Pogledajte sva nagrađena i otkupljena rešenja za novo šetalište u Budvi
Sve tri nagrade otišle su u ruke arhitekata iz Beograda, dok su otkupljeni radovi jedne holandske firme i dva turska autorska tima.
Opština Budva u Crnoj Gori objavila je ove sedmice rezultate međunarodnog konkursa za idejno urbanističko-arhitektonsko rešenje šetališta u delu „budvanske školjke“, dela šetališta Budva – Bečići, 1. faza, na koji je u propisanom roku pristiglo 38 konkursnih radova.
Od 6 radova koji su ušli u finale, žiri je odlučio je prvu nagradu u iznosu od 90.000 evra dodeli rešenju autorskog tima iz studija NORMOTIC FZE, koji čine Zoran Dmitrović, Nikola Abramović, Daniel Baković, Nenad Blagojević, Marko Milutinović, Petar Uskoković i Uroš Zaklanović.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Beogradske arhitekte pobedile na konkursu za stadion u Ulcinju
- Kinezi osvojili konkurs za zoo-vrt u Beranama, druga nagrada birou iz Srbije
Prepoznatljiv, atraktivan i udoban mediteranski ambijent
Kako je saopštio žiri kojim je predsedavao Vladan Stevović, glavni državni arhitekta Crne Gore, prvorangiranim radom nudi se celovit i sveobuhvatan prostoгni i programski okvir za razvoj priobalnog područja Budve.
„Rad prepoznaje tri osnovne podceline: stari grad, plaža — šetalište i Zavala, istovremeno nudeći prostorna i funkcionalna rešenja koja doprinose integraciji navedenih zona u prepoznatljiv, atraktivan i udoban mediteranski ambijent“ – kaže se u obrazloženju.
Dodaje se da je zona obuhvata u neposrednoj blizini rta Zavala tretirana na način koji uvažava izrazitu prostornu limitiranost, ali uprkos tome obezbeđuje atraktivne sadržaje otvorenog bazena i pratećih sadržaja koji mogu značajno unaprediti kvalitet ove zone.
Park-šuma kao lekovito rešenje za konkretnu zonu
Druga nagrada, koja sa sobom nosi 50.000 evra, pripala je radu još jednog arhitektonskog tima iz srpske prestonice, a čiji članovi su prof. Branislav Mitrović, doc. dr Đorđe Alfirević, Dušan Međedović, Dušan Grujović i Uroš Majstorović. Kao projektant-autor potpisana je Ivana Lakić, a kao projektanti-saradnici Milica Knežević i Milica Ćoćić.
„Rad ima posebnu vrednost u promišljenom i detaljnom tretmanu površine šetališta i plaže sa paviljonima upravnim na obalu. Javna površina park-šume u blizini Hotela Park ocenjena је kao posebno uspešno rešenje za obezbeđenje dodatnih javnih površina i kao posebno lekovito za konkretnu zonu u blizini gradskog stadiona i objekata miгujućeg saobraćaja“ – naveo je žiri.
Afirmacija principa minimalnih prostornih intervencija
Treću nagradu u iznosu od 35.000 evra dobilo je konkursno rešenje iza kojeg stoje arhitekte Aleksandra Đorđević, Aleksandra Milovanović, Ana Zorić, Miloš Kostić, Mladen Pešić i Milorad Pejanović, sa konsultantima Ivorom Samuelsom i Bogdanom Đokićem.
Prema obrazloženju, trećenagrađeni rad afirmiše princip minimalnih prostornih intervencija i svoj identitet gradi na artikulaciji tipologije prostornih struktura paviljonskog karaktera koji poput instalacija popunjavaju prostor i istovremeno nude utočište za brojne funkcionalne potrebe šetalištа.
Žiri navodi i da je rad ostao uskraćen zа detaljniju analizu svih mikroambijenata na lokaciji i potencijalnu novu ponudu sadržaja koja bi probalni prostor nepovratno transformisala u primarni javni prostor Budve i osnovno ishodište njenih stanovnika i gostiju.
Tri jednakovredna otkupa
U iznosima od po 16.000 evra otkupljena su tri rada, a čiji su autori holandska firma MADMA urbanism+landscape bv (Hiroki Matsuura), istanbulski studio OPENACT MIMARLIK TASARIM INSAAT ve TICARET LTD STI (Zuhal Kol, Carlos Zarco Sanz, Berna Yaylali, Tugce Dilan Ozdemir, Yasir Mahdi i Gulcicek Karaman), te još jedan turski arhitektonski tim u sastavu Can Kubin, Tugba Nur Topaloglu, Mehra Geylan i Serenay Gurelli.
Druga nagrada je realno bolja od prvonagradjenog rada. Ocito je neka namjestaljka u pitanju.
Iskreno!
Kao budvanin vam mogu reci da je ovo užas! Ne znam sta su htjeli postici sa sirenjem luke do ispod pošte i planiranje megajahti ili čega već.
Mada ne čudi na ovakav unisten grad nadodati ovo…
Zasto niste, na primjer dodali jos jednu malu marinu ispod Podkošljuna do Dukley gardena i taj dio Budve koji jos nije raznesen urbanistickim haosom prilagoditi luksuznijem turizmu sa objektima do 4 max 5 spratova?
Sve u svemu, dati ovoliki novac za ovakve ideje, koje su definitivno samo ispunjenje želja nekim nesposobnim likovima koji su sa polugama moći, idiotizam.
Hoce li pesak uvesti iz Grcke?