Umesto FMP: Na Čukarici planiran kompleks Victory Gardens od 210.000 kvadrata
U ugaonom bloku sastavljenom od pet lamela projektovano je ukupno 1.238 stanova, kao i 1.076 parking mesta organizovanih na pet nivoa podzemne garaže.
Uprava Grada Beograda oglasila je javnu prezentaciju urbanističkog projekta za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa „Victory Gardens” u Ulici Endija Vorhola bb na Čukarici, gradskoj opštini koja se prostore na 15.650 hektara i u kojoj živi oko 160.000 stanovnika.
Nosilac izrade projekta je društvo za arhitekturu, urbanizam i inženjering „Urbanistiq” d.o.o. iz Rakovice, koje je zahtev za potvrđivanje podnelo u ime investitora „Victory Gardens” d.o.o. iz Beograda. Odgovorni urbanista je Nenad Kitanović, dia, a odgovorni projektant Goran Nikolić, dia.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Elixir Voždovac: Uz Stepu Stepanovića niče novo naselje od 125.000 kvadrata
- Kod Novog bežanijskog groblja planiran stambeni kompleks od blizu 13.500 kvadrata
Umesto fabrike FMP
Predmetna katastarska parcela je nepravilnog trouganog (poligonalnog) oblika površine 30.241 m2. Parcela se nalazi u zoni Mešovitih gradskih centara u zoni visoke spratnosti.
Na parceli je izgrađeno 18 objekata niske spratnosti od P do P+2 nekadašnjeg kompleksa FMP-a, koji su predviđeni za rušenje.
Parcela ima ostvarene kolsko–pešačke pristupe iz Ulice Endija Vorhola na severoistočnoj strani i iz Ulice Milorada Jovanovića na jugozapadnoj strani, kao i priključke na lokalnu gradsku komunalnu infrastrukturu.
Faze se nadovezuju jedna na drugu podzemno u građevinskom smislu i infrastrukturno i svaka za sebe predstavlja nezavisnu funkcionalnu celinu.
Budući kompleks Victory Gardens je planiran je kao grupa od 5 slobodnostojećih objekata, lamela spratnosti od 2Po+P+10+Ps do maksimalno 4Po+Su+P+12+Ps smeštenih na planiranim denivelisanim platoima.
Kompleks se realizuje fazno kroz 3 faze. Prva faza sadrži lamele L1 i L2 sa pripadajućim podzemnim etažama u definisanom obuhvatu.
Druga faza se sastoji iz lamele L3 i L4 sa pripadajućim podzemnim etažama. Treća faza se realizuje poslednja i sadrži lamelu L5 sa podzemnim etažama.
Faze se nadovezuju jedna na drugu podzemno u građevinskom smislu i infrastrukturno i svaka za sebe predstavlja nezavisnu funkcionalnu celinu.
Prostor denivelisan u dve zone
Podzemna garaža pri punoj realizaciji komplesa predstavlja jedinstveni deo kompleksa koji opslužuje svih 5 lamela i posetioce komplesa.
Prostor kompleksa je podeljen, denivelisan u dve zone tj. platoa, na gornjem platou smeštene su lamele L1 i L2,a na donjem platou lamele L3,L4 i L5.
Kolski pristup kompleksu planiran je iz ulice Milorada Jovanovića dvosmernom internom saobraćajnicom preko platoa unutar kompleksa, dok je iz Endija Vorhola pristup omogućen internom saobraćajnicom u nagibu koja prolazi po obodu kompleksa i izlazi na Ulicu Milorada Jovanovića.
Preko obe interne saobraćajnice je omogućen pristup podzemnoj garaži. Internim saobraćajnicama je omogućen pristup i vozilima za odnošenje smeća kao i za pristup i prolaz vatrogasnih vozila.
Parkiranje na 5 podzemnih nivoa
Stambeni i poslovni ulazi u objekte orijentisani su prema glavnim saobraćajnicama (ulica Endija Vorhola i ulica Milorada Jovanovića). Ulazi u lokale su predviđeni sa javne površine preko pristupne staze ili sa zajedičkog platoa unutar kompleksa.
U suterenskim i podzemnim delovima kompleksa planirane su garaže, tehničke i pomoćne prostorije. Garaža se realizuje fazno, nakon završetka prethodne faze se nadovezuje na narednu fazu u kojoj su planirani ulazi.
Parkiranje za planirane objekte organizovano je na pet nivoa podzemne garaže i to kao: parkiranje za stanare i parkiranje za komercijalne odnosno poslovne sadržaje.
Projektovano 1.238 stanova
U prizemlju i suterenu svih objekata su planirani poslovno-komercijalni sadržaji do 20% na nivou cele parcele, sa tehničkim prostorijama (elektro-energetske i termotehničke instalacije) i drugim pomoćnim prostorijama.
Lokali koji se nalaze u prizemljima objekta orijentisani su ka pešačkim trotoarima ili platou u okviru parcele.
U nadzemnim etažama je planirano dominantno stanovanje, a stambene jedinice su različitih struktura i veličina. Takođe, moguće je formiranje stambenih jedinica tipa dupleks. Ukupan broj stambenih jedinica je 1.238.
Prostori za igru dece na otvorenom predviđeni su na javnoj zelenoj površini ili gradskom parku/šumi u neposrednoj blizini kompleksa.
Ukupna bruto površina kompleksa iznosi 210.865 kvadratnih metara, od čega na nadzemni deo otpada 143.652 m2, a na podzemne etaže 67.213 m2.
U garaži od ukupnog broja parking mesta planirano je oko 176 PM sa elektro punjačem.
Ukupan broj parking mesta garaže na 5 nivoa nakon izvođenja svih faza je 1.706 PM, od čega 86 PM za lica sa posebnim potrebama, dok ukupna površina garaže iznosi 67.758 m2. U garaži od ukupnog broja parking mesta planirano je oko 176 PM sa elektro punjačem.
U garaži će biti primenjena neophodna vertikalna i horizontalna signalizacija za vođenje električnih vozila do specijalno obeleženih parking mesta, sa električnim punjačima, koja je namenjena za parkiranje i punjenje baterija električnih vozila. U podrumu -2 predviđen je prostor za parkiranje bicikala.
Javna prezentacija do 13. marta
Zainteresovana lica mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u Urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanoj formi dostave Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, Kraljice Marije br. 1, najkasnije do 13. marta 2023. godine.
Odvratno,odvratno,odvratno, dajte parkove,pozorista ,dosta vise mostodonata od zgrada, grad je prenaseljen,nigde kanalizacije, infrastrukture, grad lici na ciganmalu
vrati se u Leskovac i uživaj
Kočničari sve vam smeta, da je do vas nikada se ništa ne bi uradilo još uvek bi živeli u pećinama da se ne naruši prirodni ambijent.
Botici moji napredni, ljubi vas cika Stole.
Tako je. Vratite zvezdu u Železnik, tamo im je i mesto!
Ujutru I kad je lepo vreme je u Radnickoj haos svaki dan.
Dodatje jos ovoliko stanova I neka svaki stan ima samo jedan auto a imace vise…
Pa ovde ce biti totalni kolaps
Odnos parking mesta i stanova je po zakonu 1:1,1,tako da ima manje preko 200 parking mesta.To treba ukalkulisati.
Sine Miško matiš ti nije jača strana, 1238 stanova x 1,1 teško da je više od 1706PM.
Odnosno,1 stan(poslovni prostor)- 1,1 parking mesto.
Po nazivu naselja bi’ rekao da će tu živeti englezi.Pa da li je sramota da bude naziv na srpskom jeziku???
Pa sramota je za ove sto te stanove kupuju, ovako im je toplije oko srca kad daju nenormalne šuške da bi živeli, da kad kažu naziv naselja ostave veći utisak. Gadan smo narod, to je problem…
Ovo posebno bode oči: „Prostori za igru dece na otvorenom predviđeni su na javnoj zelenoj površini ili gradskom parku/šumi u neposrednoj blizini kompleksa.“
Jel se prave ludi ili ne znaju da je ta šuma cela jedno nehigijensko naselje, sa možda najvećom deponijom i gorionicom kablova u Srbiji?!? Da ne pričam kakav pogled će da imaju…
Naravno da se prave ludi, a i planiraju još zgrada umesto ciganmale.
Za igru, vrtiće i škole mora da se ide u stara naselja koja gradska vlast ne želi ni da održava. Cilj su samo kvadrati za prodaju, a fascinantan je nivo mazanja očiju u svim novim kompleksima ključnim „sadržajima“ za život – ugostiteljstvo, prodavnice, teretana, eventualno mini jadan parkić za malu decu u mraku između visokih objekata, i toliko.
Mene ne zanima pogled tih zgradurina, zanima me sto ce ti monstrumi od 12 spratova da mi uniste pogled na ceo horizont, onim blizim zgradama uz ulicu koje imaju 7 spratova napravice senku, nece videti ni sunce ni nebo. I kakav je to uceni urbanista dosao na takvu ideju da zatrpa sve okolo, isti verovatno kao i onaj sto je osmislio bg na vodi i zaklonio pola beograda. A ovo na brdu, ej bre podnozje brda, ti roknes zidine i zaklonis pola brda, ej mozgu gde si to naucio da radis…ima da se prirdruzim onima sto pale gume i kablove, nece smeti prozor da otvore nijednog dana ti sto se dosele.
Tužno u šta se pretvorio „urbanizam“ u Beogradu.
Oakley Čoviçu pare da otme fmp
Da li bi neko imao želju da živi u ovom stambenom kanjonu? Pa da mi poklone stan u ovakvom naselju, ne bih imao volje da tu stanujem.
Kakva distopija.
Prve komsije ovog naselja ce biti ljudi koji zive u nehigijenskom naselju u obliznjoj sumi. Iz tog naselja svaki drugi dan dolazi izuzetno gust dim koji nastaje spaljivanjem sekudarnih sirovina koje je izuzetno toksican. O tome svi kogu da vide i na vestima i na youtube jer je problem koji traje vec 20god.
Najmanje se prica nehigijenskom naselju, koje se nalazi jako blizu. Svakodnevno se spaljuju gume, kablovi i razni otpad, sto proizvodi toksicne i kancoregene materije.
Preko 10godina se stanovnici Cukaricke padine bore sa ovim problemima.
Ne slažem se sa komentarima. Biće to lep kompleks, lepši od trenutne situacije