Jevrejski muzej u Mančesteru kombinuje novo i staro u čast razlikama
Ovaj projekat promoviše otvorenost i razmenu, olakšava interkulturni dijalog i promoviše verske i kulturološke razlike.
Bivša sinagoga, koja je danas sastavni deo Jevrejskog muzeja u Mančesteru, nekada je bila centar uspešne zajednice i lokalne industrije trgovine tekstilom. Vremenom se kvart promenio, pa se ova građevina u međuvremenu našla u oronulom kraju okružena derutnim zgradama.
Upravo u ovakvom okruženju arhitektonski studio Citizens Design Bureau dao se u potragu za načinom kako da “predstavi nered i nejasne granice izgrađenog konteksta” u kojim se objekat nalazi.
Tako je nakon skoro čitave decenije planiranja i dve godine konkretne realizacije, novi Jevrejski muzej u Mančesteru završen je i spreman da otvori svoja vrata za javnost, piše Wallpaper.
Hrana kao element spajanja
Proces zajedničkog dizajniranja sa lokalnom zajednicom doveo je do zaključka da hrana može biti tačka spajanja različitih kultura i konfesija. To je dovelo do postavke muzeja kao javnog “dnevnog boravka” u kojoj se može organizovati zajednički obroci, kao i niz raznovrsnih događaja koji spajaju lokalnu zajednicu.
Perforirana fasada od Cortena je moderna i univerzalna te poziva raznolike posetioce u svoju unutrašnjost.
Za uspešnost projekta bilo je važno da novi aneks nema nikakvu versku ikonografiju koja bi mogla da odbije ili isključi određene zajednice. Tako je u zoni eksterijera, ova ideja rešena primenom perforirane fasade od Cortena, koja je moderna i univerzalna te poziva raznolike posetioce, iako stoji neposredno uz kontrastni religiozni objekat nekadašnje zgrade sinagoge.
Sto za izložbe ali i za ručavanje
U unutrašnjosti prijatan i prostran atrijum vodi posetioce prvo kroz kafić, pa dalje kroz prodavnicu i prostor za edukaciju zajednice, gde će se organizovati i besplatni časovi kuvanja.
Na spratu je uspostavljen novi galerijski prostor u kojoj je smešten veliki sto sa predmetima iz kolekcije muzeja, ali bi on u isto vreme može poslužiti za ručavanje, simbolišući na taj način spoj vere, kulture i tradicije, odnosno nevidljive stvari koje najjače spajaju jednu zajednicu.
Ovo je muzej istorije društva, a ne muzej vere, a sinagoga je artefakt u tome.
Prostor nekadašnje sinagoge je obnovljen kroz pažljiv projekat restauracije, kako bi se očuvala istorija najstarije sinagoge u Mančesteru, ali istovremeno uz zamisao da se izbalansira zahtev za uspostavljanjem prostora za organizovanje performansa.
“Ovo je muzej istorije društva, a ne muzej vere, a sinagoga je artefakt u tome.”, rekla je Katy Marks, iz biroa Citizens Design Bureau.
U ovom prostoru novo se bez problema integriše u staro, a sve je ispraćeno uz primenu prvobitne palete boja iz 19. veka.
Promovisanje dijaloga
Na sličan način kao što spoljni izraz sinagoge odražava geografsko poreklo Sefardi Jevreja u severnoj Africi kroz svoje mavarske geometrijske motive, novo proširenje odražava novonastali kontekst otvorenosti i razmene, olakšavajući interkulturni dijalog, promovišući verske i kulturološke razlike kako bi se svi zajedno nadovezali na ono što ih povezuje.
Kad ste već ovde…