Bushido u Vogošći: Kuća kraj Sarajeva projektovana prema samurajskom kodeksu
Filozofija koju objekat nastoji da delimično aktivira potiče iz interpretiranja saznanja iz tradicionalne kuće karakteristične za prostor Japana.
Iza idejnog naziva “Bushido” krije kao projekat porodične kuće na parceli od 900 kvadratnih metara, smeštenoj u sarajevskom gradskom naselju Vogošća.
Objekat se situira na terenu koji је u nagibu, te shodno tome nastoji da se što bolje prilagodi topologiji terena, kreirajući tako prostorne celine koje su u korelaciji sa terenom.
Međutim, njena glavna karakteristika krije se u tome što inspiraciju crpi iz Zemlje izlazećeg sunca.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Otopljena kuća: Talasasti objekat formiran po principima feng šuija
- Samo u Japanu: Privatna kuća koja je ujedno i javna biblioteka
Po uzoru na tradicionalnu japansku kuću
Kako za Gradnju objašnjavaju autori projekta, biro Fo4a Architecture iz Sarajeva, kuća kao fizička pojava izražava se kroz jednu jaku prostornu osobinu, s obzirom na to da se radi u varijanti crne boje, sa crnim detaljima i stolarijom.
Filozofija koju objekat nastoji da delimično aktivira potiče iz interpretiranja saznanja iz tradicionalne kuće karakteristične za prostor Japana.
Objekat je projektovan kao prizeman sa jednom spratnom etažom, a ima ukupnu neto površinu od 218 kvadratnih metara.
Filozofija kuće potiče iz interpretiranja saznanja iz tradicionalne kuće karakteristične za prostor Japana.
Sa aspekta sadržaja, u prizemlju objekta smeštene su prostorije poput garaže, tehničkih i servisnih prostorija, kao i prostor koji је pretpostavljen kao prostor letnje kuhinje i ostave, te priručno kupatilo.
Spratnoj etaži se pristupa spoljašnjim stepeništima pozicioniranim na obodnim stranama objekta. Ona је stambenog karaktera i u sebi objedinjuje prostorije i grupe prostora za dnevni boravak, kuvanje i obedovanje.
Poveznica dnevne i noćne zone
Granica ili prelaznica između ovih prostorija postaje ulazni deo koji је, osim što služi kao ulaz i komunikacija, oplemenjen dodatnom funkcijom koja se tiče rada.
Pomenuti prostor rada i komunikacije postaje dalja poveznica sa ostatkom objekta, odnosno sa prostorijama za spavanje (spavaćom sobom).
“Ovakva kontekstualizacija prostora omogućava to da prostor, iako satkan od različitih prostornih grupacija koje su naizgled fizički odvojene, u jednom trenutku postane mono prostor, budući da su granice između prostora promenljive, pomerljive (po potrebi) i transparentne” – kažu iz sarajevskog studija.
Svetlarnici na plafonu
Objekat karakteriše i jaka prisutnost prirodnog svetla koje upire u objekat preko zastakljenje frontalne fasade, ali i kroz svetlarnike koji su pozicionirani na plafonu objekta.
Osim te funkcionalne osobine i karaktera, plafon sa svetlarnicima ima još jednu osobenost u smislu da je to jedan produžetak prostorne celine, koji u volumenskom smislu objekat čini puno većim.
Krov objekta je ravan sa svim potrebnim slojevima u skladu sa arhitekturom objekta.
Planirana konstrukcija objekta је AB nosiva konstrukcija u kombinaciji sa opečnim termoblokovima, dok će zastupljenost materijala biti određena u daljoj razradi u sklopu Glavnog projekta.
Krov objekta je ravan sa svim potrebnim slojevima u skladu sa arhitekturom objekta. Fasada objekta se radi od fasadnih obloga tipa Trespa, laminirane fasadne рlоče i drvo, u kombinaciji sa demit fasadom mestimično.
Na lokaciji su predviđena parking mesta za dva automobila, uz dva garažna mesta.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Kuća Bushido
Vogošća, Sarajevo,Bosna i Hercegovina
privatno lice
Fo4a Architecture
suteren i prizemlje
2021.
900 m2
235 m2
218 m2
ja kao stari ninja ratnik kažem da je ovo genijalno! bravo!