.
Kompletnu konkursnu dokumentaciju možete preuzeti na ovom linku.