Fasada kao produžetak tla: Evo kako izgleda kuća inspirisana japanskom mangom
Lučni ulaz u objekat nije jedino što je u ovoj tokijskoj kući neobično…
Japanski arhitektonski studio Tan Yamanouchi & AWGL, osnovan 2018. godine, potpisuje projekat kuće u Tokiju sa zakrivljenom uličnom fasadom za jednog manga umetnika u usponu.
Dom se nalazi na uskoj parceli u kvartu sa bogatom umetničkom istorijom i oslanja se na aspekt pripovedanja mange – vrste japanskog stripa.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Koliba za filmadžiju kraj jezera upakovana u crnu šindru
- Ovako to izgleda kad arhitekta projektuje za svoje roditelje
Fasada podstaknuta kreativnošću klijenta
„Projekat je duboko povezan sa istorijom i lokalitetom kvarta u kom se nalazi objekat. To je mesto koje su voleli mnogi umetnici mange u dugoj istoriji Tokija“, rekao za Dezeen direktor firme Tan Yamanouchi & AWGL, Tan Jamanuči.
Podstaknuti kreativnošću klijenta, arhitekti su osmislili čistu široku fasadu na način da ostavi utisak kao da je produžetak tla. Do ulaza u objekat vodi lučni ulaz, koji je jedini element ulične fasade.
Kuća je dizajnirana tako da bude što fleksibilnija, te da deluje ujedno i kao studio i kao dom klijenta.
„Dizajn priča priču o zemlji, koja ima duboku vezu sa manga umetnicima, pozdravljajući novog umetnika mange i pretvarajući se u arhitekturu koja se dinamično uzdiže iz zemlje“, dodao je Yamanouchi.
Kuća japanskog manga umetnika u Tokiju dizajnirana je tako da bude što fleksibilnija, te da deluje ujedno i kao studio i kao dom klijenta.
Da bi uspeli ovo da prilagode, arhitekti su osmislili program u rasponu od javnih do privatnih prostorija, te postoje zatvoreni prostori za umetničko delovanje i otvoreniji prostori za sastanke.
Crni malter za meditativnu atmosferu
Prostorije su raspoređene tako da se maksimalno iskoristi prostor kuće na ovoj uskoj parceli, te je objekat u prvom delu organizovan na dva, a u drugom delu na tri nivoa.
Prolaskom kroz ulazni tunel, stupa se u prostor kuhinje i trpezarije, dok se u zadnjem delu prizemlja nalazi kupatilo, dramatično osvetljeno malim kružnim prozorom.
U ovoj zoni zidovi su završeni crnim vodootpornim malterom, za koji se studio nada da će prostoriji dati meditativnu atmosferu.
Prednji deo kuće izveden je u dva nivoa i funkcioniše u najvećoj meri kao umetnikov studio.
„Dizajnirao sam okrugli prozor imajući na umu drevne hramove Japana. Prostorija je polupodzemna, tako da korisnici mogu da uživaju u pogledu na noć obasjanu mesečinom, zadržavajući svoju privatnost“, istakao je Jamanuči.
Stepeništem se ide do gornjih nivoa kuće, gde su hodnici ispunjeni velikim drvenim policama za skladištenje. Prednji deo kuće izveden je u dva nivoa i funkcioniše u najvećoj meri kao umetnikov studio.
Suptilna i fleksibilna upotreba prostora
Odvojena radna soba i garderober zauzimaju drugi deo objekta, zajedno sa gostinskom sobom, koja se udvostručuje kao biblioteka na trećem nivou.
„Dizajn prostorija omogućava suptilnu i fleksibilnu upotrebu prostora u veoma kompaktnom stanu. Nastojimo da nastavimo da stvaramo arhitekturu koja obuhvata otvorene narative, dok težimo logičkim rešenjima“, rekao je na kraju Jamanuči.
Mračno
Nista posebno. Ovaj stil su primenili majstori iz Pozege pre 40 godina na mojoj vikendici.
Kriv temelj, kosa ploca, kriv dimnjak, neravni zidovi…
Samo nisu bili inspirisani mangom vec nekom sljivom koju su neprestano trosili.
ja sam oduševljen, znači kada se vraća na velika vrata!
Izgubili višak koliko vidim…