Imaginarium Home: Vrt kraj Dunava u kojem se sanja na otvorenom
Postojeća kuća skromne kvadrature odredila je da će se život na ovom placu odvijati pretežno tako da akcenat bude dat na eksterijeru – i to kakvom!
Kroz svojevrstan dijalog sa prirodom, ova ušuškana kuća nedaleko od Beograda pruža posetiocima mnoštvo različitih mogućnosti za odmor, uživanje, druženje sa prijateljima i povezivanje sa okolinom. Kroz nestvarnu imaginaciju ideja kreirana je jedinstvena oaza – kuća iz snova u prirodnom raju – Imaginarium Home.
Skrivena među brežuljcima Grocke, s pogledom koji se proteže preko moćnog Dunava, Imaginarium nije samo kuća za odmor – to je umetničko delo u kojem se susreću arhitektura, pejzažna arhitektura, priroda i mašta. Svaki detalj ovog prostora osmišljen je sa ciljem da inspiriše, opušta i stvori osećaj harmonije sa okruženjem.
Pročitajte još na Gradnja.rs:

Postojeći objekat je zahtevao ozbiljnu rekonstrukciju, a teren je bio dosta nepristupačan, nedefinisan, zarastao i težak za oblikovanje.
Kako objašnjavaju iz beogradskog Landscape Factory Studija, na čijem je čelu pejzažni arhitekta Dejan Popov, zatečeno stanje nasleđene vikend kuće i placa bilo je u jako lošem stanju – objekat je zahtevao ozbiljne intervencije rekonstrukcuje, a teren je bio dosta nepristupačan, nedefinisan, zarastao i težak za oblikovanje.
Uz želju klijenata da sebi stvore ambijent za relaksaciju i beg iz užurbane gradske svakodnevice, pristupilo se radu na obnavljanju kako objekta i fasade, tako i celokupnog placa. Bilo je jasno da će ozbiljne intervencije zahtevati puno vremena i energije.
„Objekat kuće skromne kvadrature od 96 m² zajedno sa suterenskim ekonomskim prostorijama, jasno je dao smernice ka tome da će se život na ovom placu odvijati pretežno tako da akcenat bude dat na eksterijeru čija je površina nešto veća od 1.000 kvadrata“ – objašnjavaju iz studija.
Novoformirana cabana
Novim funkcionalnim rešenjem spoljašnjeg prostora rađene su masivne denivelacije i oblikovanje terena. Pristup i parking prostor, povlačenjem ograde ka unutrašnjosti placa, ostavljen je uz pristupni put, dat javnom prostoru. Na taj način je vozilima omogućen lakši prilaz, a korisnicima vrta ostvario neometan pogled na prirodu i eksterijerske prizore.
Glavna prilazna staza i novoformirana cabana – natkrivena letnja kuhinja sa trpezarijom i lounge zonom – podignute su na višu kotu, dok je ostatak vrta padovima, potpornim zidovima, stepeništem i skalinetama oblikovan da se omogući kretanje i korišćenje vrta, ali i smeštanje bazenskog platoa na nižoj koti. Time je ostvarena i svojevrsna prirodna ušuškanost bazena, kako samim terenom, tako i zidovima i rastinjem.
„Postoji više pozicija obitavanja u Imaginarium vrtu – natkrivena letnja kuhinja sa prostorom za ručavanje i odmor sa pogledom na Dunav, terasa objekta, travnjaci za izležavanje i šetnju uz zelenilo, spoljni tuš uz suterenske prostorije za odlaganje dobijene zatvaranjem prostora ispod terase, začinski vrt sa lazy bag foteljama, plato sa bazenom i plitkim delovima za ležanje, udobnim ležaljkama i suncobranima“– kažu pejzažne arhitekte.
Težilo se tome da ne manjka prostora za okupljanja i druženja sa prijateljima, ali i za osamljivanje kada neko baš to poželi.
Natkrivena terasa, kao produžetak dnevnog boravka, postaje idealno mesto za doručak, popodnevnu dremku i film ili večernje opuštanje uz zvuke prirode
Eksterijer kuće je rekonstruisan dodatkom kamene obloge u jednom delu, dodatkom fasadnih dekorativnih lajsni svetlijih tonova, nasuprot punoj nijansi osnove spoljnih zidova. Toplim, prirodnim materijalima, zemljanim tonovima u celokupnom eksterijeru, koji se besprekorno uklapaju u pejzaž, dobijena je jedna oku ugodna, nenapadna paleta boja.
„Na taj način uživalac više korespondira sa okolinom, zelenilom, pružajući mu nesmetan pogled na reku i zalaske sunca. Natkrivena terasa, kao produžetak dnevnog boravka, postaje idealno mesto za doručak, popodnevnu dremku i film ili večernje opuštanje uz zvuke prirode“ – ističu naši sagovornici.

Prostor za uživanje i regeneraciju
Pejzažna arhitektura osmišljena je tako da reflektuje lepotu okoline, uz intervencije koje poštuju autentičnost prostora i ambijenta. Zelenilom su uokvirene zone ambijenata i izolovane od pogleda, a mestimično su pogledi na nesvakidašnje prizore otvoreni.
„Travnjaci, prirodni kamen, bež tonovi, materijalizacija prirodne gline i interesantnog tona vode, vrt ispunjen lavandom, ruzmarinom, ukrasnim travama i akcentnim multistem stablima dodatno doprinose osećaju bezvremenosti i lakoće“ – kažu iz Landscape Factory Studija i dodaju:
„Eksterijer Imaginariuma nije samo dekorativni element – to je prostor za uživanje i regeneraciju. Opremljena udobnim mestima za sedenje, ubiranje povrća i začina, kuvanje na otvorenom, ležaljkama i tabureima, skrivenim kutcima za čitanje, bašta postaje utočište gde se može sanjati na otvorenom“.
Poseban akcenat u ovom projektu stavljen je na osvetljenje, koje u večernjim satima stvara magičnu atmosferu – diskretne svetlosne tačke obasjavaju staze i stepenište, dok fenjeri i ambijentalne svetiljke bacaju tople odsjaje preko travnjaka, žbunja i drveća.

Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Imaginarium Home
Eksterijer kuće Imaginarium sa pogledom na Dunav
Grocka, Srbija
Dejan Popov
Aleksa Đorđević
Landscape Factory Studio
Luka Šarac
Lep prostor.
Jedna stvar me zanima. Biljke koje su u projektu, prikazane su u veličini iz rasadnika. Većina biljaka za pet do deset godina će biti 5-6 puta veće (magnolije, čempresi, pačempresi, kedrovi… to su ogromne biljke). Da li projekat predviđa neko selektivno uklanjanje, proredjivanje, tj da li se to uzima u obzir prilikom projektovanja?
Poštovani Rade, biljke na planu su označene u većim veličinama, shodno da se mogu nabaviti i odrasle sadnice biljnih vrsta u rasadnicima, a deo je iz uvoza. Nakon formiranja vrta, u kasnijim godinama uvek se savetuje redovno održavanje i nega. Korektivnim orezivanjem i formiranjem drveća i žbunja, uvek se može kontrolisati rast, podizati krošnja, oblikovati i na taj način da zelenilo funkcioniše u željenim okvirima.