Lepak i mrežica: Kako da učvrstite zidove i sačuvate ih od prslina
Ovom tehnikom se „armira“ završni sloj zida što onemogućava pojavu novih prslina. Saznajte kako smo mi to izveli u jednom saloncu starom skoro sto godina i koliko je to koštalo.
Pojavljuju se prsline na gletu? Imate stari stan sa originalnim malterom koji puca? Kako biste sprečili pojavu pukotina, najbolje je učvrstiti završne slojeve zida postavkom lepka i mrežice.
Ono što je važno na početku istaći jeste da se koristi isti onaj lepak i mrežica koji koristi i za fasade. Mi smo se odlučili za Isomat lepak Ak-T35 sa odgovarajućom mrežicom.
Srodni članci na portalu Gradnja:
Pogledajte kako se radi lepak i mrežica
Pregledajte i očistite zidove
Za početak je potrebno da se zidovi pregledaju kako bi se utvrdilo da li je malter čvrst. Ovo možete uraditi ne samo vizuelno već i kuckanjem o zidove. Slojevi koji nisu čvrsti daju tup zvuk. Labave i oštećene delove obavezno skinite ili istružite.
Nanošenje prajmera
Kada je zid čvrst, onda se na njega nanosi prajmer, odnosno podloga. Mi smo koristili Isomat Primer PRO koji se na površinu zida nanosi valjkom ili četkom. Podloga obezbeđuje jako prijanjanje za podlogu zida.
Sa jednim litrom podloge može da se namaže od 30 do 50 m² po sloju u zavisnosti od podloge i stepena razređivanja. Vreme sušenja je oko jedan sat (na dodir), a sledeće nanošenje preporučuje se posle 4 sata.
Priprema lepka
Nakon što ste naneli podlogu, zamešajte lepak. Lepak se meša ručnim mikserom uz dodavanje vode tako da se dobije masa gustine pavlake ili pudinga. Potrebno je da ova smesa odstoji u kanti desetak minuta te da se pre nanošenja opet promeša mikserom.
Za jedan kvadrat zida potrošnja je oko 4-5 kg lepka u zavisnosti od neravnina i stanja zida.
Pre nanošenja lepka, pripremite mrežicu tako što ćete izmeriti visinu prostorije te iseći potrebnu dužinu mrežice. Mi smo koristili staklenu mrežicu Isomat 160 gr/m². Mrežica služi za armiranje lepka i prodaje se u rolni širine jedan metar i dužine 50 metara. Dakle, jedna rolna staklene mrežice pokriva oko 50 kvadrata zida.
Kako se nanosi lepak
Krenite sa nanošenjem lepka ravnom gletericom na zid. Obavezno prepustite mrežicu na uglovima zidova za oko 5-10 cm kako biste izbegli da spoj mrežica nije na samom uglu. To je potrebno uraditi i na plafonu, ali s obzirom na to da se u našem slučaju na spoju zida i plafona postavlja ugaona lajsna – mi to nismo radili.
Nakon nanošenja lepka ravnom gletericom, masa na zidu se obrađuje nazubljenom gletericom kako bi se on ravnomerno rasporedio po površini zida.
Postavka mrežice
Zatim se postavlja mrežica koja se uranja malom špahtlom a potom i dugačkom leptir gletericom preko cele površine. Oko elektro-dozni, mrežica se seče skalpelom.
Kada se završi prva ruka, ravan zida treba da izgleda „šareno“ pre nanošenja druge ruke lepka.
Prva ruka treba da se osuši oko 24 sata pre nanošenja druge ruke. Druga ruka se nanosi ravnom gletericom. Nakon sušenja koje opet traje oko 24 sata, možete krenuti sa gletovanjem zidova, a zatim i sa krečenjem.
Za jedan stan potrebno je oko 3 dana rada da dvoje majstora urade ovaj posao. Naravno, ovo je orijentaciona procena jer zavisi u kakvom su stanju zidovi i plafoni.
Cena postavke lepka i mrežice
Cena prajmera iznosi oko 400 din/l (1 litra je dovoljna za 40 m² zida ili plafona)
Cena lepka ISOMAT AK-T35 – džak od 25 kg košta oko 737 din ili 29,48 din/kg. Ako je potrošnja 5 kg/m² znači da je za 1 m² je cena materijala oko 1,5 evra/m².
Cena mrežice Isomat 160gr/m² – oko 140 din/m² (1,2 evra).
Cena rada je oko 4-5 evra/m².
Ukupna cena je oko 8 evra/m² za nanošenje lepka i mrežice. U ovu cenu je uključen sav potreban materijal, ali ne i zaštita podova.