Hotel Stara Čaršija kao povratak izvornoj arhitekturi Starog Bara
Kako uklopiti novo u staro? Evo jednog uspešnog primera u Crnoj Gori u kojem nijedno drvo nije uklonjeno, a korišćen je i recikliran materijal za gradnju.
Sa orijentacijom ka veličanstvenom utvrđenju, koje iza svojih zidina čuva istoriju, kulturu i autentičnost i pogledom na masive planine Rumije, ovaj kompleks odiše spojem prošlosti i sadašnjosti, tradicije i modernog.
Ovaj projekat arhitektonski potpisuju Zlatko Vujotić i barski arhitektonski studio “B2B”, dok je izvođenje radova povereno podgoričkoj firmi „ZV Design“, sa kojima smo razgovarali o Staroj Čaršiji i kontekstu u koji je smeštena.
Pročitajte još na Gradnja.rs
- Autentična fasada na zgradi kod Kotora inspirisana brezama
- Montažno-demontažno gledalište uklopljeno u staro jezgro Bara
Nestajanje izvorne arhitekture Bara
Nekada je Stari Bar počivao na tipologiji arhitekture Istoka, većini poznatoj kao Ohridska arhitektura. Zaostavština daleke Vizantije, nastavak Osmanlijske gradnje, te naroda sa ovih prostora pod istim uticajem karakteristična je za Balkan kome Bar i pripada.
Odolevao je taj stil dugo, sve do razornog zemljotresa 1979. godine, kada se može reći da nestaje. Pritom, postojeće i novodošlo stanovništvo pribegavalo je brzim i nikako stilskim rešenjima gradnje, kako bi stvorilo osnovne uslove za život.
„Od tada pa i do danas izvorna arhitektura Starog Bara nestaje, a sagledavanje toga stanja bila nam je ideja vodilja da na savremeniji način vratimo likovnost ovom bajkovitom mjestu. Okolna arhitektura, jedva da se mogla nazvati onom od pre i to samo u pročeljima fasada uz obe strane ulice koja preseca čaršiju – loše kaldrmisane neadekvatnim kamenom. Ostatak nije za komentarisanje”, navode naši sagovornici.
Stoga je njihov rad na ovom projektu imao za cilj da vrati nekadašnji izgled, uz dozvoljene izmene, blagodetima savremene gradnje, ali i pomogne onima koji imaju nameru da menjaju svoje objekte i vrate ih na staro.
Nijedno drvo nije uklonjeno, a posađeno je još novih kultura karakterističnih za ovaj deo mediterana.
Tokom građenja ovog kompleksa se posebno vodilo računa o okruženju i prirodnim resursima. Nijedno drvo nije uklonjeno, a posađeno je još novih kultura karakterističnih za ovaj deo mediterana.
Za gradnju su korišćeni isključivo prirodni materijali: kamen, drvo, kovano gvožđe, terakota… Oživljeni su i stari zanati, koji se mogu primetiti u izvedbi i najsitnijih detalja na hotelskom kompleksu Stara Čaršija.
„Vešti majstori koji su gradili ‘Staru Čaršiju’ stub su ove vizije. Svojim umećem i veštinama ostavili su trag u svakom kamenu”, napominju naši sagovornici.
Štednja energije do 80 posto
Kovane ograde u kompleksu su ručno rađene i kovački probijane, a sva kamena plastika na okvirima prozora, vrata, voltovima, stubovima i dr. ručno je proizvedena.
Svi krovovi su prvobitno pokriveni materijalima svetskog lidera među krovnim hidro, zvučnim i termo izolacijama – Isotecom, a na njima su rustično proizvedene kanalice ili u narodu poznate “ćeramide”.
Svaki objekat je tzv. pasivni objekat i štedi energiju do 80%. Proizvodnja spoljne stolarije poverena je slovenačkoj firmi Inles.
“Višeslojni prekidi stakla, izuzetno kvalitetno drvo meranti i boja koju smo odabrali, čine idealan spoj svih prirodnih materijala koji su za gradnju odabrani”, kažu podgoričkoj firmi.
Drvene grede sa porušenog hotela
Konstrukcija svih objekata je armiranobetonska, a konstruktivni sistem je u nekim delovima masivni, a u nekima skeletni. Takođe, izvršena su i statička merenja i proračuni.
Betonski kavezi popunjeni su Ytong silikatnim blokovima, kasnije hidroizolovani i obloženi po segmentima – veći deo klesanim kamenom, istim kamenim platnom nalik na obližnju tvrđavu.
Zidne površine, koje su nekada bile rađene od čakme, realizovali smo demit fasadama i završnim slojem nalik na istovetne od pre.
“Aplicirali smo starim drvenim gredama fasadne delove i doksate materijalom koji smo otkupili sa porušenog hotela Durmitor na Žabljaku, a koje su ručno tesane pre nekih 100 godina”, ističu naši sagovornici.
Enterijer hotela, tradicionalnim motivima izvedenim spojem kamena i drveta, odiše elegancijom i otmenošću, pružajući posjetiocima osjećaj topline i udobnosti.
Najveći izazov je bio uklopiti novootkupljeni stari objekat u već odrađeni koncept – počelo se sa dva nivoa, a završilo sa osam.
Projektovalo se i gradilo po fazama od 2018. do 2021. godine, a dokupljivala se kuća po kuća i tako se širio kompleks.
Najveći izazov je, prema rečima autora, bio uklopiti novootkupljeni (stari, postojeći) objekat u već odrađeni koncept. Počelo se sa dva nivoa, a završilo sa 8. Maksimalna spratnost u pojedinačnim objektima je Su+P+4.
Prvi hotel u Baru sa pet zvezdica
Kompleks Stara Čaršija objedinjava, u tri osnovne celine (restoran, hotel i centralna zgrada), pet objekata i više sadržaja – 37 smeštajnih jedinica, Spa centar sa zatvorenim bazenom, otvoreni bazeni, kafeterije, picerija, restoranski sadržaji sa zatvorenim i otvorenim prostorom, parkinzi, panoramske terase, kongresna sala i VIP terase.
Foto-galerija
Faktografija
- naziv objekta: Stara Čaršija Resort & Spa
- mesto: Stari Bar, Bar, Crna Gora
- investitor: Hajriz Brčvak
- autori projekta: Zlatko Vujotić i arhitektonski studio “B2B”, Bar
- godina projektovanja: 2018–2020.
- godina izgradnje: 2018–2021.
- spratnost: Su+P+4
- izvođači: „ZV Design“ i podizvođači