Zgrada nazvana Plante 1.0; Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Svetski projekti

Elegantnom bačvom Norman Foster proširio poznatu vinariju u Španiji 

Smešten ispod lagane krovne konstrukcije od drvenih lukova, novi centar za posetioce glavni je protagonista ovog projekta i služi kao pravi primer održivosti.

Španska vinska kuća Bodegas Faustino nedavno je proslavom obeležila proširenje svoje vinarije u gradu Ojonu u Baskiji, izvedeno prema projektu britanskog arhitektonskog studija Foster + Partners.

Četvrta generacija čuvene vinarske porodice Martinez Zabala angažovala je firmu slavnog arhitekte da izvede projektat „koji će ostati za dalja pokoljenja“, a koji pored značajnog proširenja uključuje i renoviranje postojećih objekata vinarije.

U skladu sa jedinstvenom vizijom prakse Normana Fostera i kao jedan od organizacionih stubova brenda Bodegas Faustino, održivost je sastavni deo ovog projekta, sa novim centrom za posetioce koji je dizajniran kao zgrada Plante 1.0.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Novi centar za posetioce; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Lučni krov inspirisan je industrijskom baštinom vinarije, reinterpretiran kao lagana konstrukcija od drvenih lukova.

“Naš odnos sa porodicom Martínez Zabala traje gotovo dve decenije, od kada smo prvi put radili zajedno na njihovoj Bodegas Portia 2010. godine. Novi projekat u Ojonu povezuje celu lokaciju sa diskretnim, održivim intervencijama na postojećim zgradama i pejzažu, kao i potpuno novim centrom za posetioce koji pruža novu društvenu tačku i imidž vinarije”, rekao je Norman Foster.

Bodegas Faustino se nalazi u srcu poznate španske vinarske regije Rioha Alavesa, gde je porodica prvi put počela da gradi svoj vinarski biznis. Dizajn reinterpretira vinariju kao celinu i stvara jaču povezanost između postojećih podruma i okolnog vinograda.

Nadstrešnice smanjuju priliv sunčane toplote; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Bačvasto proširenje

Glavni ulaz je pomeren na severnu stranu lokacije kako bi se stvorilo novo iskustvo za posetioce. Tako je vinograd prvo što posetioci sretnu tokom obilaska, te se u seriji jedinstvenih iskustava vino, vinograd, priroda, arhitektura, kultura i održivost stapaju.

Put dalje vodi do novog centra za posetioce, glavnog protagoniste projekta. Objekat je dizajniran kao struktura kojom dominiraju svodovi i kao prostor bez stubova koji stvara prostran i fleksibilan volumen. 

Lučni krov inspirisan je industrijskom baštinom vinarije, reinterpretiran kao lagana konstrukcija od drvenih lukova. Tako je dobijen objekat nalik elegantnoj bačvi. 

Asimetrično jezgro povezuje se sa galerijom koja je iznad, stvarajući dve prepoznatljive zone na donjem nivou, gde je svaka sa drugačijim karakterom. Gornji nivo pruža pogled na ceo centar za posetioce i predivan pejzaž vinograda.

Krov je inspirisan industrijskom baštinom vinarije; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Vinarija koja pravi struju

Novi objekat je nazvan kao zgrada “Planet 1.0”, jer se njene emisije ugljen-dioksida lako mogu “apsorbovati od strane okolnog zelenog pokrivača” – navode arhitekte.

Zgrada takođe ima i ugrađene fotonaponske panele na krovu koji proizvode više energije nego što je potrebno za rad zgrade. Višak energije se preusmerava na ostale postojeće zgrade vinarije.

Detalj iz enterijera; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Smanjena potreba za veštačkim osvetljenjem

Zgrada ima dugačke nadstrešnice sa svih strana kako bi se smanjio prevelik priliv sunčeve toplote, dok se istovremeno zamagljuju granice između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.

Centralno okno i pažljivo integrisane staklene fasade donose prijatnu svetlost u unutrašnje prostore, smanjujući potrebu za veštačkim osvetljenjem.

“Primenjeni prirodni građevinski materijali doprinose biofilnom okruženju i poboljšavaju dobrobit i posetilaca i zaposlenih.” – kažu arhitekte.

Detalj krova; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Urađene su i diskretne promene u topografiji u cilju zaštite vinarije od sve učestalijih jakih padavina.

U novouređenom pejzažu zasađene su lokalne biljne vrste koje poboljšavaju biodiverzitet, a urađene su i diskretne promene u topografiji u cilju zaštite vinariju od sve učestalijih jakih padavina.

Novi pejzaž se takođe stapa i sa postojećim objektima na lokaciji, što je, zajedno sa preseljenjem utovarnog mesta i kontrolne stanice tokom berbe, značajno poboljšalo operativnu efikasnost.

Noćni izgled; Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Zelenilo na fasadama postojećih objekata

Osim toga, strukture koje se nisu koristile su uklonjene, kako bi se obezbedio prostor i fleksibilnost za budući rast u skladu sa željom klijenata da uključi nove tehnologije u proces proizvodnje vina.

Zelenilo je dodato na fasade postojećih objekata kako bi se obezbedila prirodna zaštita od letnjeg sunca, a ujedno se dodatno smanjila i potrošnja energije potrebna za hlađenje.

Grafički prilozi

Situacioni plan
Situacioni plan
Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova mezanina
Osnova mezanina
Preseci
Preseci
Elevacije
Elevacije

Foto-galerija

Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners
Foto: Nigel Young / Foster+Partners

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *