Kako će izgledati nova zgrada Ansambla Kolo na Kosančićevom vencu
Prvu nagradu na konkursu za novu zgradu Ansambla narodnih igara i pesama Srbije „Kolo“ u Beogradu osvojio je beogradski biro Zabriskie.
Na konkursu koji je raspisao Ansambl narodnih igara i pesama Srbije KOLO s Društvom arhitekata Beograda stiglo je ukupno 17 konkursnih radova.
Žiri je u sastavu Prof. Mihailo Timotijević, predsednik žirija, Vladimir Dekić, dipl.producent u pozorištu, radiju i kulturi, direktor „Ansambla narodnih igara i pesama Srbije KOLO“, Marko Stojčić, Anđela Karabašević i Zoran Radojičić doneo je sledeću odluku:
1. nagrada (1.000.000 dinara) – Zabriskie
Autori – članovi autorskog tima:
Milka Gnjato, dipl.inž.arh., Ivan Zuliani, magistar inž.arh., Ivica Marković, dipl.inž.arh., Fedor Jurić, dipl.inž.arh., Martina Milošević, dipl.inž.arh., Dušica Plazinčić, dipl.inž.arh.
Saradnici- stručni konsultanti:
Dr Dragan Novković, dipl.inž.elekt., Ana Dajić, M.A. etnolog antropolog, dr Miodrag Grbić, mast.inž.arh., Vladimir Lalicki, dipl.inž.arh., Maja Đorđević, dipl.inž.pejzaž.arh.
Obrazloženje: Lokacija Kosančićevog venca je od izuzetnog značaja i kao simboličko mesto prepoznavanja Beograda, kulturno i istorijski, pa je osnovna ideja našeg rešenja programiranje kompleksa tj. prostora i ambijenata koji bi funkcionisali u pravom smislu reči kao Venac baštine, kako smo ovaj projekat nazvali.
Osim davanja inovativnog odgovora na programski zadatak koji je bio veoma kompleksan ali kvalitetno definisan raspisom konkursa, cilj koji smo postavili je uklapanje objekta u kontekst grada pa je objekat koncipiran kao nastavak javnog prostora Kosančićevog venca. Scenski prostori su osmišljeni tako da se spoljna scena fizički nastavlja na zatvorenu scenu i po potrebi moguće ih je povezati.
Cilj je bio uklapanje objekta u kontekst grada pa je objekat koncipiran kao nastavak javnog prostora Kosančićevog venca.
Zahvaljujući otvorenosti staklene fasade objekta i isticanju korpusa velike scene u unutrašnjosti, korišćenjem crvene boje koja se tradicionalno vezuje za teatarski prostor napravljena je poveznica sa objektom Đumrukane na simboličkom nivou, jer je Đumrukana u jednom periodu funkcionisala kao prvi scenski prostor grada Beograda.
Sa aspekta osmišljavanja objekta ansambla Kolo, cilj nam je bio koncipirati takav način funkcionisanja koji bi ansamblu omogućio istraživanje novih načina prezentacije tradicije kao i načina komunikacije sa publikom.
Veoma važan aspekt rešenja je taj što smo osim rešenja za objekat ansambla Kolo dali integrisano rešenje i za susednu parcelu čiji program nije bio definisan raspisom konkursa već je bio deo konkursnog zadatka. Mi smo na susednoj parceli osmislili Centar za istraživanje i promociju kulturne baštine Republike Srbije, čije je postojanje neophodno, funkcija kompatibilna s funkcijom ansambla, a data lokacija u potpunosti odgovarajuća. To nam je omogućilo da umesto krovne ravni formiramo javni prostor raznovrsnih ambijenata (letnja scena, atrijum, ulazi u objekat Ansambla i Centra za istraživanje i promociju baštine, kafe bar paviljonskog karaktera). Tako, osim što datim rešenjem vizura sa novog Beograda na Kosančićev venac nije ugrožena, afirmisan je i suprotan, ništa manje važan pogled sa Kosančićevog venca na Novi Beograd.
2. nagrada (600.000 dinara) – ARCVS
Arh. Branislav Redžić, arh. Dragan Ivanović, arh. Zoran Milovanović, arh. Suzana Tisovec, arh. Milica Tasić, arh. Dušan Milošev, arh. Nevenka Redžić
Konstrukcija: inž. Sreto Kuzmanović; Akustika: inž. Miomir Mijić, inž. Dragana Šumarac Pavlović
3. nagrada (300.000 dinara)
Autori: Miloš Jokić, m.arh., Tijana Mačkić, m.arh., Dušan Nikolić, m.arh., Nikola Gjorgjievski,m.arh. i mast.pejzž.arh. i urbanizma
Saradnici: Stefan Ilić, m.arh., Milan Savović, b.arh.
Otkupi (100.000 dinara)
- Autorski tim: Riste Dobrijević, dipl.inž.arh., Ljiljana Čavić, dipl.inž.arh.
- Autor: Unknown Studio doo, Beograd; Autorski tim: Jovana Miletić, m.arh., Jelena Obradović, m.arh., Mina Nedeljković, m.arh., Dejan Drinčić, dia, Miloje Krunić, dia, Aleksandar Ćopić, m.arh.
- Autor: Milan Karaklić, mast.inž.arh.
Otkup zanimljiviji i prikladniji od svih. Jedino sto ja ovde vidim, kao i u vecini projekata, jeste manjak liftova i prostora pogodnih za invalide, ti ljudi kao da ne postoje, a cine 10% stanovnistva.
Kakvo otaljavanje… ni jedno od resenja nije uklopljeno u postojeci ambijent i kontekst vec dominira prostorom i prakticno sakriva zgradu rektorata univerziteta umetnosti posmatrajuci kako sa kolovoza, obale, tako i sa same reke. Sabijanjem objekta gotovo do ulice sa jako uskim trotoarom, propusta se sansa da se ta strana ulice organizuje kao setaliste a objektu da veci znacaj uvlacenjem ka unutra. Na ovaj nacin stakleni zid tik uz saobracajnicu ne ostavlja ni prostora za zardinjere, a kamo li neko stablo…