Idi mi, dođi mi: Ova kancelarija na šinama može biti deo kuće ili potpuno ušuškana u šumu
Odvojivi objekat od drveta i čelika koji se kreće po internoj pruzi, dao je potpuno novu dimenziju pojmu „rad od kuće“.
Arhitektonska firma iz Sijetla Olson Kundig izvela je projekat mini-objekta u državi Vašington i postavila ga na šine po kojima može da se kreće. Projekat nazvan Maxon Studio osmišljen je kao dvoetažna struktura od čelika, a služi kao kancelarija za jednu marketinšku agenciju.
Neposredno uz kuću vlasnika agencije nadovezuje se pruga širine 4,5 metra po kojoj objekat klizi napred-nazad. Mobilna struktura može po potrebi biti udaljena od kuće kao samostalni objekat ušuškan u okolnu šumu ili se potpuno približiti kući i postati njen sastavni deo.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Ova mobilna kućica od samo 27 kvadrata daleko je prostranija nego što mislite
- Kineski tramvaj koji umesto po šinama ide po iscrtanoj putanji
Potpuno novo iskustvo
„Ovo je prelep objekat, lepo izgrađen, ali njegovo pomeranje duž staze je jedno potpuno novo iskustvo. Ono što je postignuto rekonfigurisanjem elektronike kontrolne table i elegantnim pristupom električne veze apsolutno je sjajno!“, izjavio za Dezeen Tom Kundig iz Olson Kundig Architects.
Elementi dizajna zasnovani na pruzi implementirani su kao omaž nasleđu železničke industrije u regionu.
Pored funkcionalnog aspekta šina, u projekt su implementirani i drugi elementi dizajna zasnovani na pruzi, kao omaž nasleđu železničke industrije u regionu, rekli su iz studija.
Tako je forma objekta bila inspirisana dizajnom, kako kažu arhitekte, „tradicionalne kabuze“, odnosno zadnjeg dela tovarnog voza.
Mirnija zona na drugom nivou
Radni prostor smešten je na prvom nivou, dok drugi nivo do kog se dolazi preko čeličnih merdevina, funkcioniše kao mirnija zona za kreativno istraživanje i restauraciju.
Kontrolna tabla, kojom se omogućava kretanje po šinama, preuzeta je sa lokomotive Burlington Northern, a boja vrata i primenjeno drvo su u skladu sa bojom i materijalima koji se obično mogu videti u američkim vozovima.
Implementirana je i stabilizirajuća šipka koja će sprečiti prevrtanje strukture ukoliko dođe do zemljotresa.
Železnički pragovi preuzeti su sa pruge Velike severne železnice, a implementirana je i stabilizirajuća šipka koja će sprečiti prevrtanje strukture ukoliko dođe do zemljotresa.
Nešto slično se može videti u vozovima koji se koriste u japanskoj brzoj železnici.
Zidovi od čelika i drveta
U unutrašnjosti se mogu videti čelični zid i ugradni sto, koji dominiraju prostorom, dok su ostali zidovi drveni.
Na zidu na kom se nalaze i merdevine postavljena je kontrolna tabla, a tu je i mala dizalica koja prevozi teže predmete sa jednog na drugi nivo.
Drugi sprat ima istu šemu materijala na zidovima, kao i jednu policu za knjige.
Foto-galerija
Faktografija
Maxon Studio
Carnation, Vašington, SAD
Lou Maxon