Evolucija pećine: Ukopana kuća kamuflirana u grčki pejzaž
Ovaj objekat podstiče stanare da žive u jakoj vezi sa pejzažima grčkog ostrva Tinos kao i sa celokupnom prirodom.
Projekat kuće na grčkom ostrvu Tinos inspirisan je šupljinama i izbočinama na stenama, a njena zanimljiva forma izranja iz prirodnog pejzaža poput pećine. Na ovaj način arhitekte firme Aristides Dallas Architects pokušale su da kreiraju objekat koji je neminovno stvorio čovek, ali koji je u skladu sa prirodom, a svojim dizajnom stvara prostorne tačke izlaganja i zatvorenosti.
Ipak, najdominantniji deo kuće koji joj daje određeni karakter, a spada u onu izloženu zonu, jeste izduženi bazen čija voda je u kontrastu sa teksturom sirovog betona, a opet u skladu s okolnom prirodom.
Betonska ploča konstruisana je i dizajnirana tako da deluje kao produžetak okolnog pejzaža.
Jedna ploča, tri volumena
Ulaz u objekat nazvan The Lap Pool House, organizovan je sa zadnje strane, kroz prolaz koji je usečen u tlo, dok različiti useci u zoni krova kuće omogućavaju prodor svetlosti i vazduha u unutrašnjost, piše ArchDaily.
Betonska ploča, konstruisana i dizajnirana tako da deluje kao produžetak okolnog pejzaža, prekriva tri volumena, koji nose sadržaje i oblikuju pojedinačne arhitektonske kvalitete otvorenih i zatvorenih prostora rezidencije.
Dva volumena, koji su povezani i usmereni jedan na drugi, nose privatne prostore, odnosno u jednom je smeštena spavaća soba sa kupatilom, dok je drugi istog sadržaja namenjen gostima. U prostoru gde se ova dva volumena spajaju organizovana je zona dnevnog boravka, kuhinje i trpezarije.
Izduženi bazen je u kontrastu sa teksturom sirovog betona, a opet u skladu s okolnom prirodom.
Treći volumen nosi bazen izdužene forme iz kog se pruža prekrasan pogled na horizont.
Prošireno stanovanje
Ravna ploča krova, stapa se sa zemljom na jednoj strani, a sa druge strane postaje velika konzolna ploča, omogućavajući formiranje otvorenih, ali natkrivenih zajedničkih prostora. Ovi otvoreni prostori, savršeno povezani sa unutrašnjošću kuće, pružaju prošireno stanovanje koji je posebno privlačan i poželjan tokom leta.
Kamuflaža u pejzaž
Korišćena paleta boja, kako u eksterijeru tako i u enterijeru, usmerena je na boje okolnih stena, dok primenjena materijalizacija i teksture sirovog betona potpomažu stapanje objekta sa okruženjem. Na ovaj način realizovana je ideja o kamuflaži u okolni pejzaž, sa istovremenim održavanjem dinamičnog prisustva objekta. Prihvatajući ovu ideju o stapanju sa okolnim oblicima reljefa, objekat podstiče stanare da žive u jakoj vezi sa pejzažima Tinosa, kako i uopšteno sa celokupnom prirodom.
Grafički prilozi
Kad ste već ovde…