Velika retrospektiva – Otvorena izložba o velikanima srpskog graditeljstva
Izložba „Velikani srpskog graditeljstva – Od indžinirske škole do danas“ prikazuje ključne ličnosti, projekte i događaje u dugoj istoriji Građevinskog fakulteta u Beogradu.
Povodom 175 godina Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a u saradnji sa Muzejom nauke i tehnike, u prostoru Galerije SANU otvorena je izložba „Velikani srpskog graditeljstva – Od indžinirske škole do danas“. Po temi i sadržaju reč je o izuzetno značajnoj i jako interesantnoj postavci.
U jednoj od najvažnijih galerija u Beogradu, prikazani su život i delo istaknutih ličnosti inženjerske struke. Reč je o pojedincima koji su bili nosioci važnih državnih funkcija – profesionalcima, istraživačima i istaknutim nastavnicima. Prikazani su projekti profesora Građevinskog fakulteta i akademika koji su bili nosioci tehnološkog razvoja.
„Njihov rad, praćen inženjerskom filozofijom, pionirskim i vizionarskim poduhvatima, činila je vera da stvaraju nešto za opšte dobro, nešto što će ostati u nasleđe budućim generacijama. Dela inženjera imaju privilegiju da traju i najduže odolevaju zubu vremena, a njihovi graditeljski poduhvati su rezultat posvećenosti, kreativnosti i rešenosti da se ukrote i ujedine priroda, materija i znanje“, istakla je Jasmina Njegovan Popović, istoričarka umetnosti i autorka izložbe.
Postavku čine štampani i arhivski materijali, vredni eksponati, sačuvani predmeti koji svedoče o ugledu i značaju inženjerske profesije.
Postavku čine štampani i arhivski materijali, vredni eksponati, sačuvani predmeti koji svedoče o ugledu i značaju inženjerske profesije. U postavci su prikazani instrumenti i pribor građevinskih i geodetskih inženjera iz druge polovina 19. i prve polovine 20. veka, kao i brojne makete izvedenih objekata.
„Izložbu doživljavam kao omaž pionirima i utemeljivačima modernog graditeljstva na prostoru Srbije i čitave bivše Jugoslavije. Oni su imali viziju, inženjerski osećaj, veliko znanje i hrabrost da se upuste u grandiozne poduhvate i kada nije bilo savremenih građevinskih materijala, računskih sredstava i modernih tehnologija građenja. Time je značaj njihovih dela još veći“, rekao je Vladan Kuzmanović, dekan Građevinskog fakulteta.
U uvodnom delu nalaze se materijal koji ilustruje početke formiranja Indženjerske škole i začetke rada Građevinskog fakulteta.
Izložba prati istorijskih razvoj profesije i fakulteta. U uvodnom delu nalaze se materijal koji ilustruje početke formiranja Indženjerske škole i začetke rada Građevinskog fakulteta.
Potom slede dokumenta koja ilustruju živote i dela profesora članova SANU i drugih akademija, znamenitih profesora Fakulteta i istaknutih inženjera.
Završni deo postavke čini video prezentacija značajnih građevinskih poduhvata u Srbiji, kao i kapitalnih projekata Građevinskog fakulteta.
Do 3. maja
Izložba će biti otvorena do 3. maja. „Posetite galeriju i imaćete priliku da saznate mnogo zanimljivih stvari o 24 akademika, 14 profesora i 10 inženjera koji su ostavili neizbrisiv trag u srpskom graditeljstvu, ali i da saznate gde je i šta danas radi Građevinski fakultet kada je stručna delatnost u pitanju“ – ističe Nenad Fric, prodekan za nastavu Građevinskog fakulteta u Beogradu.