Bez ograda i vrata: U ovoj kući živi 33-godišnji vlasnik arhitektonskog biroa
Ovu konzolnu kuću okružuju dva prelepa veštačka jezera, nastala transformacijom postojeće deponije, dok je srce enterijera atrijum sa živim stablom oraha.
Najavljujući modernu viziju fahverk tehnologije i tradicionalnog načina života neopterećenog brzinom urbane svakodnevice, studio ZROBIM architects predstavlja nam Matski House, porodičnu kuću od 157 kvadrata bez ograda i unutrašnjih vrata i sa čak 65% panoramskog zastakljenja.
Njen vlasnik a ujedno i autor koncepta je 33-godišnji Andrus Bezdar, arhitekta i izvršni direktor ovog arhitektonskog studija, koji je svoj dom iz snova zamislio na lokaciji udaljenoj pola sata vožnje severno od Minska, odakle korene vuče njegov pradeda.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Zamagljene granice između unutrašnjosti i eksterijera
Beloruski arhitekta je Matski House zamislio kao stambeni prostor koji se potencijalno može proširiti kako porodica raste, dodajući mu vremenom više životnog prostora.
Udaljavajući se od klasične kuće sa kosim krovom i masivnim gredama i stubovima, pronađeno je atraktivno rešenje. Naime, arhitekta je nosače panela sakrio iza stakla, odnosno stubovi nisu izloženi na spoljašnjoj strani kuće.
„Ovakvo odsustvo vidljivih elemenata nosećeg okvira čini površinu kontinuiranom ravnom površinom. Zajedno sa složenim sistemom terasa, takav trik je omogućio da se zamagle granice između unutrašnjosti i eksterijera, čineći da se zaista osećate kao u divljini“ – navode iz ZROBIM tima na čelu sa glavnim arhitektom Andrejem Makovskim.
Zatečena deponija transformisana je u dva primamljiva veštačka jezera.
Projekat je imao brojne izazove koji su rešeni na kreativan način.
Kao prvo, na imanju je zatečena deponija, koju je vlasnik transformisao u dva primamljiva veštačka jezera, te je na taj način ne samo dodao estetsku vrednost objektu, već i doprineo revitalizaciji susedstva.
Drugi izazov bio je značajna visinska razlika placa. To je rešeno nesvakidašnjom konzolnom kućom koja se proteže 4,5 metra preko ivice.
„U nastojanju da postigne harmoniju s okruženjem, vlasnik namerava da zasadi i useve na krovu kuće. Za podršku ovoj zelenoj inicijativi sva neophodna tehnička oprema je integrisana u krovni prostor, čime se ne samo maksimizuje upotreba dostupnih prostora, već pokazuje i posvećenost vlasnika održivom životu i eksperimentisanju“, objašnjavaju iz studija.
Pod i unutrašnje pregrade od betona
Uzimajući u obzir svetlosnu orijentaciju i termiku, duž jugozapadne fasade nalazi se veliki front panoramskog zastakljenja (65% površine zida). Većina zastakljenja gleda na prirodni pejzaž, a iz unutrašnjosti se pruža pogled i na ribnjak, most i pejzažne skulpture.
„Severna fasada kuće je potpuno zatvorena, što smanjuje gubitak toplote sa senovite strane. Pošto je sunce izvor pasivnog zagrevanja zgrade, pod i unutrašnje pregrade su izrađene od betona, što poboljšava toplotnu inerciju drvene kuće i mikroklimu u njoj“, navode iz ZROBIM architects.
Oko atrijuma je napravljen raspored kuće, koji je omogućava da se po njoj krećete na različite načine bez upotrebe tradicionalnih hodnika.
Kada je reč o enterijeru, u srcu kuće počiva atrijum sa živim orahom, životni oblik unutar betona koji se menja prema godišnjim dobima i s kojim živite kroz sve njegove promene posmatrajući prirodne cikluse.
Štaviše, drvo je vidljivo iz svih prostorija kuće. Oko atrijuma je napravljen raspored kuće, koji omogućava da se po Matski Houseu krećete na različite načine bez upotrebe tradicionalnih hodnika.
Visine plafona prostorija su proporcionalne njihovoj površini. Tako je u hodnicima i prolazima visina plafona 2,5 m, a obojen je u belu boju kako bi se prostor proširio.
„U stambenim prostorijama visina plafona je 3 m i izrađen je od finih drvenih dasaka koje su rađene pojedinačno i koje se mogu skinuti radi pristupa skrivenim komunikacijama“, objašnjavaju iz arhitektonskog tima.
95% nameštaja i osvetljenja izrađeno po meri
Monohromatsku šemu boja dopunjuje prirodna paleta materijala: prirodna boja drveta u plafonu i nameštaju, monolitni beton i polirani metal.
„Istovremeno, 95% nameštaja i osvetljenja su rađeni po meri, izrađena prema individualnim skicama vlasnika kuće. Tako enterijer u potpunosti odražava potrebe i karakter svog vlasnika i stvara utisak skupog prirodnog minimalizma“, navode iz studija ZROBIM architects, te zaključuju:
„Ovakvom simbiozom harmonije s prirodom, inovativnosti i ekskluzivnog dizajna, Matski House ne samo da zadivljuje, već postaje i priručnik za kreiranje funkcionalnog i estetskog prostora“.
Mnogo mesta za mnogo dece. Idealno!