Samo u Japanu: Privatna kuća koja je ujedno i javna biblioteka
Koristeći prednost velikog okvira zgrade čitav sprat je, po želji vlasnika, preuređen u samo jednu sobu, dok se prizemlje koristi kao prostor otvoren svima.
Ovaj objekat od 72 kvadratna metra stvoren je za klijenta koji ima pozamašnu kolekciju knjiga i želeo je prostor za njihovo skladištenje, kao i kompletno renoviranje kuće.
Glavni arhitekta Hiroši Kinošita (Hiroshi Kinoshita and Associates) stoga je predložio da kuća ne postane samo mesto za čuvanje knjiga, već i privatna biblioteka koja bi mogla da bude otvorena i za građane onda kad to vlasnik poželi, piše ArchDaily.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Renoviranje uz minimalne troškove
Tako je na ulazu montirano šest staklenih vrata, što je omogućilo da se prizemlje koristi kao otvoreni prostor – soba za prijem gostiju ili mala biblioteka povezana sa arkadom.
Kružne klupe u prizemlju mogle bi se koristiti u raznim situacijama, dok je čitav sprat, po želji klijenta, preuređen u jednu veliku sobu, koristeći tako prednost velikog okvira zgrade.
Osim zamene opreme najnovijim visokoefikasnim uređajima, zgrada je renovirana uz minimalne troškove.
Visina plafona u prizemlju objekta iznosi 3,5 metra, kolika je i visina arkade, a drugog sprata 3,4 metra.
Grad Totori u Japanu izgoreo je u Velikom požaru 1952. godine. Tokom rekonstrukcije izgrađena je vatrostalna građevinska zona sa obe strane glavne ulice u naselju kao prva mera prema Zakonu o unapređenju vatrootpornih zgrada koji je donesen iste godine.
Istovremeno, u blizini su izgrađene armiranobetonske kuće gotovo istog standarda, a mnoge od njih i danas postoje. Ova kuća je jedna od njih.
Visina plafona u njenom prizemlju iznosi 3,5 metra, kolika je i visina arkade, a drugog sprata 3,4 metra.
Ove mere su skoro iste kao one u zoni vatrootpornih zgrada, a takođe su mnogo veće od visine plafona tipične stambene zgrade u modernom Japanu.
Sredstvo za formiranje zajednice
A da ovaj objekat nije namenjen samo za svakodnevno bitisanje, govori nam i podatak da je vlasnik želeo da podrži aktivnosti na unapređenju svog susedstva, te je njegov dom postao i svojevrsno lokalno okupljalište za ljudi željnih dobrog štiva i razgovora na književne teme.
“Kao sredstvo za formiranje zajednice koju je zamislio klijent, procenili smo ovaj potencijal i proaktivno ga ugradili u naš dizajn”, kažu na kraju arhitekte iz biroa Hiroshi Kinoshita and Associates.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Foto: Hiroshi Kinoshita and Associates
potpuno genijalno! ma mislim šta reći čoveče? taj osećaj konfucijanizma na svakom koraku, taj ikigai, ta snalažljivost, ta povezanost, taj osećaj za boje, materiju i mir su jedostavno očaravajući, ako se uzme u obzir da japan ima preko 500 zemljotresa godišnje, armirani beton ih spasava!