Kuća ili skulptura? Ovaj organski objekat uronjen je u tlo da bi se zaštitio od pregrevanja
Skulpturalna forma kuće i njeno ukopavanje u teren bili su odgovori na izazove lokacije, ali i ne tako male želje klijenata.
Klijenti su svoj željeni objekat opisali kao bezvremensku, praktičnu kuću za odmor, čiji visoki plafoni imaju minimalnu potporu u stubovima, a da celokupan objekat karakterišu prirodni materijali koji imaju čvrstu vezu sa okolnim vrtovima i pejzažem.
U realizaciju ovih ideja upustila se arhitektonska firma Noel Robinson Architects koji su osmisli objekat nazvan Domic od čak 1.350 kvadrata koji praktično uranja u peščana brda. Sa druge strane, njeno pročelje, koje je orijentisano ka istoku, ima otvoren pogled na Pacifik.
Skulpturalna forma kuće i njeno ukopavanje u teren bili su odgovori na izazove lokacije, ali i želje klijenata.
Lokacija za koju je predviđena izgradnja objekta predstavljala je izazovan korak koji je trebalo savladati. Peskovito tlo i strm teren, dodatno je otežano činjenicom da je ovo područje izloženo slanom vazduhu, a u organizacionom smislu lokaciji je ograničen pristup ulici i pritom se nalazi neposredno uz zaštićenu teritoriju, navode arhitekte za ArchDaily. Skulpturalna forma kuće i njeno ukopavanje u teren bili su odgovori na izazove lokacije, ali i želje klijenata. Kuća je izgrađena južno od australijskog nacionalnog parka Noos.
Betonski lukovi
Betonski konstruktivni elementi u formi lukova smanjili su potrebu za stubovima u unutrašnjosti, te se maksimalizovao prostor za postavljanje prozora velikih dimenzija. Takođe, na ovoj način su stvoreni unutrašnji prostori organskog karaktera, koji posebnu atmosferu u spavaćim sobama i dnevnom boravku.
Betonski lukovi smanjili su potrebu za stubovima u unutrašnjosti i omogućili postavljanje velikih prozora.
Kamuflaža
S obzirom na to da je ovaj masivni objekat znatnim delom ukopan u teren, stvorila se mogućnost da se obronci iznad objekta ponovo ozelene. Na ovaj način, gledano sa obale mora, kuća se kamuflira u okolni teren, što će vremenom biti još intenzivnije kada se vegetacija bude razvijala.
Pogonjena suncem i kišnicom
Klijentova želja da objekat bude održiv, kao i da se izbegnu klima uređaji a primene održivi i obnovljivi građevinski materijali, ostvarena je i postavljanjem solarnih sistema na krovu.
Kišnica koja se prikuplja na krovu, skladišti se i može se koristiti kao tehnička voda za potrebe funkcionisanja kuće.
Zahvaljujući ukopavanju u teren i zaštiti od zapadnog sunca, u kući su obezbeđeni optimalni klimatski uslovi.
Pregradni zidovi izvedeni su od materijala koji je na bazi konoplje, što obezbeđuje zvučnu i toplotnu izolaciju, a pritom se mogu u potpunosti reciklirati.
Zahvaljujući svim primenjenim materijalima, ukopavanju u teren i zaštiti od zapadnog sunca, u kući su obezbeđeni optimalni klimatski uslovi.
Pogledajte još neke fotografije ovog nesvakidašnjeg objekta
Grafičke podloge
Kad ste već ovde…
Ovo je po meni, jedno pravo arhitektonsko delo, gde se vodi računa o autenticnosti, komforu, iskoriscenosti terena na kome se gradi…zaista, da li je ovo arhitektura ili skulptura?🙂