Adaptacija kao improvizacija: Kako je kuća na Santoriniju postala veganski hotel
Improvizovanjem originalne geometrije arhitekte su uspele da stvore jednostavnu formu čistih linija, integrisanu u kubističku strukturu okruženja.
Grčki arhitektonski studio Kapsimalis Architects projektovao je hotel u mestu Firi, na ostrvu Santorini, koji sadrži samo pet apartmana.
Nazvan Ethos Vegan Suites, hotel je smešten u tipičnoj kući najvećeg grada Santorinija iz 20. veka i dizajniran je oko ideje „eko-prijateljskog koncepta veganskog pristupa“.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Amfiteatar kao ideja vodilja za grčki hotel ukopan u terasasti pejzaž
- Stara trospratnica na Santoriniju zablistala kao moderan butik hotel
Principi veganskog gostoprimstva
U potpunosti renoviran objekat takođe sadrži i foaje i kuhinju, koja gostima hotela služi vegansku hranu, objasnile su grčke arhitekte za Dezeen.
„Cilj nam je bio da primenimo upotrebu, karakteristike i principe veganskog gostoprimstva u celom hotelu. Osnovni koncept dizajna bio je da se iskoristi i improvizuje struktura postojeće zgrade u gusto naseljenom mestu Fira, koja je tokom vremena pretrpela više promena i dopuna“, rekla je suosnivačica Kapsimalis Architects Marijana Kapsimali.
Hotel je adaptiran uz primenu veganskih materijala i održivog nameštaja koji se mogu reciklirati.
Vlasnici su odabrali objekat zbog njegovog strukturalnog integriteta, prikladnog rasporeda i tipičnih karakteristika za arhitekturu ostrva nakon zemljotresa 1956. godine.
Može se reći da je primarna karakteristika hotela to što je adaptiran uz primenu veganskih materijala i održivog nameštaja koji se mogu reciklirati, a svi su lokalnog porekla.
Fokus na biofilnom dizajnu
Unutrašnji zidovi su obloženi konopljom i peskom, dok je zgrada opremljena keramikom, hrastovim drvetom i lanom.
Kapsimalis Architects su se fokusirali i na biofilni dizajn, koristeći zemljane tonove i prirodne materijale i dodajući vodene elemente i biljke u prostore.
Parapet, venecijaneri i određeni zidovi uklonjeni su iz strukture kako bi se stvorile čiste linije.
Kao deo rekonstrukcije, izgled zgrade je lišen pojedinih elemenata, kako bi se dobio pojednostavljen izgled, koji je u skladu sa kubističkom arhitekturom u Firi.
Tako su parapet, venecijaneri i određeni zidovi uklonjeni iz strukture kako bi se stvorile čiste linije.
Niz keramičkih klaustera je korišćen za izgradnju perforiranih zidova koji omogućavaju širenje prirodnog svetla po hotelu, kao i za stvaranje poluprivatnih zona.
Improvizacija početne geometrije
„Pošto zgrada pripada tradicionalnom mestu Firi, u kom su delovi područja menjani tokom poslednjih nekoliko decenija, želeli smo da improvizujemo početnu geometriju i da stvorimo jednostavnu formu, integrisanu u prvobitnu kubističku strukturu sela“, dodala je Kapsimali.
Na samom ulazu u objekat nalazi se poluotvoreni prostor koji služi kao prostor dobrodošlice u hotel, dok su dva apartmana smeštena na prizemlju, a preostala tri na prvom spratu.
Terase objekta se koriste i za uzgoj povrća i začinskog bilja koje se služi u kuhinji hotela.
Sve sobe imaju pristup bazenu, s obzirom da se jedan nalazi na prizemlju, a drugi na terasi na prvom spratu. Terase objekta se takođe koriste i za uzgoj povrća i začinskog bilja koje se služi u veganskoj kuhinji hotela.
„Uspeli smo da postignemo biofilni, bioklimatski i održiv prostor korišćenjem savremene i energetski efikasne zgrade, kao i iz primenom izolacionih materijala i tehnologija koje smanjuju potrošnju energije“, rekla je na kraju Marijana Kapsimali.