Novska 2030: Vizija savremenog grada po meri gejming industrije
Glavni arhitektonski reper nove urbane vizije grada zasigurno je projektovana e-sport arena koja bi omogućila razvoj e-turizma u ovom delu Slavonije.
Nakon gotovo godinu dana istraživanja i projektovanja, arhitekta Alen Žunić i njegov biro ALBATROSS dovršili su veliku urbanu viziju Grada Novske u Hrvatskoj. Opsežna studija predstavlja nove mogućnosti, kreativne varijante i potencijalne oblike razvoja grada za nadolazeće decenije.
Kako navodi Žunić, ovaj smeli projekat trebalo bi da pokaže koje su mogućnosti holističkog pristupa pri planiranju i projektovanju prostora, i to u vreme kada su arhitekti, sputani lošom urbanističkom legislativom, gotovo izgubili entuzijazam rada u velikim razmerama.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Osječki kampus dobio studentski paviljon sa solarnom elektranom na krovu i fasadi
- Most nad Omišom: Trenutno najzahtevniji građevinski projekat u Hrvatskoj
Pogled u kompleksnu budućnost
Retko koji grad danas ima hrabrosti i dovoljno optimizma potrebnog za promišljanje na ovako velikim razmerama, ali Novska se odvažila da pogleda u kompleksnu budućnost.
Zanimljivo je kako studija Novske, koja je inače vizuelno jako atraktivna, započinje tekstom i to citatom holandskog arhitekte Vinija Masa, jednog od osnivača firme MVRDV, koji u svojoj knjizi Vizionarski gradovi postavlja pitanja za nove generacije arhitekata – „Ko će od vas biti dovoljno hrabar da gleda napred i preuzme odgovornost za određivanje onoga što će biti s našim gradovima?“
Kao odgovor na Masov citat, autori vizije Novske u svom predlogu projektuju evoluciju grada do 2030. godine, smelu i strateški razrađenu.
Urbana vizija Novske nije samo tehnički definisani urbanistički plan, nego i kompleksno projektovana slika grada.
Studija je izrazito inženjerski struktuirana – kreće od celine grada, zatim se grana na predloge uređenja pojedinih prostornih zona, da bi u završnici bile razrađene i zasebne ikonične zgrade koje dobijaju svoju jedinstvenu oblikovnu prepoznatljivost.
Urbana vizija Novske nije samo tehnički definisani urbanistički plan (2D), nego i kompleksno projektovana slika grada (3D) što je retkost u planerskoj praksi.
Možda na prvi pogled deluje kao prezahtevna investicija, ali strukturirana je na način da omogućava faznost izvođenja, tj. međusobno neuslovljenu (ali komplementarnu) realizaciju bilo koje od projektovanih zona i programa tokom narednih deset, ili kasnije i trideset godina.
Slaganjem kockica do predviđenog cilja
U uvodu ove studije grada navodi se šta je urbana vizija za Alena Žunića i njegov tim:
„Ona je delom znatiželja, delom istraživanje, delom fantazija, a sve to uz istovremeno rešavanje stvarnih problema koje grad ima. Što je najvažnije, vizija je san jednog grada koji nudi dugoročnu, celovitu, zavodljivu i snažnu perspektivu za nadolazeće generacije“, kaže se u uvodu i dodaje:
„Njena je uloga voditi, usmeravati i sažimati smer za svet urbanog. Kvalitetnom vizijom svi naredni koraci grada postaju uklopive ‘kockice’ koje se slažu kako bi se došlo do predviđenog cilja. Ključan cilj takvog pristupa jeste da se umesto slučajnih intervencija u gradu stvori celovita priča, holistička vizija, a ne tačkasta anomalija koja postaje novi problem“.
Predviđeno je da svaki segment prostora ima dominantan ekosistem — društveni, edukacijski, kreativni, sportsko-rekreacijski…
Pogleda li se koncept celog grada, vidljiv je oblik slova Y koji poput levka povezuje dva buduća gradska pola – na severu trenutni istorijski centar, i planiranu preduzetničku zonu s gejming kampusom na jugu.
Uz tako protegnuti „Novski Y“ nizali bi se inserti savremenih javnih i pratećih sadržaja, koji uz one postojeće upotpunjavaju celokupnu sliku grada.
Predviđeno je da svaki segment prostora ima dominantan ekosistem — društveni, edukacioni, kreativni, sportsko-rekreacioni, energetski ili zabavno-digitalni.
Višenamenski paviljon kao ključna intervencija
Na kraju je, za potrebe idejnog projektovanja, grad podeljen u pet operativnih zona. Ovakav tip vizije zamišljen je kao „otvoreni poligon“, radni neobavezni dokument koji se kontinuirano može nadopunjavati, a spomenute pojedine zone razrađuju se već po potrebi, ali sa osvešćenim obzirom prema celini.
U prvoj je zoni, u istorijskom središtu grada, ključna intervencija višenamenski paviljon koji se predviđa kao delimično ukopani objekat. Princip oblikovanja ove zgrade se kasnije proteže kao premisa cele vizije – da zeleni krov nadomesti ono što je oduzeto terenu.
Trebalo bi da služi ne samo korisnicima paviljona već bi bio i prijatan spoljašnji prostor na usluzi učenicima obližnjeg učeničkog doma i koristio bi kao ekstenzija minimalnog enterijera njihove sobe (zelena urbana oaza, tribine), a ujedno bi bio i u funkciji dnevnog boravka za građane (javni dostupni prostor u hladu, atrakcija).
U preduzetničkoj zoni smešten je gejming kampus s atraktivnom arenom, a ceo prostor nazvan je Centar budućnosti.
Takođe, realizacijom ovog projekta grad bi urbanistički kompletirao završetak pročelja glavne ose, budući da paviljon nastavlja ranije izgubljenu istorijsku građevinsku liniju uz glavnu gradsku saobraćajnicu.
Na jugu Novske, u preduzetničkoj zoni smešten je već ranije planirani gejming kampus s atraktivnom arenom, a ceo prostor, obeležen fluidnošću i zahahadidovskim formama, nazvan je Centar budućnosti.
Glavni arhitektonski reper nove zone zasigurno je projektovana e-sport arena. Jedan od mogućih ciljeva je razvijanje e-turizma zbog čega bi potencijalno i količina privremenih smeštaja vremenom mogla rasti. U blizini je postavljen i data-centar kao podrška za digitalno skladištenje i korišćenje velikih količina podataka.
Tri medijska studija pod jednim krovom
Najistaknutija građevina vizije, u prostoru između dva središta koncepta (istorijskog i savremenog), jeste Novska Media Lab, osmišljen na dodiru arhitekture i landscapea.
Monovolumen je dizajniran sa sjajnim skladnim linijama i smešten je u zonu nekadašnje industrije na istoku grada. Funkcionalno bi u svojoj unutrašnjosti trebalo da objedini tri srodna medijska studija (audiovizuelni, animacijski i motion capture studio).
Plan je da Lab stimuliše mlade nadarene izvođače, umetnike i kreativce da uz pomoć osigurane infrastrukture lakše stvaraju svoj sadržaj (Instagram Reels, TikTok ili YouTube) i kasnije ga dovoljno kvalitetno plasiraju na sve popularnije digitalno tržište.
Objekat bi ponudio bi jedinstvene vizure na okolinu i postao bi mesto okupljanja za sve građane Novske.
Osim poslovno-stvaralačke funkcije, objekat bi služio i kao novi hotspot u gradu sa svojim urbanim pejzažnim uređenjima oko zgrade, ali i na odignutom krovu. Ponudio bi jedinstvene vizure na okolinu i postao bi mesto okupljanja za sve građane Novske.
Ukoliko bi se ostvarila želja i ambicija ove studije onda bi, prema željama autora, Novska postala ogledni primer savremenog pristupa planiranju i razvoju malih i srednjih gradova.
Grafički prilozi
Galerija rendera
Faktografija
Urbana vizija grada Novske
Novska, Hrvatska
2022.
ALBATROSS
Alen Žunić (vođa projekta)
Petra Vlahek i Petar Kukec
Fran Polan, Nedjeljko Špoljar i Zlatko Karač