Marija Maruna: Obezbediti pravo na dostojanstveno stanovanje za sve
U nedostatku stambenih politika, stambena izgradnja u Beogradu je vođena tržišnom logikom i interesima kapitala, ističe učesnica uvodne panel diskusije na konferenciji BuildUp 2024.
Pred četvrtu po redu godišnju konferenciju u organizaciji portala Gradnja – BuildUp 2024: Stanogradnja – od plana do stana Powered by EuroDOM, koja će se održati u Domu omladine Beograda 11. decembra, susreli smo se sa dr Marijom Marunom, učesnicom panela pod nazivom „Imamo li plan?“.
Naša današnja sagovornica, inače redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, pripremiće vas za ovu diskusiju kroz nekoliko zanimljivih opservacija na temu urbanističkog planiranja nekad i sada, a sve u svetlu širenja Beograda i izgradnje velikih stambenih kompleksa.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Delatnost urbanističkog planiranja izgubila strateški karakter
Kako ističe dr Marija Maruna, urbanističko planiranje podrazumeva strateško promišljanje i orijentaciju ka dugoročnim ciljevima razvoja grada, koji su usmereni ka poboljšanju kvaliteta života, ekonomskom blagostanju, zaštiti životne sredine, kulturnom napretku i opštoj dobrobiti za sve građane.
„Zasniva se na vladavini prava i praksi demokratskog odlučivanja, što podrazumeva saradnju i usklađeno delovanje zainteresovanih strana iz svih sektora društvene strukture grada. Tradicionalno urbanističko planiranje u Srbiji, te i ono u Beogradu, je zasnovano na tim načelima“ – kaže naša sagovornica i dodaje:
„Međutim, delatnost urbanističkog planiranja je danas izgubila strateški karakter jer je dominantno vođena interesima samo jedne grupe aktera – investitorima, koji grad i gradsko zemljište posmatraju samo iz perspektive ekonomske dobiti. Ta logika preovladava u izgradnji velikih stambenih kompleksa u Beogradu“.
Nedostaje opredeljenost države ka uspostavljanju socijalne pravde i posledično obezbeđenju prava na dostojanstveno stanovanje za sve.
Na pitanje kako trenutno važeći zakoni i propisi utiču na buduće projekte stambene izgradnje u Beogradu, i koje su oblasti koje zahtevaju reformu ili dodatne izmene, naša panelistkinja navodi da u Srbiji, te tako i u Beogradu, nedostaje čitav set stambenih politika kojima bi se utvrdio okvir za izgradnju u ovom domenu
Pre svega, smatra dr Maruna, nedostaje opredeljenost države ka uspostavljanju socijalne pravde i posledično obezbeđenju prava na dostojanstveno stanovanje za sve. „U nedostatku stambenih politika, stambena izgradnja u Beogradu je vođena tržišnom logikom i interesima kapitala“.
Pored toga, kako dodaje, nedostaju standardi u izgradnji stambenih objekata i celina kojima bi se osigurao kvalitet života, što pre svega uključuje zdravu životnu sredinu, adekvatne socijalne usluge, otpornost na klimatske uticaje i prostore za zajednicu.
Vladavina prava u procesima odlučivanja o razvoju grada
Kada je pak u pitanju način na koji se može osigurati da širenje i rast Beograda i razvoj novih stambenih kapaciteta budu održivi, naša sagovornica kaže da na prvom mestu treba uvažiti postojeći institucionalni sistem planiranja i upravljanja urbanim razvojem, kao i stručne službe koje u okviru tih sistema deluju.
„Praktikovati vladavinu prava u procesima odlučivanja o razvoju grada. Osnažiti postojeće stručne kapacitete i ulagati u obrazovanje budućih stručnjaka“ – poručuje dr Marija Maruna, kojoj će se na konferenciji BuildUp 2024 kao sagovornici pridružiti Marko Stojčić, Žaklina Gligorijević i Anđelka Miloradović, te Milena Ivanović kao moderatorka.
Biografija
Dr Marija Maruna je redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Rukovodilac je kurseva iz domena teorije planiranja, upravljanja urbanim razvojem i strateškog urbanog dizajna. Kao gostujući nastavnik, učestvovala je realizaciji studijskih programa ETH Zürich, TU Berlin, Universität Stuttgart, Universidad de Granada, Universitat Politecnica de Catalunya, Politecnico di Milano i dr. Rukovodilac je istraživačke jedinice Laboratorija za kulturu planiranja i dizajn prostornih politika na Arhitektonskom fakultetu.
Autor je publikacije Teorija planiranja: prilog kritičkom mišljenju u arhitekturi (2019), Urbanizam Beograda: priručnik za istraživanje procesa proizvodnje prostora (2013) i koautor monografije Strateški urbani dizajn i kulturna raznolikost (2009) (sa Nadom Lazarević Bajec). Urednik je više monografija nacionalnog značaja, od kojih se izdvaja U potrazi za javnim interesom: dometi urbanizma (2022, sa Danijelom Milovanović Rodić i Ljubicom Slavković) i Inovativni metodološki pristup izradi master rada: doprinos edukaciji profila urbaniste (2015, sa Ratkom Čolić).
Dobitnik je više nagrada i priznanja za naučni, istraživački, stručni i mentorski rad, od kojih su između ostalih Druga nagrada na Konkursu za urbanističko-arhitektonsko rešenje trga Partizana u Užicu (2000), godišnja nagrada Privredne komore Beograda za najbolju doktorsku disertaciju (2010), Prva nagrada za publikaciju Udruženja pejzažnih arhitekata Srbije (2017), Prva nagrada za publikaciju na Salonu urbanizma (2020), Povelja povodom 150 godina postojanja Saveza inženjera i tehničara Srbije (2019), Grand Prix Salona arhitekture u Beogradu (2022), Gerd Albers Award for Best Paper, koju dodeljuje ISOCARP (2023) i Godišnja nagrada „Nikola Dobrović“, koju dodeljuje Udruženje urbanista Srbije (2024).
BuldUp 2024: Važne informacije
Datum: 11. decembar 2024.
Vreme: 10.00
Mesto: Dom omladine Beograda, Beograd
Kapacitet: 200 osoba
Karte: Kupite karte