Kragujevac: Na našoj Mapi gradilišta označili smo 55 gradilišta aktivna u tekućoj 2025. godini
Aktuelno

Stanogradnja cveta, infrastruktura čeka: Kontrasti razvoja Kragujevca

Na Mapi gradilišta nalazi se 55 aktivnih gradilišta od kojih su većina stambeno-poslovni kompleksi.

Kao ekonomski i privredni centar Šumadije, Kragujevac je uvek bio interesantan u pogledu investicionih zbivanja. Glavni pokretač njegovog razvoja poslednjih godina je fabrika Siemens u kojoj se proizvode tramvaji pretežno za nemačko tržište, zatim nedavno pokretanje proizvodnje električnog Fijatovog automobila Panda, kao i prvih električnih Citroen C3 automobila, koji su trenutno na probi u ostalim gradovima Šumadije. Uzimajći sve ove činjenice u obzir, Kragujevac se nalazi u žiži tehnološki najsavremenije automobilske industrije.

Iz navedenih razloga, na području Kragujevca interesantna su ulaganja i u stanogradnju, te su na tom polju dešavanja vrlo intenzivna. Na našoj Mapi gradilišta označili smo 55 gradilišta aktivna u tekućoj 2025. godini, a najveći deo udeo pripada stanogradnji. S obzirom da je satelitski snimak ovog grada ažuriran u martu ove godine, građevinska aktivnost na Mapi odgovara realnom stanju na terenu.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Gradilišta kolosalna poput onih u Beogradu

U najnovijem periodu kragujevačka gradilišta postaju kolosalna poput onih u Beogradu. Tako se, recimo, u ulici Dimitrija Tucovića gradi stambeno-poslovni kompleks Sokolis na deset spratova i ukupno 628 stanova.

Predeo ka industrijskoj zoni grada sve je zanimljiviji u pogledu novih stambenjaka, pa se posebno izdvajaju stambeni kompleks na Bubnju sa 233 stambene jedinice, kompleks Novi Bubanj, kao i Tesla Palace sa 278 stanova.

U ovom delu grada očekuje se skoroji završetak radova na kompleksu Matis New Point koji će raspolagati sa 126 stanova, ali i stambenom bloku RP Euro Invest sa 348 stanova na više od 47.000 kvadrata.

U centralnim delovima Kragujevca se gradi najviše, ali u ovom slučaju dominiraju objekti manjih gabarita. Neki od poznatijih investitora u ovom slučaju su Zenit Nekretnine, Cedef-G d.o.o., Royal Invest 2023, Promo Gradnja d.o.o. i Perose Real Estate.

Najveći udeo na Mapi zauzima stanogradnja | Izvor: Mapa gradilišta

Hale i skladišta niču na periferiji

Na periferiji grada, u industrijskoj zoni, prisutno je mnoštvo novih gradilišta. Uz obalu reke Lepenice kompanija Agromarket Logistics doo gradi distributivni centar sa upravnom zgradom i pratećim objektima na preko 17.000 kvadrata. S druge strane istoimene reke mogu se zapaziti gradilišta proizvodnih hala kompanija Rolling-co d.o.o. i Elan d.o.o.

U okviru iste industrijske zone, u ulici Save Kovačevića, firma Wecker Neuson nedavno je otpočela sa izgradnjom skladišta tehnološkog otpada. Odmah preko puta spomenutog gradilišta, pre nekoliko dana, započeta je izgradnja Inovacionog distrikta čiji je autor AKVS, a prema projektu Centra za planiranje urbanog razvoja.

Očekuje se rekonstrukcija fudbalskog stadiona „Čika Dača“, a u Korman polju će se graditi nov stadion sa 12.000 mesta po svim UEFA standardima.

Na zemljištu površine 4,5 hektara naći će se izgrađeno ukupno 35.000 kvadrata najsavremenijih objekata. Vrednost ove investicije je pozamašna i iznosi 168 miliona evra, a završetak radova se očekuje 2027. godine.

Ni ulaganje u sportske objekte nije strana tema u ovom gradu. Već nekoliko godina očekuje se rekonstrukcija fudbalskog stadiona „Čika Dača“, a odnedavno je poznato da će se u Korman polju ipak graditi nov stadion sa 12.000 mesta po svim UEFA standardima. Radovi na novom simbolu grada bi trebali da počnu ove godine, a Kragujevac bi do 2027. godine mogao da dobije savremeni stadion.

Primetan nedostatak infrastrukturnih projekata

S obzirom na intenzivna ulaganja u razne oblasti građevinarstva u Kragujevcu, zapaža se nedostatak infrastrukturnih projekata, naročito novih ulica i bulevara. Turizam ovog grada nije jedna od jačih privrednih grana, te su investicije u hotelske objekte minimalne.

Takođe, zanimljivo je da je između dva poslednja popisa ovaj grad izgubio 8.000 stanovnika, pa se nameće pitanje do kada će novogradnja opstati uprkos sve lošijoj demografskoj slici srca Šumadije.

Svi podaci na Mapi gradilišta

Ukoliko želite da pristupite svim gradilištima u Kragujevcu, postanite korisnik Mape gradilišta portala Gradnja.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Dizajn enterijera

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. uh

    kako grozno igledaju ove zgradurine bas depresivno… sve smo porusili sto smo mogli stare kuce pitomi karakter.. ovo bas izgleda jako lose

Ostavite odgovor

Obavezna polja *