Dizajn iz Srbije za reinterpretaciju srednjovekovnog utvrđenja kod Mojkovca
Reinterpretirana tvrđava sa pratećim objektima pružaće uvid u to kako su izgledala srednjovekovna naselja na ovom područuju u punom sjaju.
Nakon objavljivanja rezultata nacionalnog konkursa za idejno rešenje paviljona osnovne škole „Oktoih“ u Podgorici, još jedno arhitektonsko takmičenje u Crnoj Gori, ovog puta međunarodnog karaktera, završilo je bez pobednika.
Radi se o konkursu Opštine Mojkovac za idejno rešenje arhitektonske reinterpretacije starog utvrđenja i rudarskog naselja u Brskovu, srednjovekovnom privrednom središtu tog kraja, a danas naselju u mojkovačkoj opštini.
Na konkurs je pristiglo 12 radova i svi su bili uzeti u razmatranje, a nakon četiri zasedanja žiri se složio da se prva nagrada ne dodeli, a za dobitnika druge nagrade, vredne 7.000 evra, proglasio je rešenje čija je autorka arhitektkinja Ana Virijević iz Srbije.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Vrlo racionalan i funkcionalan urbanistički koncept
Sedmočlani žiri, kojim je predsedavala Sonja Simeunović-Vuković, dia, doneo je i odluku da treća nagrada (3.000 €) pripadne radu studija Archifocus iz Podgorice, a umesto predviđena dva rada, sumom od 1.000 evra otkupljen je samo rad koji potpisuju arhitekte Ivan Šujić, Anđelija Ćurčić i Ivica Marković iz Srbije.
Kako se ističe u obrazloženju, prednost rada Ane Virijević u odnosu na ostale je promišljeno i solidno razrađeno rešenje trga, položaja naselja i tvrđave kao centralnih elemenata. Urbanistički koncept ocenjen je kao vrlo racionalan i funkcionalan.
U vizuelnom smislu je dobijena „raštrkana“ urbana struktura slična srednjevekovnim naseljima, a na osnovu raspoloživih podataka iz tog perioda.
Žiri ističe i da se autorka u konkursnom zadatku vodila priloženom skicom koju su uradili arheolozi na stvarnoj lokaciji rudnika Brskovo.
„U vizuelnom smislu je dobijena ‘raštrkana’ urbana struktura slična srednjevekovnim naseljima, a na osnovu raspoloživih podataka iz tog perioda. Delovi, građevine i celine, trg i utvrđenje su dobro ukomponovani i povezani. Izdvojeni deo sa rudarskim oknima je dobro pozicioniran i dobra ideja kao polazna osnova“, smatra žiri.
Nekoliko detalja koji ne pripadaju Brskovskom gradu treba ukloniti ali aktuelno rešenje za utvrđenje je u načelu prihvatljivo.
Kada je reč o postavci i rešenju objekata, kao i kontekstu, žiri navodi da je rad ovenčan drugom nagradom ostvario nekoliko upečatljivih vizura i ambijentalnih kvaliteta.
“Ostvarena je dramatika sagledavanja Brskovskog grada u pozadini trga uokvirenog sa dva crkvena zdanja. Samo zanatsko i stambeno naselje može još više da se unapredi dinamičnijim razmeštajem na prostoru od trga ka tvrđavi i sa variranjem tradicionalne arhitekture“, navodi žiri i zaključuje:
„Odabrana arhitektura jeste dobar osnov za njenu dalju razradu kako bi se dospelo do što kvalitetnije pojavnosti pojedinih grupacija objekata, pre svega na trgu a onda i tvrđave. Nekoliko detalja koji ne pripadaju Brskovskom gradu treba ukloniti ali aktuelno rešenje za utvrđenje je u načelu prihvatljivo“.
Reinterpretacija na novoj lokaciji
Podsetimo, predmet idejnog rešenja koje je traženo ovim konkursom bila je reinterpretacija starog rudarskog utvrđenja i naselja Brskovo uz primenu poznatih arheoloških nalazišta u Mojkovcu i pisanih podataka, na novoj lokaciji površine 35.864 kvadratnih metara.
Uža lokacija na kojoj se može graditi u zahvatu je urbanističke razrade PUP-a Mojkovac za koju nije donešen plan nižeg reda. Lokacija je namenjena za javne i društvene objekte, uže namensko opredeljenje sport, rekreacija i turizam kao kompatibilna namena.
Izveštaj žirija kao i sve radove pristigle na konkurs možete pogledati na sajtu Opštine Mojkovac.