Korten kuća u Istri kao omaž zatečenom boru i fragmentima starog objekta
Jedan deo postojećeg ruševnog zida rekreiran je i uklopljen u sam objekat, dok brojni stakleni zidovi omogućavaju direktan kontakt enterijera i eksterijera.
MOLOZERO je arhitektonski biro iz Pule koji radi na arhitektonskim projektima različitih veličina, tipologija i namena, a osnovali su ga početkom 2020. godine Dino Krizmanić, diplomac Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i Leonid Zuban, koji je diplomirao arhitekturu na IUAV-u u Veneciji.
Ova mlada firma redovno učestvuje i nagrađivana je na više urbanističko-arhitektonskih konkursa u Hrvatskoj i inostranstvu, a čitaocima Gradnje premijerno ćemo je predstaviti kroz projekat kuće za odmor Pine Tree, objekta od 400 kvadratnih metara izvedenog 2022. godine u Svetom Bartolu kod Labina u Istri.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Od Pržna do Rovinja – 7 regionalnih projekata kuća i vila na Jadranu
- Kuća za doktora u Istri s galerijom za pogled na more
Zadržani fragmenti zatečene gradnje
Prilikom prvog izlaska na teren sa investitorom i prvih zapažanja i razmišljanja, odlučeno je da se zadrži deo prvobitne impresije zatečene izgradnje sa samom terenu.
„Zatečenu izgradnju obeležavali su fragmenti postojećeg zida stare kućice i bor“, objašnjava na početku razgovora za naš portal arhitekta Leonid Zuban.
Tako je jedan deo ruševnog zida rekreiran te uklopljen u sam objekat, dok je drugi, dislociran od kuće, na rubu parcele, takođe obnovljen.
Prilaz objektu nameće postepeno otkrivanje objekta kroz različite vizure i doživljaje.
Sam prilaz objektu okarakterisan je neočekivanom vizurom kuće koja se odmiče od očekivane “vile”, te nameće postepeno otkrivanje objekta kroz različite vizure i doživljaje kako na sam objekat, tako i na šire okolno područje.
„Objekat je smešten na vrhu padine brda, a posebna pažnja posvećena je obradi okoline i same padine (sa skrivenom ogradom), kako bi se omogućila neprekinuta vizura prema širem prostoru i zelenim obroncima raškog kanala“, navodi osnivač arhitektonskog biroa MOLOZERO.
S leve strane nalazi se terasa sa bazenom, a iza kuće impresivan bor i mali maslinik. Pored korten čelika na fasadi, kuća je jednim delom obložena kamenom, koji je većim delom ponovo iskorišćen nakon iskopa terena.
Direktan kontakt enterijera i eksterijera
Projekat enterijera i eksterijera odradila je Karin Blažina, dia, vođena željom vlasnice da enterijer bude topao, a minimalistički, s prirodnim materijalima poput hrastovog drveta i „ogoljenih“ betonskih plafona u kombinaciji s crnom bojom.
„Predviđeni stakleni zidovi omogućavaju direktan kontakt enterijera i eksterijera, gde s obzirom na različite ambijente uz kuću, te poglede na daljnje repere u prostoru i pejzaž – pogled na bor, pogled na šumicu, pogled na stari grad Labin te pogled na dolinu – omogućavaju otkrivanje krajolika u kojem se kuća smešta“, navodi Zuban i dodaje:
„Zanimljiv je stoga veliki fiksni kvadratni prozor na stepeništu koji se otvara na šumicu sa zapadne strane“.
Uvučeni stakleni zid prvog sprata, kao detalj eksterijera i enterijera, kadrira siluetu starog grada Labina.
Pored staklenih zidova konobe prema pomenutom ambijentu uz bor, tu je i uvučeni stakleni zid prvog sprata kao detalj eksterijera i enterijera, koji kadrira siluetu starog grada Labina.
Na kraju, tu su i veliki stakleni zidovi na prizemlju putem kojih se objekat otvara prema širem krajoliku, objasnio je naš sagovornik.
Na spratu su smeštene četiri spavaće sobe s pripadajućim kupatilima, a nazive su dobile prema vrstama crnogoričnih stabala.
Ulazni hodnik s komodom vodi u prostor otvorene osnove koji objedinjuje kuhinju, trpezariju i dnevni boravak. Iz dnevne zone izlazi se na spoljašnju natkrivenu terasu s bazenom.
U nastavku boravka je wellness koji sadrži ukopani đakuzi, tursku i finsku saunu, dok je s leve strane projektovana moderna konoba koja takođe ima izlaz na terasu s bazenom, te na manju terasu iza kuće gde je bor po kojem je objekat i dobio naziv.
Na spratu su smeštene četiri spavaće sobe s pripadajućim kupatilima, a nazive su dobile prema vrstama crnogoričnih stabala.
Uticaj stubova na atmosferu enterijera
Kako na kraju naglašava Zuban, u komunikaciji i uskoj suradnji sa investitorom razvijao se i projekat enterijera.
„Zanimljiv detalj u unutrašnjosti čini konzolno jednokrako stepenište sa pomenutim velikim otvorom prema šumici, omeđen sa dva jaka čelična nosiva stuba, koji osim same svoje statičke funkcije učestvuju u atmosferi i uređenju enterijera“, navodi za Gradnju pulski arhitekta.
Foto-galerija
Faktografija
Kuća Pine Tree
MOLOZERO (Leonid Zuban, Dino Krizmanić, Karin Blažina, Franko Andrijančić, saradnica: Larisa Smriko)
privatni
Sv. Bartol, Labin, Hrvatska
kuća za odmor
2022.
400 m2
De Conte d.o.o.