Farel Vilijams nosio je baklju na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu; Foto: Getty
Aktuelno

Medalja za arhitekte? Poznati muzičar predložio da arhitektonska takmičenja ponovo postanu olimpijska disciplina

Umetničke kategorije su ukinute sa Olimpijskih igara nakon 1948. godine, a Farel Vilijams želi da ih vrati – i to odmah! – u Los Anđeles gde će se Igre održati 2028. godine.

Kreativni direktor modne kuće Luj Viton i slavni muzičar, Farel Vilijams, predložio je da se umetnička takmičenja, koja su poslednji put bila deo Olimpijade 1948. godine, ponovo vrate na Olimpijske igre.

Tokom svog govora povodom otvaranja Olimpijskih igara 2024. na događaju koji je održan u zgradi Fondacije Luja Vitona, a koju je projektovao Frenk Geri, Farel Vilijams je sugerisao da bi voleo da vidi povratak umetničkih takmičenja na Igrama 2028, koje bi trebalo da se održe u Los Anđelesu.

„Nekada su Olimpijske igre uključivale umetnost kao sekciju u kojoj su se održavala takmičenja iz skulpture, arhitekture i vizuelne umetnosti. Ideja je da ponovo uključimo umetnost i to možda već od 2028. godine. Zašto ne iskoristiti ovaj trenutak za podizanje svesti?“, rekao je slavni muzičar agenciji Associated Press.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Zlatna medalja iz arhitekture za Jana Vilsa na Olimpijskim igrama 1928. godine

Medalja iz arhitekure

Umetnička takmičenja su bila deo vizije osnivača modernih Olimpijskih igara, Pjera de Kubertena, i bile su deo Olimpijskih igara u periodu od 1912. do 1948. godine, zajedno uz sportsko takmičenje. Medalje su se dodeljivale u pet kategorija: arhitektura, literatura, muzika, skulptura i slikarstvo, a za radove koji su bili inspirisani sportom.

Zapaženi dobitnici nagrada u arhitekturi su holandski arhitekta Jan Vils za dizajn Olimpijskog stadiona u Amsterdamu iz 1928. godine, dok je 1936. godine nemački arhitekta Verner Marč osvojio zlatnu medalju u kategoriji urbanog planiranja i srebrnu u arhitektonskom dizajnu za Rajhsport polje, koje je bilo i domaćin Igara.

Umetničke kategorije su ukinute sa Olimpijskih igara nakon 1948. godine, a Vilijams se nada da bi umetnost mogla biti vraćena u Los Anđelesu gde se održati naredana Olimpijada.

Koga bi Srbija mogla da pošalje na naredne Olimpijske igre za takmičenje iz arhitekture?

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. aleksandar

    Opa, nisam dosad znao o tome, a u struci sam. Iskreno, nemam ideju kako bi se to moglo danas uklapati u takmicenje. Svejedno, vrlo zanimljivo i hvala redakciji na tekstu.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *