Unutrašnji deo centralne kupole ukrašen je mozaikom površine od oko 1.250 kvadratnih metara; Foto: Relja Ivanić
Promo

Zasjala kupola od 4.000 tona: Kako je poslednju deceniju ulepšavan Hram Svetog Save

Proizvodi i rešenja iz kompanije Mapei Srbija odigrali su ključnu ulogu u postavljanju završnih obloga na podovima, zidovima i kupoli, te omogućili da svaki detalj dođe do izražaja.

Hram Svetog Save je u poslednjih 11 godina u potpunosti završen pošto mu je uređena gotovo kompletna unutrašnjost, u kojoj danas vernike, posetioce i turiste posebno zadivljuju kripta, kupola i mozaik koji se proteže na površini od preko 15.000 m².

U poduhvatu izgradnje Hrama učestvovale su brojne generacije srpskih arhitekata i građevinskih inženjera, koji su svojim stručnim radom značajno doprineli ostvarenju ovog impresivnog projekta. Ko god uđe u Hram Svetog Save sada ima priliku da vidi zbog čega se završetak najveće bogomolje na Balkanu smatra jednim od najkompleksnijih projekata na svetu.

Možda i najimpozantniji deo hrama je kupola teška čak 4.000 tona. Podizana je čak 20 dana, u maju i junu 1989. godine, a o kakvom graditeljskom poduhvatu se radilo svedoči i podatak je podizanje pratilo 1.000 inženjera iz zemlje i sveta, dok ga je 5 svetskih televizijskih stanica snimalo.

U poduhvatu izgradnje Hrama učestvovale su brojne generacije srpskih arhitekata i građevinskih inženjera; Foto: Relja Ivanić

Mozaik od čak 50 miliona delića kamena

Trideset godina kasnije, unutrašnji deo centralne kupole ukrašen je mozaikom površine od oko 1.250 kvadratnih metara, koji je radio tim srpskih i ruskih majstora, i koji se smatra za jedan od najambicioznijih projekata u svetu mozaičkog ukrašavanja krivolinijskog prostora do sada.

Kako objašnjava Nenad Cvetković, direktor Mapei Srbija, ova kompanija je od 2016. godine aktivno doprinosila u uređenju centralnog dela Hrama, gde dominira impozantna kupola visoka 65 metara.

„Naši proizvodi i rešenja za pripremu podloga i lepljenje kamena odigrali su ključnu ulogu u postavljanju završnih obloga na podovima, zidovima i kupoli, i omogućili da svaki detalj dođe do izražaja. Istinski izazov predstavljao je mozaik, gde je čak 15.000 kvadrata enterijera ukrašeno sa neverovatnih 50 miliona komadića kamena“, kaže direktor kompanije koja je od 2013. učestovala i u uređenju kripte Hrama.

Proizvodi i rešenja kompanije Mapei Srbija omogućili su da svaki detalj dođe do izražaja; Foto: Relja Ivanić

Ikonopisački radovi na 1.800 kvadrata

Kripta Hrama Svetog Save je kao mesto bogosluženja premašila svoju religijsku ulogu i postala kulturni spomenik koji privlači veliki broj turista. Kripta je grobna crkva Svetog kneza i mučenika Lazara, a tu je sahranjen i patrijarh Irinej 2020. godine. Većim delom je freskopisana, a manjim u mozaiku.

Ikonopisački radovi koji su počeli 2013. godine, prostiru se na 1.800 kvadratnih metara. Prepoznatljivi živopis na kojem su radili najpoznatiji srpski ikonopisci od 2012. do 2016. godine uglavnom je rađen direktno na zidovima tehnikom al secco, dok je živopis na zalučenim delovima izveden na platnima koja su potom lepljena na svodove.

Radovi na kripti Hrama Svetog Save; Foto: Arhiva Mapei Srbija

Za reprofilaciju zidova i betonskih svodova pre ikonopisanja korišćeni su sistemi koji omogućavaju visoku paropropusnost, što je od ključne važnosti za očuvanje strukture.

„Za reprofilaciju zidova i betonskih svodova pre ikonopisanja korišćeni su sistemi koji omogućavaju visoku paropropusnost, što je od ključne važnosti za očuvanje strukture“, navodi još Cvetković.

Hram Svetog Save, smešten u gradskom jezgru, suočava se sa i izazovima poput vibracija iz okoline, a kako bi se osigurala dugotrajnost i kvalitet radova, za malterisanje zidova i svodova u kripti odabrani su bezcementni malteri posebnih fizičkih i mehaničkih karakteristika, ojačani čeličnom mrežicom.

„Da bi se postigla glatka završna obrada površina, pogodna za oslikavanje, kao završni sloj primenjen je malter izrazito fine granulacije“, ističe direktor Mapei Srbija.

Grand Prix je dokaz da Mapei Srbija stalno pomera granice i postavlja nove standarde; Foto: Relja Ivanić

Nagrade za projekte iz Srbije i regiona

„Ponosimo se što smo imali bitnu ulogu u uređenju Hrama, a naročito kupole, gde se nalazi najznačajniji i najimpresivniji deo mozaičke kompozicije. Učinili smo nešto zaista veliko, i raduje nas što je značaj ovog projekta, ne samo za Srbiju, region, već i šire, prepoznala i naša matična kompanija“, naglašava Cvetković te zaključuje:

„Osvajanjem prestižne nagrade Mapei Grupe – Grand Prix za najbolji projekat u specijalnoj kategoriji za 2023. godinu, pokazali smo da naši napori i stručnost imaju globalni uticaj. Ovo je dokaz da stalno pomeramo granice i postavljamo nove standarde“.

Visoka paropropusnost od ključne je važnosti za očuvanje strukture Hrama; Foto: Arhiva Mapei Srbija

Kompanija Mapei Srbija posluje u okviru globalno rasprostranjene Mapei Grupe, koja ima čak 102 filijale u 57 zemalja.

Kompanija Mapei Srbija posluje u okviru globalno rasprostranjene Mapei Grupe, koja ima čak 102 filijale u 57 zemalja. Prethodnih godina, Grand Prix Mapei Grupe dobili su za još nekoliko projekata u Srbiji i regionu.

Između ostalih, još 2018. za uređenje Kripte Hrama Svetog Save, zatim za sveobuhvatnu rekonstrukciju Karađorđeve ulice u Beogradu, na potezu od Brankovog mosta do Pariske ulice, za apartmansko-poslovni objekat Royal Gardens u Budvi, paviljon Srbije na XV Bijenalu arhitekture u Veneciji, kao i za rekonstrukciju hotela Excelsior (danas Mercure Belgrade Excelsior) u Beogradu.

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Goran

    Svaka čast. Prelepo je.
    Za moj lični ukus preambiciozno i predimenzionirano i za skromnu Jugoslaviju a kamoli za Srbiju. I sa nekih 70-80% sadašnje visine i volumena bi bio jednako impresivan.
    Takođe spoljnja fasada je trebala više tradicionalna i istoristička po originalnom projektu Deroka a ne moderno reduktivna. No dobro, šta je tu je. Imamo dragulj vere i vrhunsku atrakciju u centru grada. Svaka čast svima koji su učestvovali.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *