Gradnja bambusom: Fascinantan materijal koji velikom brzinom nestaje u korist betona
Međunarodna izložba arhitekture od bambusa održana mestašcu Baoxi u Kini pokazuje koliki je potencijal ovog fantastičnog građevinskog materijala.
Kao jedan od najvoljenijih građevinskih materijala u Aziji, bambus krije brojne kvalitete za koje zapadnjački projektanti uopšte nisu ni svesni. Kako bi skrenuli pažnju na potencijal bambusa u izgradnji inovativnih objekata, kineske vlasti su podržale Međunarodnu izložbu arhitekture od bambusa na kojem su brojni učesnici dobili prostor da izlože svoje originalne radove.
Iako je prošlo čak dve godine od održavanja pomenute manifestacije, pred nama su fotografije preko kojih je autorka Julien Lanoo uspela da dočara jedinstvenu atmosferu koja je tih dana vladala u kineskom naselju Boaxi.
Brza ekspanzija novih kineskih gradova nadjačala je mnoge tradicionalne načine gradnje u ovom delu sveta.
„Vekovima se bambus koristio u ovim seoskim zajednicama na mnogo različitih načina“, izjavila je Julien Lanoo za My Modern Met. „Nažalost, iako je u pitanju građevinski materijal s brojnim prednostima, on velikom brzinom nestaje sa kineskog kopna u korist betona. Brza ekspanzija novih kineskih gradova nadjačala je mnoge tradicionalne načine gradnje.“
Međutim, radovi izloženi na Bijenalu, pokazali su da moderna arhitektura i tradicionalni materijali mogu da idu ruku pod ruku. Tako su se među izgrađenim objektima našli i objekti poput hostela, muzeja keramike i pravog pešačkog mosta – i svi oni su u potpunosti bili izrađeni od bambusa. Zapravo, pomenuti Muzej keramike projektovao je slavni Kengo Kuma:
Na manifestaciji je učestvovalo 12 arhitektonskih studija iz 9 zemalja. Objekti izloženi i izgrađeni za potrebe Bijenala ostali su u ovom mestu kako bi se ubuduće aktivno koristili i time iznova potvrdili dugovečnost i funkcionalnost bambusa kao građevinskog materijala. U nastavku pogledajte fotografije sa događaja.
Most od bambusa: Ge Quantao
Eksperimentalna energetski-efikasna kuća: Mauricio Cardenas Laverde
Proizvodi i dizajn centar: Li Xiaodong
Omladinski hostel: Anna Heringer
Fotografije: Julien Lanoo
Kad ste već ovde…