Otvorene prijave za izložbu 100 ideja za Zapadni Balkan: Belgrade Underground
Izložba otkriva jedinstven karakter i potencijal našeg glavnog grada, pozivajući publiku iz celog sveta da bude svedok evolucije beogradske urbane sredine.
Izložba pod nazivom „100 ideja za Zapadni Balkan: Belgrade Underground“ biće održana od 13. februara do 13. marta 2025. godine u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu.
Kustoski tim izložbe čine Hubert Klumpner i Mihael Valčak iz švajcarskog arhitektonskog studija Urbanthinktank_next, dok je koordinator izložbe i kustos MPU Slobodan Jović.
Izložbu su inicirali Savezno ministarstvo za evropske i međunarodne poslove Austrije i Pokrajinska vlada Štajerske, a poziv za izlaganje projekata otvoren je do 19. januara.
Portal Gradnja je medijski partner ove izložbe.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Jedinstven karakter i potencijal Beograda
„Belgrade Underground“ predstavlja beogradsku ediciju izložbe „100 Ideja za Zapadni Balkan – Dizajniranje Urbanih Imaginacija“. Prvobitno predstavljena kao „Sarajevska arhitektonska Olimpijada“ tokom Dana arhitekture, ova izložba prikazuje inovativnu arhitekturu i projekte urbanog razvoja sa Zapadnog Balkana.
U svojoj beogradskoj iteraciji, fokus se pomera na sve veću ulogu Beograda kao centra Zapadnog Balkana. „Kao dinamična prestonica Srbije, Beograd se transformisao u urbani laboratorij, izbijajući i na globalnu scenu. Ova izložba otkriva jedinstven karakter i potencijal grada, pozivajući publiku iz celog sveta da bude svedok evolucije beogradske urbane sredine“ – navodi se u pozivu.
„Belgrade Underground“ poziva posetioce da istraže fuziju savremene arhitekture i urbanog planiranja. Od neformalnog do inovativnog urbanog pejzaža, preko projekata održivog razvoja, izložba prikazuje metamorfozu grada, istražujući potencijal Beograda da postane kulturni i arhitektonski orijentir unutar Zapadnog Balkana.
Četiri podceline izložbe
U potrazi za katalizatorom međusobno povezanih dinamičnih procesa, metoda i alata, u izložbi Dizajniranje Urbanih Imaginacija predstavljamo prototipske studije slučaja unutar četiri odgovarajuće podceline: NURTURING, DWELLING, MOVING i GENERATING.
„Današnjem društvu potrebna je holistička vizija koja se fokusira na brojne ekološke akcije kako bi doprinela globalnoj transformaciji. Kroz ove podceline, izloženi projekti treba da prikažu potencijal za generisanje promena našeg svakodnevnog života: šta jedemo i kako brinemo o životnoj sredini (NURTURING), kako gradimo i stanujemo (DWELLING), kako se krećemo (MOVING), šta generišemo i kako možemo regenerisati prekinute materijalne cikluse (GENERATING), kako bismo aktivirali nadu u bolju budućnost, kroz nove perspektive. Sve ove teme su predstavljene na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou“ – kaže se u pozivu i dodaje:
„Ovaj projekat predlaže okvir za novu vrstu istraživanja odnosa, misli, materijala, tehnologije i informacionih platformi. Ovako postavljeno istraživanje želi da naglasi značaj dizajna kao ključnog faktora kvaliteta života. Iako nepotpuna i otvorena, ova izložba pruža neophodni pogled unapred – kolekciju alata i ideja i prototipskih projekata, pozivajući učesnike iz različitih disciplina da sarađuju i razmenjuju ideje o mogućim scenarijima koji bi nas mogli povesti ka cirkularnosti i ispravnoj brizi o životnoj sredini. Izloženi projekti nas suočavaju sa mogućim budućnostima, predstavljajući konkretne primere koji prikazuju uticaj na bliske veze između Zemlje i čovečanstva koje pokušava da razume i menja njene sisteme. Pojedini istoričari, antropolozi i urbanisti su ovo nazvali Antropocentrizam 2.0“.
U središtu ove akcije stoji ideja saradnje umesto konkurencije, naročito kada je u pitanju budućnost našeg prirodnog okruženja.
Ovaj poziv za projekte želi da poveže različite discipline i škole mišljenja. U središtu ove akcije stoji ideja saradnje umesto konkurencije, naročito kada je u pitanju budućnost našeg prirodnog okruženja. Ovo postavlja kulturu, umetnost, arhitekturu i urbanizam rame uz rame uz nauku, tehnologiju i politiku. Pedeset godina nakon objavljivanja poslednjeg Whole Earth Cataloga (WEC), organizatori predlažu početnu tačku koja može obezbediti pristup „alatima za 21. vek“, fokusirajući se na Zemlju u celini.
Koncept izložbe “100 Ideja za Zapadni Balkan: Belgrade Underground” poziva protagoniste sa inovativnim idejama, kako praktičnim tako i metaforičkim. “Počevši u Beču, a zatim i u Šenženu, sa ciljem da se fokusira na zapadni Balkan kreirajući set alata i arhivu o tendencijama nove generacije arhitekata i urbanista, ova izložba, prvo u Sarajevu, a sad i u Beogradu, distribuira kolektivno znanje koje je sakupljeno. Ovakav transferabilni koncept je moguć jer se mnoga globalna arhitektonska rešenja i ideje mogu primeniti i na zapadni Balkan, Beograd i šire“, ističe se u pozivu.
Kako se prijaviti
Prijave se šalju na: [email protected] do 19. januara 2025. godine, a u prijavi je potrebno poslati sledeće:
- Specificirati projekat u okviru jedne od podcelina izložbe: NURTURING, DWELLING, MOVING i GENERATING
- Naslov projekta
- Kratak opis koncepta projekta
- Link ka lokaciji projekta (Google pin)
- 2–6 vizuala projekta (ukoliko su u pitanju fotografije potrebno je dostaviti i ime autora fotografija)
Sve treba da bude dvojezično – na srpskom i engleskom jeziku.