TEN Studio boriće se u oktobru za prestižnu RA Dorfman nagradu; Foto: Maxime Delveaux
Aktuelno

Domaći studio nominovan za nagradu Kraljevske akademije umetnosti iz Londona

Nemanja Zimonjić i Ognjen Krašna, zajedno sa kolegama iz TEN Studija, ušli su u finalne prestižne nagrade koja se dodeljuje novim arhitektonskim talentima.

Domaći TEN Studio (čiji su osnivači Nemanja Zimonjić i Ognjen Krašna) ušao je u finalne prestižne nagrade RA Dormen, vredne £10.000, koju svake godine dodeljuje Kraljevska akademija umetnosti u Londonu (Royal Academy of Arts in London), piše The Guardian.

Nagrada ima globalne ambicije i kao takva ima za cij da promoviše nove arhitektonske talente koji preispituju i pomeraju granice arhitekture. Proces finalnih nominacija je završen, a konačni rezultati žiriranja biće objavljeni na svečanoj Akademiji krajem oktobra.

Od 150 nominovanih timova i pojedinaca, u finale ovogodišnjeg takmičenja ušli su četiri inovativne arhitektonske prakse: Livyj Bereh, Selima Naji, B+ i domaći TEN Studio.

Povezani članci:

Livyj Bereh

Od početka rata u Ukrajini, Livyj Bereh (volonterska grupa iz Kijeva) je krenula u inicijativu ponovne izgradnje krovova oštećenih domova i škola, vraćajući se bazičnim principima arhitekture kako bi vratili osećaj zajedništva. Od starta sukoba, ova grupa je obnovila preko 300 krovova širom Ukrajine.

Ova grupa aktivista obnovila je preko 300 krovova širom Ukrajne; Foto: Livyj Bereh

Salima Naji

Od 2017. godine, Salima Naji vodi obnovu istorijskog grada Agadira. Njena arhitektura predstavlja napor za očuvanje građevina s fokusom na lokalni identitet i tradiciju. Njen rad na ovom projektu kombinuje vernakularne tehnike sa drvetom umetnutim unutar kamenih zidova kako kako bi se stvorile strukture otporne na zemljotrese, a koje su ujedno usklađene sa lokalnim oblikovnim kodom.

Obnova grada Agadira sprovodi se specifičnim tehnikama građenja; Foto: David Goeury

B+

B+ je nemačka arhitektonska praksa koja zakonodavstvo i regulativu vidi kao važan aspekt svakog arhitektonskog projekta. Reč je kolaborativnoj praksi koja je pionir u inovativnim načinima čuvanja i obnavljanja postojećih zgrada kroz njihovu adaptivnu prenamenu. Ova praksa odbacuje ideju da je novo bolje od starog, te kreativnom interpretacijom zakonodavstva stvara nesvakidašnje prostore i projekte.

Ova kuća u Nemačkoj je kreativna reintepretacija postojećeg zakonodavstva; Foto: Erica Overmeer

TEN Studio

TEN Studio je grupa sa sedištima u Beogradu i Cirihu, a koja sebe opisuje kao udruženje za arhitekturu, dizajn i istraživanje koje funkcioniše poput izdavačke kuće, omogućavajući međuzavisnim radnim grupama da realizuju svoje ideje. Njihovi projekti uključuju publikacije i izložbe, kao i dizajn zgrada, a njihov rad zadržava konstantu društvenog angažmana. Njihovi projekti preispituju osnovne principe i postulate arhitekture koje spram kontaksta i prostora interpretiraju na inovativne načine.

Kroz projekat Kuće na Avali TEN Studio preispituje osnovne postulate arhitekture; Foto: Maxime Delveaux

Projekti po kojima znamo TEN

TEN Studio je najprepoznatljiviji po Kući na Avali koji je bio nesvakidašnji poduhvat od samog starta. U potpunosti izvedena od čelika i stakla, ova kuća suštinski preispituje i preokreće ideju vikendice kao hermetičke arhitektonske tipologije.

Odmah nakon realizacije, osvaja Nagradu za Kuću 2020. godine, čime postaje antologijski objekat savremene srpske arhitekture. Međutim, njen uspeh tu ne prestaje već dobija mnogo veće, međunarodne razmere.

Projekat koji je takođe skrenuo pažnju na TEN Studio jeste i 500-year Tower. U pitanju je struktura koja koristi sve prednosti drveta i betona, skraćuje vreme gradnje i nudi posebnu prostornu fleksibilnost tako što bilo koja trospratna celina ove kule može da se promeni, adaptira, iznajmi ili tretira nezavisno. Više o ovom projektu čitajte ovde.

Izdvojeno:

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *