Kuća u klancu: Porodično gnezdo kraj Zenice na lokaciji koja ne obećava
Blizina benzinske pumpe, frekventne saobraćajnice, ali i manjak sunca i višak vlage učinili su da ova kuća dobije dva lica kojima se štiti, odnosno, otvara prema reci i šumi.
Prvi uvid u portfolio zeničke arhitektonske prakse Entasis d.o.o. naši redovni čitaoci imali su krajem marta 2021. godine, kada smo pisali o zanimljivoj „parazitskoj“ dogradnji upravnog dela objekta u sklopu proizvodne hale kompanije Artisan iz Tešnja u Bosni i Hercegovini.
Potom su na Gradnji usledila čak tri projekta ovog studija koji su se ticali rekonstrukcije postojećih objekata, dok nam ovog puta arhitekte na čelu sa Vedinom Babahmetović predstavljaju novoprojektovanu stambenu rezidenciju od 900 kvadrata, nazvanu Kuća u klancu.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Lokacija koja ne obećava
Kako za naš portal objašnjava arhitektkinja Babahmetović, postojeći motel u Lašvi kod Zenice, koji klijenti vode kao porodični biznis, bio je ideja vodilja da se u njegovoj blizini napravi i porodična vila.
„Sa arhitektonskog aspekta, sama lokacija nam se nije učinila kao obećavajuća, s obzirom na blizinu vrlo frekventne saobraćajnice, s obzirom na sve osobine klanca – manjak sunca, višak vlage, te na blizinu poslovnog objekta motela sa istočne strane i benzinske pumpe sa zapadne strane“ – objašnjava osnivačica Entasisa.
L oblik organizacije bio je nužan kako bi se formiralo unutrašnje dvorište i sačuvali borovi.
Jedina pozitivna strana bila reka Lašva sa južne, unutrašnje strane lokacije, te neverovatna blizina šume preko reke i nekoliko visokih borova na samoj lokaciji.
„Zato smo to uzeli kao okosnicu projektantskog pristupa. Napraviti kuću sa dva lica, jednim spoljašnjim, dosta zatvorenim prema saobraćajnici i širokom zaštitnom pojasu, i drugim sunčanim, unutrašnjim, prema reci i šumi“ – objašnjava Vedina Babahmetović.
Dosta uzak ali dugačak građevinski deo lokacije tako je analizom dao jedinu moguću formu osnove. L oblik organizacije je bio nužan da se formira unutrašnje dvorište i sačuvaju borovi, navodi naša sagovornica i dodaje:
„Duža strana tog L oblika ide paralelno sa saobraćajnicom i ona je skoro zatvorena u prizemlju osim ulaza i jednog ostakljenog dela koji omogućava domaćinu doživljaj prednje livade – prozor u civilizaciju. Usko dugačko krilo završava zabatom prema motelu“.
Topla obloga od drveta i kamena
Zenička arhitektkinja ističe da se ozbiljnost i zatvorenost ove strane kuće dodatno rešava materijalizacijom u tamnom limu koji od krova do zemlje prizemlja „vrlo zaštitnički i neutralno“ krije dešavanja u kući.
„Pokoji svetlosni vertikalni potez – procep na prvom spratu i krovu daje suptilni znak življenja kad se noću upale svetla. Kraća strana L oblika, upravna na ovaj dugački, na zapadu kupi glavni ulaz u kuću. Njeno čelo prema saobraćajnici sada dobija toplu oblogu od drveta i kamena i jasno pokazuje dobrodošlicu“, navodi Babahmetović.
Veza između garaže i kuće može biti prolazna prema reci u letnjem periodu ili zatvorena u zimskom periodu.
Tampon zona između ove zapadne strane kuće i objekta benzinske pumpe, pravi se sa ekonomskim delom kuće – garaža, kotlarnica, ostave, i to na pristojnoj distanci.
Svojim tamnim limom kojim je „obmotan“, ovaj objekat uspešno završava kuću i onemogućava bilo kakvu komunikaciju sa benzinskom stanicom, ističe autorka projekta.
„Veza između garaže i kuće organizuje se putem prostora koji zovemo zimska bašta. S obzirom na dvostrano ostakljenje i njihove klizne sisteme, ta veza može biti prolazna prema reci u letnjem periodu ili zatvorena u zimskom periodu“ – kaže Babahmetović i dodaje:
„Unutrašnje dvorište, na ovaj način formirano, dobilo je svoju punu autonomiju, te kompletno tretiranje fasada svetlim arišom, s punim pravom je dobilo ime sunčana strana kuće – metaforično i doslovno“.
Relaksirajući žubor reke kao bonus
Sve terase i na prizemlju i na spratu orijentisane su prema dvorištu, kao i sve prostorije, dnevne i spavaće.
„Dodatni relaksirajući žubor reke Lašve te pogled na šumu je dovoljan razlog da svi korisnici ove kuće uživaju“ – navodi Vedina Babahmetović.
Kuća u klancu je niskoenergetska i svi tehnički detalji su urađeni prateći taj koncept.
U samoj organizaciji, prizemlje je organizovano tako da je prostrani dnevni deo sa boravkom, trpezarijom i kuhinjom, te bibliotekom s jedne strane, dok je spavaći deo za vlasnike kuće sa druge strane.
„Galerijski organizovani boravak dalje na spratu vodi u tri spavaće sobe sa toaletima i garderobama. Kuća je niskoenergetska i svi tehnički detalji su urađeni prateći taj koncept“ – naglašava na kraju osnivačica studija Entasis d.o.o. iz Zenice.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Kuća u klancu
individualni stambeni objekat
Lašva, Zenica
Entasis d.o.o. Zenica
Vedina Babahmetović, arh.
Mirela Heralić-Tabić, arh; Dragan Trivičević, arh; Berina Duranović, građ. inž.
2018.
900 m²
Interesantan kreativno-semanticki pristup ka ‘izuzetno zahtjevnoj’ lokaciji za jedan porodicni stambeni objekat.
Stisnut izmedju: dva poslovna objekta, magistralnog puta i rijeke – trazio je prethodnu punu ‘psiholosku analizu’ prostorng koncepta te mikro lokacije.
Arhitektinja je u tome ocito i tehnicki, a i arhitektonsko-artisticki, uspjela ukomponovati sve relativne zahtjeve tog osobenog prostora.
Uz to autorka je znalacki nasla ‘Jugoistocnom sunsu’ mjesta u osvjetljrnju rezidencialnih prostorija koje ne mogu kvalitetno egzistirati bez toga!
I, kako ste akcentirali da arhitektinja: „vrlo zaštitnički i neutralno“ krije dešavanja u kući – mogu, jedino dodati da je ulogu domacice eksponirala na sjevernu stranu gdje ova moze kontrolisati sva ‘prethodna desavanja’ prije
ulaska u kucu.
Cisto, domacinski!
Podvlacim: prostor je shvacen/osjecen i izgradjen – u maksimalnoj punoci njegovoge psiholoske izrazajnosti!