Panorama grada utkana u ambijent stana u kuli West 65 na Novom Beogradu
Velike talpe hrastovog parketa, prirodni kamen na elementima nameštaja i drvo u tamnijem tonu stvaraju efekat kontrasta koji je prostor učinio dinamičnijim.
Arhitektonski biro Studio Prototip iz Beograda potpisuje projekat oblikovanja enterijera stana od 160 kvadrata, izveden prošle godine u stambeno-poslovnom kompleksu West 65 na Novom Beogradu.
Projekat je započet 2020. godine, u fazi u kojoj su arhitekte imale priliku da definišu kompletnu organizaciju prostora, a osnovni koncept organizacije bio je postići otvorenost dnevne zone.
To je dobijeno ukidanjem pregradnih zidova kuhinje i formiranjem dnevnog prostora otvorenog plana koji se sastoji od kuhinje, trpezarije i dnevnog boravka.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Enterijer stana u kuli West 65 u Novom Beogradu / Sonja Brstina
- Sudar prirode i industrije – Restoran Ritual u Westu 65
Dnevna i noćna zona
Stan je podeljen na dnevnu i noćnu zonu i deo sa toaletom, vešernicom i tehničkim prostorijama, objašnjavaju za naš portal arhitekte iz Prototipa Bojana i Vladimir Mitrović.
Noćna zona se sastoji od dve spavaće sobe sa zajedničkim kupatilom i master sobe čiji se prostori nadovezuju jedan na drugi: spavaća soba, walk-in garderober i master kupatilo.
Visina plafona od 3,12 m koja je ostvarena u zoni dnevnog boravka doprinosi osećaju prostranosti i otvorenosti.
U dnevnoj zoni stana postavljeno je nekoliko masivnih, svedenih komada nameštaja sa trpezarijskim stolom u centralnom delu dnevnog prostora, čija je pozicija dodatno naglašena postavljanjem niza svetiljki na visilicama.
„Visina plafona od 3,12 m koja je ostvarena u zoni dnevnog boravka doprinosi osećaju prostranosti i otvorenosti“ – kažu ga Gradnju autori.
Dinamičnost prostora postignuta kontrastom
Toplina i elegancija ambijenta postignuti su korišćenjem prirodnih materijala i palete boja: velikih talpi hrastovog parketa, prirodnog kamena na nekoliko elemenata nameštaja, kao povezujućeg elementa, i drveta u tamnijem tonu, kako bi se dodao efekat kontrasta, a prostor učinio dinamičnijim.
Pored tople palete prirodnih boja korišćeni su detalji u crnoj boji. Zidna obloga ulaznog dela napravljena je od drvenih ručno pravljenih letvica i u sklopu nje formiran je skriveni ulaz u toalet.
„Vrata koja vode ka noćnoj zoni stana su takođe skrivena, formirana u sklopu zidne obloge od bojenog medijapana“ – navode iz Studija Prototip.
Svetlosivi ton kuhinje korišćen na različitim materijalima u kontrastu je sa tamnim tonovima drveta i stakla.
U ambijentu dnevnog boravka ističe se zid sa plinskim kaminom od prirodnog kamena, u skopu kojeg je drvena zidna obloga kao pozadina za TV sa bibliotekom.
Svetlosivi ton kuhinje korišćen na različitim materijalima (medijapan, kvarc) u kontrastu je sa tamnim tonovima drveta i stakla.
Tom kombinacijom materijala i formiranjem velikog kuhinjskog ostrva definisan je prostor kuhinje kao jedan od dominantnih elemenata enterijera.
Master kupatilo povezano s panoramom grada
Prirodni materijali i paleta boja korišćeni su i u noćnoj zoni koja je takođe svedenog arhitektonskog izraza, sa ciljem da se formira adekvatan prostor za odmor.
Na master spavaću sobu nadovezuje se walk-in garderober. Frontovi garderobera izrađeni su od toniranog stakla visoke refleksije, a visilica koja je odabrana daje takođe efekat odraza. Time je ostvareno dodatno povezivanje enterijera i eksterijera u ovoj zoni stana.
Master kupatilo nadovezuje se na prostor garderobera i sa njim je povezano staklenom pregradom sa čeličnim profilima. Na taj način je otvoreno i indirektno povezano sa panoramom grada.
U dnevnom boravku korišćena je i ugradna magnetna šinska rasveta sa reflektorima, sa mogućnošću korigovanja nivoa osvetljaja.
Rasveta je birana u skladu sa zonom stana i efektom koji su arhitekte iz Studija Protoptip želeli u određenom delu da postignu.
Pored ugradnih svetiljki u dnevnom boravku korišćena je ugradna magnetna šinska rasveta sa reflektorima, sa mogućnošću korigovanja nivoa osvetljaja.
U delu iznad trpezarijskog stola, noćnih stočića kao i u walk-in garderoberu korišćene su visilice, a na nekoliko pozicija u stanu zidne svetiljke, kako bi se u tim delovima postigla drugačija atmosfera u odnosu na ostali deo stana.
Izazovi u projektovanju i izvođenju
Kako za Gradnju navode arhitekte, najveći izazov u projektovanju enterijera bio je usklađivanje unapred definisanih mašinskih instalacija sa novim rasporedom prostorija u stanu.
Kada je izvođenje enterijera u pitanju najzahtevnija je bila proizvodnja i montaža nameštaja koji je rađen po meri. imajući u vidu visinu plafona i dimenzije pojedinih elemenata nameštaja
Foto-galerija
Faktografija
Stan u kuli West 65
Studio Prototip
160 m²
Kula West 65, Novi Beograd
2020.
2022.
Miloš Martinović
Da li mozda znate cija je garnitura?