Karlo Rati je kustos Venecijanskog bijenala arhitekture 2025. godine
„Da bi se suočila sa gorućim svetom, arhitektura mora da iskoristi svu inteligenciju oko nas“, rekao je po imenovanju italijanski arhitekta i inženjer.
Upravni odbor La Biennale di Venezia proglasio je Karla Ratija, italijanskog arhitektu i inženjera rođenog 1971. godine, za kustosa predstojeće međunarodne izložbe – Bijenale arhitekture 2025.
Kulturni događaj svetskog značaja, sa fokusom na prezentaciji nacija učesnica i njihovih posebnosti, 19. izdanje Venecijanskog arhitektonskog bijenala trebalo bi da se održi u periodu od 24. maja do 23. novembra 2025. godine.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Stvarna inteligencija je svuda oko nas
U izjavi povodom imenovanja Karlo Rati je rekao:
„Mi arhitekte volimo da mislimo da smo pametni, ali stvarna inteligencija se nalazi svuda. Tu su bestelesna genijalnost evolucije, rastuća moć kompjutera i kolektivna mudrost mase. Da bi se suočila sa gorućim svetom, arhitektura mora da iskoristi svu inteligenciju oko nas. Počastvovan sam i ponizan što ću imati priliku da vodim Bijenale arhitekture 2025“.
Arhitekta, inženjer, pronalazač, pedagog i aktivista, Karlo Rati radi na profesorskim pozicijama na univerzitetima Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Politecnico di Milano.
Takođe, direktor je i MIT-jeve Senseable City laboratorije i jedan je od osnivača arhitektonske prakse CRA – Carlo Ratti Associati, koja za sada ima kancelarije u Torinu, Njujorku i Londonu.
Priznat kao jedan od vodećih naučnika u oblasti urbanog planiranja, Rati je koautor više od 750 publikacija.
Rati je svoje obrazovanje stekao na Politehničkom fakultetu u Torinu, zatim na École Nationale des Ponts et Chaussées u Parizu, da bi dalje studije, uključujući master studije i doktorat, završio na Univerzitetu u Kembridžu. Svoju doktorsku tezu je završio kao Fulbrajtov stupendista na MIT-u.
Priznat kao jedan od vodećih naučnika u oblasti urbanog planiranja, Rati je koautor više od 750 publikacija, uključujući nedavno objavljeni Atlas of the Senseable City za Univerzitet Yale, stvoren u saradnji sa Antoanom Pikonom.
Rati je i čest prezenter na TED konferencijama i redovno objavljuje eseje za nekoliko cenjenih međunarodnih medija kao što su The New York Times, Financial Times, The Guardian, Project Syndicate, Le Monde, Süddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, La Repubblica i El Pais.
Osim toga, Rati je trenutno i na poziciji kopredsedavajućeg u Global Future Council on Cities and Urbanization, međunarodnog stručnog veća u okviru Svetskog ekonomskog foruma.
Izlagao u Njujorku, Barseloni, Rimu…
Karlo Rati se već oprobao i u kustoskim projektima, koji su se održavali u različitim zemljama, kao i na prestižnim platformama. Bio je direktor programa na Strelki – Institutu za medije, arhitekturu i dizajn u Moskvi, kao i kustos BMW Guggenheim paviljona u Berlinu, te kustos paviljona Future Food District na Expou 2015. u Milanu.
Osim toga, Rati je bio i glavni kustos osmog Bi-City Biennale of Urbanism/Architecture u Šenženu 2019. godine, ko-kustos drugog Porto Design bijenala 2021. godine, kao i kreativni posrednik kompanije Urban Vision na Evropskom nomadskom bijenalu Manifesta 14, održanom u Prištini 2022. godine.
Ratijevi arhitektonski radovi su bili izloženi na prestižnim mestima poput muzeja MoMA u Njujorku, kao i na Venecijanskom bijenalu, u Muzeju dizajna u Barseloni, Muzeju nauke u Londonu i u MAXXI-ju u Rimu.
Značajno je pomenuti i da su se tri njegova projekta – Digital Water Pavilion, Copenhagen Wheel i Scribit – našla među „najboljim izumima godine“ po izboru časopisa Time, podseća Designboom.