Oštro u Varni: U bugarskom letovalištu podignuta zgrada s hrabrim konzolama
Izazov tokom izgradnje predstavljale su prednapregnute betonske lođe u oštrom delu zgrade, koje su na gornjim spratovima dostizale i do 8 metara dužine.
Grčka mitologija pripoveda nam priču o Eos (lat. Aurora) – boginji jutarnjeg rumenila i praskozorja, koja se svakog jutra iz morskih dubina dizala na horizont kako bi ljudima donela svetlost dana, a nakon brojnih slikara, kipara i kompozitora, sada je poslužila i kao inspiracija arhitektama.
Projekat nazvan po boginji Eos izveden je prošle godine na prvoj liniji obale u naselju Čajka, u poznatom bugarskom letovalištu Varna, a ispred njega se nalaze samo javni park Morska gradina i Crno more, čime se osigurava da objekat od 6.170 kvadrata prvi primi jutarnje zrake sunca.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Uprkos složenim urbanističkim uslovima ova zgrada postala je novi orijentir Sofije
- Zabriskie osmislio projekat urbane revitalizacije centra grada u Bugarskoj
Belina i horizontalna distribucija
Glavni izazov za arhitekte u studiju STARH bio je stvoriti dizajn koji se uklapa u ograničenu, trouglastu parcelu, što je bio osnov za oblik zgrade u planu i njegovu prepoznatljivu strukturu prostornog volumena.
“Belina i horizontalna distribucija karakteristični su za objekte na ovom prostoru i u potpunosti odgovaraju načinu rada studija”, navode iz STARH-a, čiji je glavni arhitekta na ovom projektu bio Svetoslav Stanislavov.
Konačan rezultat je, kako dodaju, zgrada koja ima prepoznatljivu siluetu i otvorena je za različite asocijacije i interpretacije.
Prizemlje je predviđeno za prodavnice i ulazni foaje, dok auto-lift vodi do dva podzemna nivoa koji služe kao parking.
Objekat Eos ima uglavnom rezidencijalni program, stanovi su projektovani od četvrtog do poslednjeg, devetog sprata.
Prizemlje je predviđeno za prodavnice i ulazni foaje, a auto-lift vodi do dva podzemna nivoa koji služe kao parking.
Svi unutrašnji prostori imaju ortogonalne forme, samo lođe okrenute ka istoku imaju trouglaste oblike.
Na drugom i trećem spratu su smešteni ateljei i kancelarije, dok jedno stepenište i dva lifta obezbeđuju vertikalnu komunikaciju.
Funkcionalno, stanovi su projektovani na način koji omogućava da svi unutrašnji prostori imaju ortogonalne forme. Samo lođe okrenute ka istoku imaju trouglaste oblike.
Lako održavanje uz niske troškove energije
Izazov tokom izgradnje predstavljale su prednapregnute betonske lođe u oštrom delu zgrade, koje su na gornjim spratovima dostizale i do 8 metara dužine.
Kako naglašavaju bugarske arhitekte, Eos je projekat u kome se mislilo ne samo na estetiku i funkcionalnost, već i na dugovečnost zgrade.
“Fasadni materijali su odabrani da garantuju dug životni vek, lako održavanje uz niske troškove energije, kao i visok komfor stanovanja – aluminijumski prozori, visokoselektivno zastakljivanje i ventilisana fasada od fiber cementa”, ističu na kraju iz STARH-a.
zaha za siromašne