Prva džamija u Sloveniji smeštena je u čeličnu kutiju visoku 24 metra
Ispunjena je belim betonom u donjem delu i transparentnim staklom u gornjem, omogućavajući na taj način da sunčeva svetlost preplavi unutrašnji prostor.
„Posebnost“ lokacije za 2020. godine izgrađeni Islamski versko-kulturni centar u Ljubljani odražava se upravo u odsustvu specifičnosti – objekat je podignut na parceli koja je u blizini centra grada, ali je bila napuštena i u krhkom, nedovoljno razvijenom stanju, sa neizvesnom urbanom budućnošću.
Slično svojim istorijskim prethodnicima, gde se kao primer može uzeti Sarajevo, grad u kome su u 19. veku kompleksi džamija izgrađeni od strane bogatih donatora bili polazišta, odnosno „seme“ za razvoj novih delova grada, takvu ulogu su arhitekte iz poznatog biroa Bevk Perović namenile i ovom kompleksu u četvrti Bežigrad.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Prva izgrađena džamija u Sloveniji
Program centra sastoji se od zgrade verske škole, kulturnih i kancelarijskih programa, zgrade sa stanovima za zaposlene u zajednici, restorana, kao i objekta džamije koja je ujedno i prva izgrađena džamija u Sloveniji, a čitav program podržan je i podzemnim parkingom.
Nove zgrade centra pozicionirane su kao odvojene celine, autonomne zgrade koje okružuju centralni trg sa džamijom u središtu, objasnile su arhitekte iz ljubljanskog studija Bevk Perović.
„To su jednostavni volumeni, uvek usmereni prema ‘spoljašnjem svetu’ sa svojim odgovarajućim programima, istovremeno okružujući zgradu džamije i omogućavajući poglede prema njoj sa svih strana, ali kroz prostore između objekata“, dodaju autori projekta arhitekture.
Čelična kutija visoka 24 metra
Džamija koja je potpuno otvorena prema trgu, kako bi se omogućilo proširenje prostora za molitvu na spoljnom delu tokom velikih okupljanja vernika, centralni je element novog kompleksa.
Umesto da sledi očigledni primer svojih istorijskih prethodnika, džamija je koncipirana kao čelična konstrukcija, odnosno kao kutijasta forma, dimenzija 32 sa 32 metra i visine od 24 metra, sa čeličnom rešetkom dubine jedan metar (odnosno 45 centimetara) i debljine svega 2 centimetra (odnosno 8 centimetara).
Ispunjena je belim betonom u donjem delu i transparentnim staklom u gornjem, omogućavajući da sunčeva svetlost na taj način preplavi unutrašnji prostor.
Transparentni plavi tekstil ima u islamu dugu i bogatu istoriju, počevši od pokrova Ćabe u Meki, pa do prenosivih šator-džamija u Iranu.
Kupola, kao centralni element džamije, umesto da kruniše čitav prostor, visi suspendovana unutar svog enterijera.
Kao reinterpretacija neba u istorijskim primerima, napravljena je od transparentnog plavog tekstila, najnežnijeg i najkrhkijeg materijala koji u islamu ima dugu i bogatu istoriju, počevši od pokrova Ćabe u Meki, pa do prenosivih šator-džamija u Iranu.
Projekat ovenčan nagradama
O tome da se ovde radi o zaista nesvakidašnjem projektu vizionarske arhitekture, govori u prilog da je rad biroa Bevk Perović ovenčan brojnih nagradama poput one koji dodeljuje Saudijska Arabija za najbolje džamije, potom nagrade ArchDailya, Abdullatif Al Fozana i mnoge druge.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Islamski verski i kulturni centar u Ljubljani
Ljubljana, Slovenija
14.080 m²
2020.