„Prijateljski vanzemaljac“ u Gracu – jedan od najistaknutijih primera „blob arhitekture“; Foto: Zepp-Cam
Promo

Odvodnjavanje vode sa krova ove zgrade vanzemaljca mogao je omogući samo jedan sistem

Geberitov sistem Pluvia od sada može da se postavlja u proizvoljnim uglovima što ga čini idealnim rešenjem za ne samo za ravne već i za krovove složenih geometrijskih formi.

Zahtevajući integraciju funkcionalnosti, estetike, tehnologije i održivosti kako bi se postigao optimalan balans između forme i funkcije, projektovanje kompleksnih krovova veliki je izazov za svakog inženjera, posebno kad je u pitanju delikatan proces odvodnjavanja.

Na sreću, pojavom rešenja kao što je Pluvia sistem odvodnjavanja krova iz Geberita projektovanje kompleksnih krovova danas postaje sve efikasnije. Zahvaljujući novim opcijama za proračun u dodatku Geberit BIM, cevi sada mogu da se planiraju u proizvoljnim uglovima.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Samo neka pada! Sistem Pluvia vodi kišnicu s krova bez upotrebe klasičnih oluka; Foto: Geberit

Zgrada vanzemaljac bez uglova i ivica

Piter Kuk i Kolin Furnije, arhitekte koje stoje iza jedinstvenog dizajna Muzeja umetnosti u Gracu (Kunsthaus Graz), nazivaju svoju kreaciju „prijateljskim vanzemaljcem“.

Okruglasti oblik tog „vanzemaljca“ odlično se uklapa u okruženje ispunjeno krovovima pokrivenim crepom u starom delu Graca. Iako se on tu udobno smestio, Geberit sistem odvodnjavanja krova testira se svaki puta kada pada kiša.

Planiranje cevi predstavljalo je izuzetno kompleksan poduhvat. Kao jedan od najistaknutijih primera „blob arhitekture“, ovaj prijateljski vanzemaljac je skoro isključivo dizajniran bez ivica ili uglova.

„Cevi su morale da se postave direktno duž školjke zgrade“, seća se Harald Hofko, menadžer proizvoda cevnih sistema u kompaniji Geberit u Austriji.

Specijalno rešenje za neobične krovove; Foto: Wikimedia

Izazov je bio taj da je zgrada Muzeja umetnosti u pojedinim delovima zahtevala postojanje uglova od 9 ili 12 stepeni.

Međutim, u softveru za planiranje Pluvia sistem odvodnjavanja krova standardno može da se projektuje samo za uglove od 45 i 90 stepeni. „Izazov je bio taj da je zgrada u pojedinim delovima zahtevala postojanje uglova od 9 ili 12 stepeni.“

Svaka promena smera u cevima dovodi do gubitka pritiska. Da bi sifonski sistem odvodnjavanja krova savršeno funkcionisao, neophodno je precizno izračunati te gubitke pritiska. To je dosad značilo da je za svaki građevinski projekat sa slobodnim uglovima morao da se radi poseban proračun.

„U slučajevima kao što je Kunsthaus Graz, Geberit stručnjaci za hidrauliku morali su da prave kompleksne pojedinačne proračune da bi se omogućila instalacija sa različitim uglovima“, komentariše Franciska Knap, međunarodna menadžerka proizvoda Pluvia. „To je bilo i skupo i komplikovano.“

Geberit je testirao Pluvia sistem sa različitim slobodnim uglovima na krovu svog sedišta; Foto: Geberit

Pomoć algoritma

Ovi pojedinačni proračuni danas su stvar prošlosti. Pluvia sistem sada može da se planira digitalno sa slobodnim uglovima pomoću dodatka BIM za Autodesk Revit.

„Najvažniji korak je bilo programiranje novog algoritma“, objašnjava Franciska Knap. Da bi se to postiglo, stručnjaci iz oblasti hidraulike, digitalne izgradnje, sanitarne tehnologije, menadžmenta proizvoda i drugih oblasti morali su da međusobno sarađuju.

„Pre testiranja u praksi, prvo smo osmislili formulu na papiru. Napravili smo sistem sa slobodnim uglovima na krovu našeg sedišta i pustili smo ga u pogon“, kaže Franciska Knap.

Na taj način je bilo moguće dodatno poboljšanje algoritma. „Time se proširuju mogućnosti primene ovog dokazanog sistema i značajno se pojednostavljuje planiranje arhitektonski kompleksnih građevina“, objašnjava menadžerka proizvoda.

Geberit 90° PE luk sa dugim krakom; Foto: Geberit

Montiranje slobodnih uglova

Geberit 90° PE luk sa dugim krakom dostupan je sa različitim oznakama pod uglom.

Luk zatim može da se izreže prema željenoj veličini da bi se postigli slobodni uglovi.

Više o sistemu Pluvia

Sistem radi na principu negativnog pritiska (potpritiska) i spojenih sudova. To je slično kao kada umivaonik napunimo vodom pa nakon otčepljivanja vakuum velikom brzinom usisa vodu.

Tako se i u ovom sistemu cevi, koje su nešto manjeg prečnika od standardnih, kreira zatvoren vodeni stub, odnosno, cevi se kompletno ispunjavaju vodom, izbacuje se vazduh i time se dobija vakuum. Na taj način se voda znatno brže usisava i brzo odvodi s površine krova.

Više o sistemu Pluvia pročitajte ovde.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *