Lagane intervencije na objektu oslanjaju se na rešenje nazvano „kutija u kutiji“, sa novim elementima koji će biti izgrađeni unutar hale i odvojeni od njenog krova.
Neposredno pred okončanje ranog javnog uvida povodom izrade izmena i dopuna Prostornog plana posebne namene za projekat Beograd na vodi, britanska arhitektonska firma WilkinsonEyre predstavila je svetskoj javnosti planove za revitalizaciju priobalja reke Save u Beogradu, koji uključuju i rekonstrukciju Hale 1 Beogradskog sajma.
Zaštićena kao spomenik kulture u februaru 2009. godine, konstruktivistička ikona našeg glavnog grada biće transformisana u destinaciju mešovite namene koja uključuje tri scene za događaje iz kulture, maloprodajne prostore i uređeni park, najavljeno je iz WilkinsonEyre, studija najpoznatijeg po projektu revitalizacije čuvene londonske elektrane Battersea.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Rešenje zvano „kutija u kutiji“
Predstavljeni dizajn firme sa kancelarijama u Londonu, Hong Kongu i Sidneju fokusiran je na betonsku kupolu Hale 1 koja je, kako se navodi, izgrađena u periodu od 1954. do 1957. godine i ima značajan raspon od 120 metara.
Njena nova namena trebalo bi da predstavlja strateški programski miks osmišljen sa ciljem da uspostavi ekonomski održivu infrastrukturu i konzistentan tok prihoda u budućnosti, kaže se u saopštenju koje je objavio portal e-arhitect.
Kako se ističe, na postojećem objektu planirane su lagane intervencije koje poštuju njegove jedinstvene arhitektonske karakteristike i ne konkurišu betonskoj kupoli i neobičnom kružnom obliku hale.
Da bi se to postiglo, arhitekte su se oslonile na rešenje nazvano „kutija u kutiji“, sa novim elementima koji će biti izgrađeni unutar Hale 1 i odvojeni od njenog krova – lirsko pozorište, operska scena i fleksibilni, višenamenski teatar, takozvana crna kutija.
Prostori na trećem spratu biće međusobno povezani lakim pokretnim stepenicama, stepeništima, plutajućim mostovima i stazama.
Ova tri nova elementa biće okružena fleksibilnim trgom u prizemlju, dok su maloprodajni objekti, restorani, kafei i ostali sadržaji raspoređeni u radijalnom dijagramu na prvom i drugom spratu, navodi se u saopštenju.
„Krovovi“ novoizgrađenih scena na trećem spratu služiće kao prostori za događaje, restorane i/ili klubove s privatnim članovima, a ove celine biće međusobno povezane lakim pokretnim stepenicama, stepeništima, plutajućim mostovima i stazama.
Amfiteatar sa pogledom na reku
Što se pak tiče eksterijera, predloženi dizajn daje prioritet otvorenom parkovskom prostoru i vizuelnim vezama između zgrade i reke Save: „Zelena linearna osa kulminira na jednom od dva ulaza u halu, dok terasasti raspored nudi pristupačnost“ – kažu iz studija.
Fleksibilan aranžman uređenja ovog prostora trebalo bi da omogući organizaciju brojnih kulturnih događaja, dok je na samoj obali Save planirana izgradnja amfiteatra sa pogledom na reku.
„Amfiteatar pruža dodatnu priliku za celogodišnju animaciju i aktivnosti koje će ojačati poziciju Beograda na vodi kao globalne destinacije za Srbiju, obezbeđujući njenu budućnost za narednih 100 godina“ – istaknuto je u saopštenju.
Obezbeđena finansijska dugovečnost
Sebastijen Rikard, direktor Wilkinson Eyre, kaže da ovaj projekat predstavlja još jedan njihov poduvat kojim se objekat modernog ili industrijskog nasleđa obnavlja na način da zgrada zadržava svoju magiju, dok se istovremeno obezbeđuje njena finansijska dugovečnost.
„Transformacija ove veličanstvene strukture, koja je tako simbolična za dizajn iz 1950-ih, nudi ogromnu priliku da se stvori nešto od trajne vrednosti za Beograd“, naglasio je on i tako, po svemu sudeći, zapečatio sudbinu Hale 1 Beogradskog sajma.
Nemojte podrzavati zlocin zvsni Beograd (Pod)/ na Vodom/ Vodi nina jedan nacin. Ne zanima nas sta I je arhitekte kazu, zanima nas samo ono sto zelimo, mislimo, kazemo mi, i arhitekte i zastitari iz nase zemlje, naseg grada. Dole olosi!
Tačno,treba izabrati naše arhitekte.treba napraviti naš konkurs.u takvom objektu treba napraviti led da narod kliza kao svuda u svetu i da ostane jedna hala za boks.jedino se kod. Nas beži od leda kao da je Korona ne ulaže se. U ledene sportove.narode spasi lede
Ne sportove
Beogradski sajam koji je projektovao srpski arkitekta Milorad Pantović rekonstruišu britanske arhitekte. Zašto? Kada smo uspeli da izvedemo tako velelepno zdanje valjda bismo uspeli i da ga rekonstruišemo!
potpuno sam saglasna sa vašom primedbom….takvo stanje traje veoma dugo.
Katastrofa. Menaš koncept, budžiš nešto i još nam to rade stranci. A što se tiče prostornog plana koji je na renderu prikazan kao duh u vidu prozirnih zgrada maltene neprimetnih (sigurno tako neće biti) – zamislite da se naguraju zgradurine pored Sidnejske opere i njihova vlast počne da se hvali kako su sačuvali zaštićeni objekat.
Dobar primer, baš tako
je l ovo železnička stanica, tržni centar ili kuća opere?
ko režira ovu dramu?!
koliko je jadno ovo rešenje i tužan sled događaja a da nema ni jedan glas nekog našeg arhitekte koji bi javno ustao i rekao protiv , svi ćute i odobravaju zločin pred našim očima
Javno je ustala skoro cela arhitektonska struka sa Deklaracijom protiv rušenja Sajma i Genetalštaba. Kako ste tako jednu „sitnicu“ prevideli?
U podcastu Sfera ima više epizoda na tu tema, a jedna je konkretno baš o nerealnim idejama o prenameni Hale 1
Većinu rasprodaj i napravi primitivne „kvadrate“ a manjinu kao izgovor kao sačuvaj i to neki prepreplaćeni projekat. Muka mi je od načina funkcionisanja gradnje, mafije i svega u ovoj državi.
Sreca pa se u Srbiji nadje jos po koji arhitekta koji ne spava vreme vandalizama! Nisam arhitekta, ali podrzavam one koji misle da je nesto postojalo i pre ovih, a da to nisu bile amebe!
Očekivano. Žalosno. Neminovno.
Zasto se nije dala sansa i drugim halama. Mogao je da bude novi koncept postojece arhitekture. Rusiti kulturnu bastinu zbog izgradnje arhitektonske konfekcije ni nama laicima nije jasno. Struka bi trebalo žestoko da reaguje.
Struka je reagovala, i to najozbiljnije poslednjih decenija, ali nas vlastodršci maksimalno kuliraju i vređaju
Struka je potpuno devastirana, kao i institucije koje se bave pitanjem zastite. Ovakva sudbina jednog od najznacajnijeg spomenika kulture Beograda u graditeljstvu (po svim parametrima) je neopevana sramota svih nas koji toj struci pripadamo, ali i Beograda i Srbije
nisam siguran da sam na ovom sajtu procitao neki pozitivan komentar
U Srbiji na trecoj godini faxa daju bolja resenja
Izgleda kao low cost britanski tržni centar
Auuuu……. ovo se prof. Mihajlu Čanku a i ostalima ne bi svidelo!