Drvena ruža koja niče iz ovalnog stuba krasiće salu gimnazije u Novom Sadu
Objekat se izvodi od lameliranog drvenog nosača i to tako da on ne bude skriven već da se maksimalno naglasi i kao takav postane prepoznatljiv element identiteta ove sale.
Kako je Gradnja pisala u maju prošle godine, gimnazija „Laza Kostić“ u Novom Sadu dobiće uskoro novu i arhitektonski atraktivnu fiskulturnu salu, koja se zajedno sa pratećim sadržajima od prvog dana septembra 2023. gradi prema projektu novosadskog studija DBA.
Ono što je specifično za ovaj projekat jeste da se izvodi od lameliranog drveta što nije tako uobičajeno rešenje za naše podneblje, ali nam je upravo zbog toga bio interesantan za obilazak.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Direktna inspiracija za ovakvo stepenište jeste Alvar Alto i njegovo sjajno stepenište od trave u Gradskoj kući u finskom seocetu Muuratsalo.
Već samo iznenađenje sačekalo nas je na ulaznom delu gde je formirana stepenasta konstrukcija koja omogućava formiranje prostora za odmor i relaksaciju đaka, ujedno otvara mogućnost formiranja „tribinskog“ dela za sedenje u slučaju organizovanja manifestacija na otvorenom.
Odgovorni projektant, arhitekta Đorđe Bajilo, ističe da ulazno stepenište nema svrhu ulaska, nego da svojom formom naglasi i uokviri interno dvorište između hale i postojećih objekata škole.
„U postojećim objektima nema kantine ili sličnog prostora, a kako je to predviđeno da se nađe u novom objektu ideja je bila da se ovim stepenicama kreira jedan poluprivatni ili polujavni prostor koji bi bio generator socijalizacije dece tokom trajanja odmora, ili prilikom dolaska u školu“, objašnjava on.
Dodaje da je ova škola poznata po tome što ima svoju salu za predstave, te je veoma radosno prihvaćena ideja da se omogući stvaranje i jednog vida otvorenog atrijuma koji bi različitim mogućnostima predstava ili mini-koncerata u periodima lepog vremena dobio i takvu ulogu.
„Direktna inspiracija za ovakvo stepenište jeste Alvar Alto i njegovo sjajno stepenište od trave u Gradskoj kući u finskom seocetu Muuratsalo, gde ima gotovo identičnu ulogu prostornog integratora, ali za stanovnike ove male komune“, kaže novosadski arhitekta.
Drvena ruža kao prepoznatljivi element identiteta
Đorđe Bajilo skreće nam pažnju i na drugi specifičan element ovog objekta, koji je ovih dana montiran, a to je centralni ovalni stub iz koga niče drvena ruža, odnosno prostorna konstrukcija od lameliranog drveta koja nosi krovni nosač.
A budući da je kompletna hala izvedena od lameliranog drvenog nosača koji integriše krov i fasadu, želja projektanta je bila da to ne ostane skriveno nego da se maksimalno naglasi i kao takvo postane prepoznatljiv element identiteta ovog arhitektonskog objekta.
Unapređenje najmlađe gimnazije u Srbiji
Podsetimo, novosadska gimnazija „Laza Kostić“ najmlađa je obrazovna ustanova ovog tipa u Srbiji, iako je centralna zgrada u kojoj se škola nalazi sagrađena još 1926. godine.
Objekat je značajno renoviran 2006. godine, kada su stare paviljone zamenile dve moderne školske zgrade, gde se danas nalazi većina učionica kao i školska pozorišna dvorana.
Izgradnjom objekta fiskulturne sale sa pratećim sadržajima kompleks gimnazije trebalo bi da bude unapređen i zaokružen sadržajima neophodnim za savremeno funkcionisanje i obrazovanje učenika.
„Pored unapređenja obrazovnog karaktera ustanove, objekat atraktivne arhitekture doprineće unapređenju javnog prostora, njegovoj modernizaciji i povećanju kvaliteta ovog dela grada“, navode iz DBA.
Unutrašnja svetla visina hale je projektovana od 7 do 9 metara od kote gotovog poda do donje tačke krovne konstrukcije.
Fiskulturna sala namenjena je održavanju časova fizičkog vaspitanja đaka koji pohađaju Gimnaziju. Dimenzije sale su okvirno 44 m x 22 m, sa terenom za rukomet, košarku i odbojku. Uz salu je projektovana prostorija za odlaganje sprava.
Unutrašnja svetla visina hale je projektovana od 7 do 9 metara od kote gotovog poda do donje tačke krovne konstrukcije (uključujući sve elemente pozicionirane na krovnim nosačima poput rasvete, ventilacije i slično).
Objekat je prilagođen osobama sa otežanim kretanjem, prizemni je, a kota gotovog poda prizemlja je ujednačena u celom objektu, navodi se u tehničkom opisu koji potpisuje Dragana Betos, dia, iz studija DBA.
Arhitektura jednostavnih, modernih geometrijskih formi
Glavni pešački ulaz u objekat je planiran sa zapadne strane objekta, orijentisan ka ostalim objektima u kompleksu.
Drugi pristup objektu organizovan je sa severne strane, direktno sa ulice Ćirila i Metodija, i predstavlja sporedni ulaz u objekat (ulazi se direktno u sportski blok objekta).
„Arhitektura objekta je jednostavnih, a modernih geometrijskih formi koja ima skladnu i odmerenu arhitektonsku kompoziciju primerenu nameni, lokaciji, ambijentu i okruženju“, kažu projektanti.
Izgradnja objekta počela je u septembru prošle godine, a plan je da se sve završi za manje od dve godine.
Deo objekta sa učionicama projektovan je uz ulazni hol, odvojen hodnikom i orijentisan ka južnom, mirnom delu kompleksa. Predviđene su 2 učionice kapaciteta od po 30 učenika sa pripremnom prostorijom za nastavnike između njih.
Blok sa svlačionicama sadrži dve ženske i dve muške svlačionice, kabinet sa kupatilom za profesora fizičkog vaspitanja i spravarnicu koja ima direktnu vezu sa fiskulturnom salom.
Projektovani su prljav i čist hodnik za korisnike, kao i sporedni ulaz sa vetrobranom koji pruža mogućnost korišćenja sportskog dela objekta nezavisno od ulaznog hola i učionica.
Rok 600 dana
Izgradnja objekta počela je u septembru prošle godine, a plan je da se sve završi za manje od dve godine, odnosno za 600 dana. Izvođač radova je novosadska kompanija Intec doo, a vrednost radova je 668.000.000 dinara + PDV.
Foto-galerija
Faktografija
Gimnazija „Laza Kostić”, Novi Sad
Izgradnja fiskulturne sale sa pratećim sadržajima
Gimnazija „Laza Kostić”, Novi Sad
DBA d.o.o., Novi Sad
Đorđe Bajilo, dia
Dragana Betos, dia
Jelena Kordić, dia
Vladimir Zečević, dig, Branka Simanić, dig
Krstan Laketić, dig
INTEC d.o.o., Novi Sad
DBA d.o.o.
556.979.888 RSD (sa PDV-om 668.375.856 RSD)
Autonomna pokrajina Vojvodina i Grad Novi Sad
P (prizemlje)
Fiskulturna sala Gimnazije „Laza Kostić”
1.965 m²
1.800 m²
1. 9. 2023.
600 dana
23. 4. 2025.
Bojan Županec
Dimenzije hale za sport su dobre .Nedostaje tribina za 300 gledalaca.
Nema pomena o energetskoj efikasnosti objekta a ona je posebno važna kod ovakvih objekata.
U poređenju sa halom u Petrovaradinu koja je poslednja javna hala sličnih dimenzija cena je duplo veća.
Zaključak: Sportske hale pri školama treba da imaju baš ovakve terene okvirno 50×25 i visine 9 m.Treba da budu energetski efikasne, jednostavne za izgradnju i održavanje i da cena izgradnje bude takva da mogu da ih dobiju i druge škole u gradu. Svaka čast autorskim delima koja bi da budu spektakularne. Što rekao onaj narodni mudrac „Brena je Brena ….“
A nama nedostaje barem desetak ovakvih objekata u gradu.Ovo je tek druga srednja škola sa ovakvom salom.
Ohrabruje postojanje drvene konstrukcije kod nas. Ne nuzno iz nekih trendova vezanih za CO2, vec i iz proste estetike. Ono što neohrabruje su netransparentni načini dolaska do ovakvih poslova. Zašto se za javne objekte za koje se koriste javna sredstva koje obezbeđuju građani ne raspiše javni nacionalni konkurs gde bi stručni ljudi odlučivali o isplativosti, arhitektonskim kvalitetima projekta?
Jako je neodgovorno nenamsenski traćiti novac na arhitektonske egzibicije (Lepu Brenu) preko ortakluka sa gradskim vlastima i na teretu gradjana.
Arhitektonski gledano ova gradjevina je imala potencijala, ali je nažalost previše potpala pod nezrelu arhitektonsku ambiciju i ego projektanta što je čest slučaj kod nas.