Mala zgrada u Ljubljani s velikim zadatkom
Može li novi stambeni objekat uspeti da postavi temelje za vraćanje starog sjaja naselju u slovenačkoj prestonici?
Rožna Dolina dugo je bila poznata kao najprestižnija lokacija za izgradnju stambenih vila u glavnom gradu Slovenije. Međutim, tridesetih godina prošlog veka u naselju su sve više počeli da niču nekvalitetni i neprilagođeni objekti. Danas su te, pritom loše održavane kuće, okružene zaraslim baštama i neuglednim radionicama što generalno utiče na estetiku, kao i funkcionalne i higijenske uslove ove nekada važne urbane četvrti.
Degradiranje ovog dela Ljubljane otpočeto je pre oko 60 godina opsežnim rušenjem postojećeg urbanog tkiva i izgradnjom masivnih stambenih blokova u kvartu u kojem su inače preovlađivale vile. Danas, u ovom bloku počinju da niču nove zgrade bilo u obliku urbanih vila ili objekata jednoporodičnog stanovanja.
Kuća od 550 metara kvadratnih izgrađena je na mestu nekadašnje oronule stambene zgrade.
Uprkos nedostatku jasne prostorne vizije i šire strategije za ovo područje, naselje postepeno dobija savremene objekte koji dižu nivo kvaliteta kako životnog standarda tako i urbanog tkiva naselja. Jedna nova svetla tačka, ipak, možda posluži kao dodatna motivacija da se Rožna Dolina preporodi.
Novi rezidencijalni objekat u formi dvojne kuće, postavljen na dugačkoj i uskoj parceli, potpisuje firma Arhitektura-Office for Urbanism and Architecture. Nova zgrada, zvana Double Brick House, od 550 metara kvadratnih dizajnirana je za dve petočlane porodice i izgrađena je na mestu nekadašnje oronule stambene zgrade, kažu arhitekte za ArchDaily.
Ujednačenost ali i razigranost
Vizuelna forma zgrade je zamišljena kao monolitna, materijalno ujednačena kocka, koja je skulpturalno modifikovana prema principu segmentnog oduzimanja.
Fasadna obloga od tamno smeđe opeke daje kući željenu ujednačenost u materijalizaciji, dok različiti ritmovi prozora, kao i smenjivanje otvorenih i zatvorenih površina na fasadi, nisu uticali na percepciju volumena zgrade kao monolitnog bloka, ali su joj pružili određenu količinu razigranosti.
Tamno smeđe opekea daje kući željenu ujednačenost u materijalizaciji, dok otvori daju fasadi razigranost.
Neobična građevinska parcela diktirala je razvoj projekta, te osnova kuće ima širinu od 6 metara i dužinu od 30 metara. Visina objekta je 9 metara i sadrži tri potpuno funkcionalna nivoa. Objekat sadrži dve potpuno identične stambene jedinice od po 170 kvadrata, koje su postavljene neposredno jedna iza druge tako da čine jedinstvenu izduženu zgradu.
Veliki fasadni otvori
U prizemlju su smeštene dnevne sobe sa kuhinjom i trpezarijom u otvorenom konceptu, a zahvaljujući velikim fasadnim otvorima na ovom nivou dnevna zona je dobro osvetljena.
Objekat sadrži dve potpuno identične stambene jedinice od po 170 kvadrata.
Na prvom spratu smeštene su po tri dečije spavaće sobe, kao i kupatila i radne sobe.
Master spavaća soba se nalazi na poslednjem nivou i iz nje se može izaći na prostranu krovnu terasu.
Pregovori s komšijama
Dalje formiranje šireg prostornog uređenja objekta će biti rezultat pregovora sa susedima, koji će možda u budućnosti slediti primer i želeti da obnove ili zamene dotrajale zgrade i zajedno poboljšaju opšte urbano stanje prostora.
Grafičke podloge
Kad ste već ovde…
da li fasada od pune opeke
ili od dekorativne opeke (listala)?
Puna opeka.