Prefabrikovana kuća kraj Đerdapa potpuno je energetski nezavisna i održiva
Kuća u Golubinju studija Autori pravi je primer kako pametnom gradnjom i investiranjem u samoodrživu energetsku infrastrukturu može da se živi udobno i van grada.
Nakon Kuće Istra, prvog projekta koji su realizovali u susednoj Hrvatskoj, beogradski Studio Autori predstaviće nam ovom prilikom i svoj prvi potpuno off-grid projekat – porodičnu kuću u Golubinju, seocetu nedaleko od Dunava koje se nalazi na 12 kilometara udaljenosti od Donjeg Milanovca.
Objekat je smešten na nepristupačnom terenu na rubu nacionalnog parka Đerdap, na imanju raznolike topografije koje obuhvata potoke, visoravni i velike šumske površine, te je izazov za arhitektonski tim bio kako kuću i prateće sadržaje uklopiti u pejzaž bez narušavanja zatečene prirode.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Brza i ekološki prihvatljiva izgradnja
Zbog složenosti terena i logističkih prepreka, studio koji su osnovale Maja Necić i Dijana Novaković odlučio se za tzv. Low Impact pristup, koji podrazumeva minimalno narušavanje okruženja.
Glavna kuća, pomoćna radionica s garažom i letnja kuhinja projektovani su u prefabrikovanom sistemu gradnje, što omogućava brzu i ekološki prihvatljivu izgradnju, ističu iz Studija Autori.
Prefabrikovani sistem gradnje idealan je za udaljene lokacije gde ne postoje uslovi za klasičnu gradnju. U ovom slučaju, svi elementi su urađeni fabrički i potom sklapani na licu mesta sa minimalnim brojem ljudstva.
Crna fasada i crni krov omogućili su ovom objektu da se potpuno utopi u okruženje.
Arhitektura objekata temelji se na jednostavnim, sirovim formama sa velikim staklenim površinama koje omogućavaju otvorenost prema prirodnom okruženju, kao i osećaj harmonije sa pejzažem.
Crna fasada i crni krov omogućili su ovom objektu da se potpuno utopi u okruženje i da svojom pojavom istakne minimalističku eleganciju koja se savršeno uklapa u prirodni ambijent, nenametljivo naglašavajući sklad između arhitekture i pejzaža.
Projekat koji zauzima površinu od 100 kvadratnih metara podeljen je na tri odvojene programske jedinice, pažljivo raspoređene u skladu sa funkcijom, topografijom i pristupom lokaciji, čime se dodatno doprinosi očuvanju pejzaža.
Kuća ima malu vetroelektranu, solarne panele i sisteme za sakupljanje kišnice i tretman otpadnih voda.
Ono što je posebno interesantno kod ove kuće jeste da je ona u potpunosti autonomna.
„Ceo projekat ima potpuno nezavisnu, samoodrživu energetsku infrastrukturu – uključujući malu vetroelektranu, solarne panele i sisteme za sakupljanje kišnice i tretman otpadnih voda – čime se zaokružuje ideja energetske nezavisnosti i očuvanja prirodnih resursa“ – navode iz beogradskog biroa.
Zahvaljujući instaliranim naprednim sistemima, omogućeno je da ukućani uživaju u komforu iako se nalaze daleko od civilizacije.
Promišljena gradnja
Projekat porodične kuće u Golubinju ne samo da predstavlja primer savremenog arhitektonskog rešenja koje odgovara izazovima nepristupačnog terena, već postavlja i standarde za održivu gradnju u ruralnim sredinama.
Spoj funkcionalnosti, minimalističkog dizajna i potpuno nezavisne energetske infrastrukture dokaz je kako arhitektura može doprineti očuvanju prirodnih resursa i unapređenju kvaliteta života, bez narušavanja autentičnosti pejzaža.
Ovaj projekat Studija Autori podseća nas na značaj promišljene gradnje koja poštuje prirodu, a istovremeno pruža savremeni komfor ne žrtvujući na estetici.
Dva projekta Studija Autori u borbi za Piranesi nagradu
Zanimljivo je dodati da su se obe kuće Studija Autori pomenute u ovom tekstu – Kuća Istra i Kuća u Golubinju – našle među 4 projekta iz Srbije koji su nedavno nominovani za Piranesi Award 2024, međunarodnu arhitektonsku nagradu koja se od 1989. godine dodeljuje u Republici Sloveniji.
Takođe, Kuća u Golubinju – koju autorski potpisuju Maja Necić, Dijana Novaković i Branislav Ristović – jedan je od 5 projekata iz svih 11 zemalja učesnica koji su dobili pomen žirija Nagrade Piranesi.
Na kraju, iz beogradskog studija napominju da je zbog nepredviđenih okolnosti tokom pandemije projekat trenutno pauziran i čeka povoljnije uslove za završetak.