Od fabrike papira – muzej! Foto: Konkurna dokumentacija
Konkursi

Raspisan međunarodni konkurs za novo arhitektonsko rešenje Muzeja Nikole Tesle

Konkurs traje do 17. decembra, a prva nagrada iznosi 60.000 evra.

Kompanija Belgrade Waterfront raspisala je međunarodni konkurs za novo arhitektonsko rešenje budućeg Muzeja Nikole Tesle, koji će biti smešten u zgradi nekadašnje Fabrike hartije Milana Vape, baš kako smo najavili u našem tekstu iz juna.

Zgrada prve srpske fabrike papira danas se nalazi u Beogradu na vodi na parceli od 7.200 kvadrata i na dva sprata raspolaže sa više od 8.400 kvadrata.Na konkursu se traži rešenje kojim će se sačuvati istorijska vrednost jednog od najočuvanijih i najznačajnijih objekata industrijske arhitekture u Srbiji i kreirati prostor za veoma bogatu i sadržajnu muzejsku postavku, posvećenu jednom od najvećih pronalazača modernog doba.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Home Center i Jugosped

Raspisan je otvoreni, međunarodni, anketni, jednostepeni, anonimni konkurs za arhitektonsko-urbanistčko idejno rešenje za novi Muzej Nikole Tesle.

Belgrade Waterfront poziva sve zainteresovane subjekte iz Srbije i inostranstva da se prijave na konkurs od 4. oktobra do 17. decembra i podnesu idejne predloge za adaptaciju postojeće zgrade u muzejski objekat.

Konkursna dokumentacija se može preuzeti na linku ovde, a stručni žiri, sastavljen od predstavnika kompanije i eminentnih stručnjaka iz oblasti arhitekture, proglasiće pobednika najkasnije 31. decembra 2024. godine.

Žiri konkursa

  • Marko Stojčić, predsednik žirija, dipl.inž.arh, Glavni urbanista grada Beograda
  • Ivana Zorič, viši kustos, predstavnik Muzeja Nikole Tesle
  • Kristina Lukić, dipl.ekonomista, predstavnik Ministarstva kulture RS
  • Natalija Belić, dipl.inž.arh., predstavnik Agencije za prostorno planiranje i urbanizam RS
  • Gordana Lučić, dipl.inž.arh. predstavnik struke koju je imenovao Naručilac
  • Aleksandar Ivanović, dipl.inž.arh. predstavnik struke kojeg je imenovao Naručilac
  • Goran Lojpur, dipl.inž.građ, predstavnik Naručioca

Nagrade

Ukoliko do utvrđenog roka pristigne najmanje 10 radova i ukoliko isti zadovoljavaju propozicije konkursa dodeliće se sledeće nagrade u ukupnom iznosu neto nagradnog fonda od 120.000 € prema sledećoj raspodeli:

  • Prva nagrada 60.000 evra
  • Druga nagrada 40.000 evra
  • Treća nagrada 20.000 evra

Važni datumi

  • datum oglašavanja: 04.10.2024. godine
  • Pitanja u vezi konkursa učesnici mogu postaviti do 29.10.2024. godine
  • Krajnji rok za predaju konkursnih radova je 17.12.2024. godine do 23:59 časova (GMT +1).
  • Objavljivanje rezultata konkursa je do 31.12.2024. godine do 23:59 časova (GMT+1).

Umesto termoelektrane, fabrika hartije

Fabrika hartije Milana Vape bila je prva fabrika u Srbiji podignuta nakon Prvog svetskog rata 1924. godine, a arhitektonski elementi iskorišćeni u oblikovanju fasada jasno ukazuju na stil akademizma, prilagođen nameni zgrade.

Zgrada će i dalje ostati spomenik kulture pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda, ali će nakon rekonstrukcije biti prilagođena potrebama muzeja u kom će biti izložena celokupna zaostavština jednog od najvećih umova svih vremena, a ne samo delimična kao što je to dosad bio slučaj na postojećoj lokaciji muzeja.

Iako smo svi bili sigurni da će muzej biti zasigurno preseljen u staru zgradu termoelektrane „Snaga i svetlost“ donesena je odluka da se muzej ipak preseli na lokaciju kod današnjeg Beogradskog sajma.

Više detalja o konkursu pronađite na zvaničnom sajtu.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

12 komentara

  1. neznam

    ko su ovi ljudi u žiriju?

  2. Ana Rakic

    Poznate arhitekte, „ljudi“ koji znaju svoj posao…!

  3. ...

    Vrlo nekompetentan žiri za ovakav tip javnog konkursa, nadam se da pristigli radovi neće biti na istom nivou…

  4. Treća strana

    Sve struka,niko inženjer elektrotehnike…

  5. Ana

    Žiri se sastoji od eminentnih stručnjaka… cccc.

    Kako se to odlučuje o lokaciji takvog muzeja, van užeg centra grada? Kakve veze ima BW sa Teslom? Ko dogovara takve kombinacije?

  6. arch

    možda su iz projektni biro grada beograda

    arhitektonski konkurs bez arhitekata u žiriju

  7. Mali djokica

    Moderna srpska posla ,ušli sa time u Evropu najzad

  8. Luigino

    Lepo da se pojavljuje javni konkurs za idejno arh. rešenje na ovim prostorima.Jedino je cinično ko ga organizuje.Organizacija koja je za 6 km2 centra Beograda donela projekte u noćnim satima bez prisustva svedoka.Malo mi je sporan taj član žirija ,dali je to onaj Ivanović koji bi da ruši Dobrovoća,Pantovića…Zamislite Rim na Tibru ruši Koloseum .

  9. Marko

    …I tako će muzej Nikole Tesle imati jedan veliki dimnjak, kao simbol napretka…Pogrešna lokacija i odabir objekta za ovako značajnu instituciju

    1. Ana

      Naravno da je pogrešna i nepromišljena, a bira se, kao i sve u naprednom sistemu, pomoću prstića koji se vrti iznad mape Beograda i zabada u mapu na način kako laik zamišlja planiranje grada i javnih sadržaja. Još bolje je da se taj prstić zabode uz BW kad im odgovara za promociju, ili što dalje od BW kad im ne odgovara. Drugi obavezan magnet za prstić su zelene površine.
      BW i jeste privukao gomilu ljudi, ali skorojevića, dođoša i turista iz unutrašnjosti…. to i nije tako loše jer se u centru lakše diše i uživa u gradu bez njih. Ali njima ne treba Teslin muzej.

  10. Ranko Radović

    I tako je jedan veliki investitor prisvojio lik, doprinos i delo velikog Nikola Tesla, njegov čovečanski značaj, napravio simboličku apropijaciju i gradi privatni muzej, pokupio sav kajmak. Čiča miča i gotova horor priča.

  11. miki

    super! biće sve bolje nego što je bilo, ko da srbija pa ima neku normalnu elitu merodavnu za bilo šta? čoveče kad su zahu otkačili za beko i dali grku, šta ima dalje da se priča , ovo je maksimum za ovaj narod, grad a tek struku

Ostavite odgovor

Obavezna polja *